Niewielkie mieszkanie na warszawskiej Pradze Północ ma 54 metry kwadratowe. Mieszkają w nim młodzi ludzie, którzy cenią zarówno dobry design, jak i funkcjonalność. Pragnęli, by ich wnętrze łączyło nowoczesność z klasycznymi elementami wystroju wnętrz. O zaprojektowanie lokum poprosili architektkę Katarzynę Fotek z pracowni Decoroom. Zaproponowała ona neutralną paletę barw, sztukaterie i frezy oraz dużo drewna. Zaprojektowała także zabudowy stolarskie oraz meble wykonane na wymiar.
Przedpokój z granatowym sufitem
Strefa wejścia jest wizytówką projektu. Zapowiada szereg funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań, które odnajdziemy w całym apartamencie. Pojawia się więc tutaj praktyczna, zabudowana szafa w kolorze jasnej szarości, która za sprawą dekoracyjnych frontów, przypominających sztukaterię, niemalże wtapia się w tło imitując przedłużenie ścian z otwartej strefy dziennej.
Strefa wejścia
Uwagę przyciąga granatowy sufit przechodzący na ścianę z wejściem do łazienki – tu postawiono na „ukryte” w ścianie drzwi wewnętrzne Porta model Hide pomalowane farbą w tym samym odcieniu. Ciemniejszy hol dość oryginalnie wyznacza ciągi komunikacyjnie, a niezwykle efektowna podłoga ze wzorzystych płytek ułożonych na kształt tradycyjnych dywanów przykuwa wzrok ciekawym deseniem z błękitem w roli głównej.
Otwarta strefa dzienna
Zaaranżowana została naturalnymi materiałami i utrzymana w palecie kolorów ziemi. Znajdziemy tu komfortową sofę w szarej tapicerce. W takim samym odcieniu obite zostały krzesła w aneksie jadalnianym. Granatowe poduszki nawiązują do barwy sufitu w holu.
Salon
Ekspresję różnych odcieni niebieskości powtarza otwarta strefa dzienna, tym razem jednak w bardziej nowoczesnej wersji. Kobaltowa szafka RTV wykonana na zamówienie, ustawiona tuż przy strefie wejścia, stanowi jej stylistyczną kontynuację, a niebieskie dodatki podkreślają spójność aranżacji. Podobną rolę pełni sztukateria na ścianach, utrzymana w tym samym kolorze, co fronty zabudów w przedpokoju. Przestrzeń wypoczynkową zamyka narożna sofa, w nieco mocniejszym odcieniu szarości, która wyznacza granicę między kuchnią, salonem i jadalnią.
Jadalnia
Jadalnia umiejscowiona w pobliżu kuchennego aneksu i wysokich okien służy nie tylko serwowaniu posiłków – zdarza się, że pełni również funkcję domowego biura, gdy dedykowane temu biurko w sypialni jest zajęte. Warto wspomnieć, że całą przestrzeń dzienną stylistycznie spaja drewniana podłoga Barlinek, ułożona w klasyczną jodełkę, czyli kolejny ukłon w stronę tradycji.
Sypialnia
W sypialni rozgościły się szarości obecne w całej palecie odcieni. Na ich tle czarne meble i dodatki dodają wnętrzu głębi, zaś drewniana podłoga, ułożona w jodełkę, ociepla wnętrze i koi zmysły nawiązaniem do świata przyrody. To dzięki niej chłodne w odbiorze pomieszczenie nabiera przytulności.
Łazienka
Imitujące jasny kamień wielkoformatowe płytki z oferty Tubądzin budują w łazience klimat luksusowego SPA, co podkreśla oryginalna szafka pod umywalkę o zaoblonej formie wykończona ryflowanymi frontami z forniru. Podobną rolę pełnią lustrzane tafle na frontach zabudowy WC, które optycznie powiększają niedużą przestrzeń i budują wrażenie przestrzenności.
Parawan nawannowy
Pomimo niewielkiego metrażu łazienka jest bardzo funkcjonalna. To zasługa starannie dobranego wyposażenia, jak np. zabudowanej wanny z parawanem nawannowym Radaway, który umożliwia korzystanie z wszystkich zalet prysznica, mimo braku osobnej kabiny, czy też rozwiązań podtynkowych od marki Grohe, które ukrywają w ścianie elementy konstrukcyjne i podłączeniowe, razem ze spłuczką. Te rozwiązania, jak i kilka innych zabiegów zastosowanych w tej przestrzeni rozwiązań potwierdzają, że w mniejszych pomieszczeniach drzemie ogromny potencjał warty odkrycia.
Naturalne materiały wykończeniowe
We wnętrzach królują naturalne materiały – drewno i kamień, a pośród dodatków pojawiają się oryginalne ceramiczne naczynia dekoracyjne o surowym wykończeniu. Akcenty w mocnych odcieniach niebieskości, na których zależało inwestorom, ożywiają neutralną bazę kolorystyczną i subtelnie nawiązują do okolicznego pejzażu. Zobaczycie je już od progu w postaci spektakularnego granatowego sufitu, a w salonie jako komodę, poduszki i sztukę na ścianie.
Kuchnia z modnym ryflowaniem
Gwiazdą mieszkania jest zabudowa kuchenna. Została w całości wkomponowana we wnękę i podobnie jak szafy w przedpokoju, subtelnie wtapia się w tło aranżacji. Od pierwszego wejrzenia urzeka nas zabudowa w naturalnym, ziemistym kolorze z frontami górnych szafek wykonanymi z ryflowanego forniru w odcieniu dębu. Całość uzupełnia blat wykonany z konglomeratu imitującego kamień. Za wizualnie atrakcyjną formą kryje się też wiele praktycznych rozwiązań, które zostały skrojone w odpowiedzi na realne potrzeby pary domowników.
Czytaj też:
10 polskich mieszkań. Bez ekstrawagancji i milionów do wydania
– Ryfle na frontach dają efekt 3D i zostały celowo spłycone, by łatwo było je czyścić. Motyw ryflowanych frontów z forniru powtórzono w łazience, co podkreśla spójność aranżacji – zdradza arch. Katarzyna Fotek.
Projekt wnętrza: Katarzyna Fotek, architekt wnętrz Decoroom
Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska / Wnętrza w Obiektywie
Stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie
Czytaj też:
Jak zagospodarować miejsce nad stelażem WC radzi doświadczony architektCzytaj też:
Mieszkanie w stylu japandi – jak urządzić je funkcjonalnie? Ta sypialnia zachwyca