Dom stodoła to marzenie wielu – jest stosunkowo tani, ładnie wpisuje się w krajobraz (choć nie jest to regułą) i można w nim zaaranżować bardzo wysokie wnętrza – świetna alternatywa dla mieszkania w mieście. Nic więc dziwnego, że na całym świecie powstają domy typu nowoczesna stodoła, przypominające z zewnątrz tradycyjne budynki gospodarcze (zobaczcie rodzinny dom stodołę u naszych południowych sąsiadów). Tym razem zabieramy Was do Kanady, gdzie nad brzegiem jeziora Lac Plaisant 50 km na północ od Montrealu architekci z pracowni Yh2 postawili ciepły, prosty dom z drewna, który wielkim przeszkleniem otwiera się wspaniałe widoki.
Dom stodoła na niewidocznym fundamencie
Dom wzniesiono na miejscu starego rodzinnego domku, zaledwie kilka kroków od brzegu jeziora. Jest bardzo prosty – w środku jest jedna wielka przestrzeń z pomysłowo wydzieloną częścią prywatną – po prostu na jednym krańcu architekci zaprojektowali sześcienną kostkę, w której umieścili łazienki, spiżarnię, garderobę i dwie sypialnie, a na górze antresolę z miejscem do pracy i dodatkową sypialnia pod skosami. W ten sposób zapewnili prywatność tam, gdzie jest potrzebna, nie dzieląc wnętrza. Strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem jest wysoka po kalenicę!
Dom stodoła – widok z biura na salon i jezioro
Dom stodoła widziany z pomostu na jeziorze
Dom jest posadowiony bardzo nisko, dlatego trawa na zewnątrz wygląda jak przedłużenie podłogi
Wysoka zabudowa kuchenna w głębi oddziela strefę prywaną
W roli dekoracji wiosło – jesteśmy w krainie żeglarzy!
W sypialni w elementy konstrukcyjne wkomponowano półki za wezgłowiem łóżka
Widok ze strefy prywatnej, w zabudowanym kubiku jest łazienka
Ażurowe schody też pozwalają na podziwianie widoków
Boczne drzwi – można wyjść prosto do lasu
Dom stodoła nad jeziorem – widok z lotu ptaka
Budynek jest w całości drewniany – z zewnątrz pokrywają go deski cedrowe, wewnątrz elementy konstrukcyjne pozostawiono bez osłony, co sprawia wrażenie, że mieszkanie przypomina odwrócony kadłub jachtu. Był to celowy zabieg – przy sprzyjającej pogodzie z salonu widać mnóstwo białych żagli. Poza tym pomalowane na biało żebrowania dają ciekawy efekt wizualny, rzucając rytmiczne cienie (podobny efekt uzyskano w wyremontowanym drewnianym domku letniskowym w kształcie litery A)
Dom stodoła wygląda jakby wyrósł z ziemi. To dlatego, że usytuowany jest na małej polanie, na niewidocznych fundamentach. Architekci mówią o nim, że jest lekką bryłą spoczywającą na zielonym dywanie.
Przeszklona ściana z widokiem na jezioro
Szczytowa ściana domu stodoły, ta która skierowana jest w stronę jeziora, została całkowicie przeszklona. Dzięki temu o każdej porze roku można się tu czuć jak na kempingu, tyle że w komfortowych warunkach. Dach wystaje nieco poza obręb bryły budynku, tworząc osłonę nad niewielkim tarasem. Przeszklenie znajduje się od strony południowej, co jesienią i zimą zapewnia dostateczną ilość światła słonecznego. Natomiast wiosną i latem, gdy na jeziorze pojawiają się żeglarze, intymności domowników strzegą drzewa.
Na obu długich bokach budynku znajdują się trzy duże, wysokie panele szklane, umożliwiające płynne wychodzenie i wchodzenie z domu, poprawiają też komunikację wewnętrzną. Dzięki licznym przejściom można chadzać własnymi ścieżkami i nie spotykać współmieszkańców – kiedy przyjeżdżają goście bywa tu nawet 12 osób!
Czytaj też:
Nowoczesna stodoła z dwoma skrzydłami, a w środku kolorowe wnętrza vintage!Czytaj też:
Minimalistyczny dom z betonu. Jego forma nawiązuje do nowoczesnej stodoły