Z określeniami organic modern lub organic design (też czasem zżymamy się na angielskojęzyczne nazwy) można się spotkać głównie w mediach społecznościowych, np. na Instagramie, ale używa się ich także poza siecią i pewnie zostaną z nami na dłużej. Bo organic modern to przede wszystkim sposób myślenia o wnętrzu, a nie przelotna moda na tę czy inną lampę.
Skąd się wzięła jego szalona popularność? To proste – jesteśmy przebodźcowani, we wnętrzach pragniemy wygody i spokoju, ale chłodny minimalizm czy tzw. styl skandynawski już nam się znudziły. Odpowiedzią jest właśnie organic modern. Pierwsze słowo oznacza zbliżenie do natury – spokojne kolory, naturalne materiały, miłe w dotyku faktury i miękkie, lekko zaokrąglone formy. W drugim zawierają się nowoczesność, funkcjonalność i wygoda. Przedstawiamy dom zaprojektowany przez architektów z pracowni Mu Architecture, którzy wzięli sobie te zasady do serca.
Duże okna z widokiem na przyrodę
Aranżacja wnętrz w stylu organic modern zaczyna się na zewnątrz (o ile mamy dom) od wyboru wykończenia elewacji – najbardziej popularne są pionowo ułożone deski – oraz aranżacji ogrodu. Jego styl nie ma większego znaczenia. Może to być kwietna łąka, kompozycja z równo przystrzyżonych roślin, ogród parkowy. Warunki są dwa – jak najmniej betonu, jak najwięcej urozmaiconej zieleni, która będzie widoczna przez duże okna (bardzo pożądane) z niemal każdego zakątku mieszkania.
Ustaw meble w taki sposób, by patrzeć na zieleń
Aranżując wnętrze, można wpływać na zachowania mieszkańców. Jeśli postawimy sofę na wprost telewizora, z dużym prawdopodobieństwem wszyscy będą przed nim przesiadywać. Ale jeśli zwrócimy ją (lub chociaż jeden jej moduł) w stronę kojących widoków za oknem, jest duża szansa, że zaczną spoglądać na zieleń. Także we wnętrzu zieleń jest bardzo istotna. Dobrze tak rozstawić doniczki, by rośliny były zawsze w zasięgu wzroku – to zdrowe dla oczu i uspokajające. Obecność roślin poprawia również jakość powietrza w mieszkaniu.
Naturalne materiały w nowoczesnym wydaniu
Nie chodzi jedynie o przyjemność obcowania z naturalnymi materiałami, ale również takie ich zestawienie, by przyciągały uwagę (odwracając ją jednocześnie od ekranów smartfonów i tabletów). W prezentowanym salonie mamy więc ogień (uspokaja) w oprawie z kamienia o intensywnym użyleniu oraz jasne drewno na suficie, które dodatkowo poprawia akustykę. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza w otwartych przestrzeniach z dużymi oknami bez zasłon. Do tego kontrastowe detale w czerni, które stymulują funkcjonowanie mózgu.
Łagodne kształty inspirowane naturą
Formy mebli nie muszą być bezpośrednim zapożyczeniem ze świata przyrody, chodzi jedynie o skojarzenie z naturą (w przyrodzie rzadko spotykamy ostre kąty). Zaokrąglenia, wygięcia i łuki sprawiają, że funkcjonalnie urządzone wnętrze nabiera subtelności. I jeszcze jedna ważna sprawa – zaokrąglone meble znakomicie nadają się do niewielkich pomieszczeń, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także dlatego, że wizualnie je odciążają.
Jak najwięcej naturalnego światła!
Jeśli nie budujemy własnego domu, raczej nie mamy wpływu na wielkość okien. Ale już na kształt przestrzeni wewnątrz, jak najbardziej. Warto ją tak zaplanować, by nie stwarzać przeszkód naturalnemu światłu – niech swobodnie przenika wgłąb mieszkania. Pamiętajmy o urozmaiconych fakturach i innych powierzchniach, od których będzie się odbijało – w organic modern nie ma mowy o „płaskich” wnętrzach, ważne są faktury nadające aranżacji głębi. Plecionki, welury, gładkie i szorstkie powierzchnie, a nawet rodzaj farb. Świetnie sprawdzają się mineralne, które pięknie pracują ze światłem.
Organiczny styl aranżacji wnętrz można stosować na wiele innych sposobów – jest uniwersalny i ponadczasowy, łatwo poddaje się interpretacjom. W duchu organic modern można urządzić wnętrze nowoczesne, ale też klasyczne, w domu i w kamienicy, małe i duże, dodając elementy zaczerpnięte z innych stylów lub stawiając wyłącznie na jedną estetykę. Co kto lubi, byle było naturalnie i zdrowo!
Czytaj też:
Upały są groźne dla hortensji. Co robić, by przetrwały lato?Czytaj też:
NAMI: miejski azyl nad oceanem projektu Studia OrganicCzytaj też:
Twoje cukinie nie zawiązują kwiatów? Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem