Zacznijmy od pierwszej pary kolorów. Niebieski i rudy to, wbrew pozorom, zestawienie w aranżacji wnętrz uniwersalne – trzeba tylko odważyć się go użyć. Co daje? Ciepło i chłód w jednym, a więc równowagę. – Od dawna powtarzamy, że wnętrze powinno być budowane na zasadzie kontrastów kolorystycznych, nie tylko w kontekście zestawienia barw jasnych i ciemnych, ale także ciepłych i zimnych – mówią Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, które zaprojektowały prezentowane dziś mieszkanie.
Rudy i niebieski były parą szczególnie lubianą przez architektów modernistycznych, więc jeśli ktoś chce uzyskać efekt vintage w tym duchu, powinien się zastanowić nad ich wyborem. Jeżeli natomiast zmienimy nieco odcienie tych barw i zamiast niebieskiego użyjemy granatu, a rudy zastąpimy jaśniejszym kolorem, wpadającym w pomarańcz, zyskamy klimat Orientu. Inna kombinacja to pawi błękit z burgundem, co daje aranżacji artystyczny klimat.
Kolory w duchu vintage – niebieski i rudy
W warszawskim mieszkaniu zaprojektowanym przez Adę Skwirę i Małgorzatę Liebhart z pracowni WZ Studio niebieski i rudy to najmocniejsze akcenty. W salonie jest rdzawa sofa, wykonana według pomysłu projektantek, w sypialni zaś dominuje ogromna szafa w kolorze niebieskim. Co ciekawe, nie jest to czysty niebieski. Proces realizacji wymagał wykonania kilku próbek kolorystycznych. Projektantki zamówiły cztery odcienie, z czego trzy należały do palety czystych barw, a jeden miał domieszkę fioletu tak lekką, że było to widoczne tylko wtedy, kiedy wszystkie próbki leżały obok siebie. Ale to właśnie ta ostatnia próbka zwyciężyła. Kolor ten zaczerpnięto z Chefchaouen, słynnego miasteczka w Maroko. Zagłówek łóżka z litego drewna był robiony na zamówienie, a całość zdobią rude i niebieskie poduszki.
Ruda kanapa została wykonana na zamówienie
Biel i jasne drewno stanowią neutralne tło dla mocniejszych akcentów kolorystycznych
Ścianę nad białym blatem kuchennym Blanco Norte Cosentino zdobią płytki lastryko w subtelnych kolorach
Wąski korytarz poszerza optycznie ściana luster – to fronty pojemnych szaf. Zwróćcie uwagę na uchwyty!
Lamele w roli zagłówka łóżka – wykonano go na zamówienie
Drewniana lamperia w łazience wprowadza nastrój letniska
Lustro z ruchomymi „skrzydłami” – praktyczne rozwiązanie retro
Musztardowo-błękita sypialnia dziecka
Dekorację pokoju syna uzupełnia motyw drogi wymalowanej na ścianach
Pokój dziecięcy z odcieniem szałwii i czarno-białą tapetą
Drugą łazienkę wyłożono wielkoformatowymi płytami we wzór lastryko
Aranżację łazienki uzupełnia naturalne drewno i ułożone w jodełkę kafelki pod prysznicem
Modne kolory – błękitny i musztardowy
Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni nowoczesnej, ale ciepłej w odbiorze. Przyjemnej, wygodnej i łatwej w utrzymaniu – mieszkanie przeznaczone jest dla rodziny 2 + 2. Szczęśliwie, inwestorzy byli otwarci na mocniejsze akcenty kolorystyczne. I tu przechodzimy do drugiej pary barw, czyli błękitu i musztardy, które dominują w jednym z dziecięcych pokoi. To też zapożyczenie z modernizmu – takie zestawienie barw znajdziemy w drugiej klawiaturze kolorów Le Corbusiera z 1959 roku (słynny architekt stworzył ją jako narzędzie ułatwiające kombinowanie ze sobą kolorów, projektanci i miłośnicy aranżacji wnętrz korzystają z niego do dziś). W drugim pokoju dziecięcym kolorem przewodnim jest szałwia, a uzupełniają ją czernie i szarości. Ada Skwira i Małgorzata Liebhart chętnie operują szałwią także w przestrzeniach dla dorosłych – zobaczcie inny ich projekt, mieszkanie inspirowane stylem boho, w którym kolor szałwii ma zabudowa meblowa w kuchni i salonie.
Neutralne tło i naturalne materiały
Żeby mocne akcenty kolorystyczne dobrze wybrzmiały we wnętrzu, potrzebują odpowiedniego tła, najlepiej neutralnego. Będzie przytulniej, jeśli zamiast czystej bieli użyjemy złamanej, a do wykończenia użyjemy naturalnych materiałów – drewna litego i fornirowanego, kamienia (lub płytek w kolorze kamienia) i ratanowych plecionek. Elegancji i przestronności dodadzą duże formaty i brak podziałów na podłodze – progi „zamykają” optycznie wnętrze!
Czytaj też:
Kolory na ściany – moda vs. rzeczywistość. Jak je wybierać i łączyć, by dobrze czuć się we wnętrzu?Czytaj też:
Kolor perskiej zieleni – modny w stylu secesyjnym, dziś wraca do wnętrz