Kiedy właściciele kupili to ranczo z lat 70. XX wieku w Kentfield w hrabstwie Marin w Kalifornii, w domu było ciemno i wilgotno, a co najgorsze istniało duże zagrożenie, że budynek zsunie się ze wzgórza. Wnętrza były przestarzałe i wymagały przystosowania do współczesnych standardów. Projekt renowacji powierzyli architektom ze studia VARA.
Jak powiększyć kuchnię, nie zwiększając jej metrażu?
Dotychczas główne schody znajdowały się w kuchni, zakłócając widok na jadalnię, a także utrudniając przejście. Kuchnia wydawała się przez to odcięta od reszty pomieszczeń, mała i ciasna. Schody zostały więc przeniesione do frontowej części budynku, co pozwoliło na optyczne powiększenie kuchni (bez zwiększania jej powierzchni) i stworzenie otwartego przejścia do jadalni z widokiem na salon.
Mała kuchenna jadalnia w wykuszu okna. Siedziska obito gęsto tkanym lnem
Kuchnię urządzono według zasady: wszystko, co potrzebne i ani jednej rzeczy więcej
Meble są proste, ale wysmakowane. Istotną rolę grają materiały, np. blat stołu jest z kamienia
Ustawiona w literę U sofa zaprasza do wypoczynku w większym gronie
Wnętrza, choć oddzielne, płynnie się przenikają. Na zdjęciu: wiatrołap z widokiem na jadalnię
Sztuka wita gości już od progu
Łóżko w sypialni ustawiono przodem do okna. Właściciele budzi łagodny widok na zieleń
Minimalistyczna łazienka w drewnie
Korytarz jest długi, zwykle takie przejścia się likwiduje. Ale tutaj stał się galerią sztuki
Niewielki bungalow wymagał wzmocnienia, żeby nie zsunąć się ze wzgórza. Przy okazji wylewania betonowych podpór zrobiono basen
Światło do wnętrz wprowadzono przez usunięcie głębokich okapów i tarasów wokół domu, a drewniane sufity pomalowano na biało, aby odbijały światło i przenosiły uwagę na kolorowe elementy wyposażenia wnętrza.
Obrazy dają kolor, oryginalne meble wygodę
Projekt wnętrz opierał się na bogatej kolekcji dzieł sztuki właścicieli, co skłoniło projektantów do przemyślanego zaplanowania linii widokowych i rozmieszczenia dzieł sztuki w całym domu. Tej idei podporządkowany był również wybór mebli, wiele z nich zrobiono na zamówienie.
Wielki segment zakotwicza salon, a niestandardowy dywan dodaje tkaną graficzną teksturę. Stół do jadalni z obrabianego maszynowo aluminium w kolorze kruczoczarnym nadaje dramatyzmu małemu wnętrzu, a stół śniadaniowy w kuchni jest zwieńczony francuskimi kafelkami z lat 60. XX wieku autorstwa artysty Rogera Caprona. Główne łóżko wykonano z litego orzecha w nowoczesnym stylu.
Czytaj też:
Urocze letnisko w małym domku po dziadkachCzytaj też:
W sam raz na upalne lato. Kwitnie aż do października, ślicznie pachnie i naprawdę szybko się rozrasta. A do tego lubi słońce!Czytaj też:
Zjawiskowy zabytek zaraz zniknie z mapy Polski. Pojedźcie go zobaczyć, zanim będzie za późno