Emelie Sundberg, fotografka i stylistka znana w szwedzkim świecie projektowania wnętrz często pracuje w domu. Bardzo to lubi, ale jest jeden minus – zawsze coś przykuwa jej uwagę, np. kolorystyka przestrzeni, która nie jest do końca harmonijna. Skutek? Przerwanie pracy i spontaniczna wyprawą na zakupy po farbę, tkaninę lub coś podobnego. – Używam teraz znacznie więcej kolorów we wnętrzach niż wcześniej, ale są to przyćmione, przełamane barwy natury. Doceniam harmonię tej kolorystyki, ponieważ wycisza i uspokaja mój umysł – mówi Emelie Sundberg. Zobacz więcej kolorystycznych inspiracji rodem ze Skandynawii.
Przytulne wnętrze z naturalnych materiałów
W domu Emelie panuje przytulna atmosfera. Wnętrza urządzone są w ciepłych, ziemistych kolorach (takie barwy są teraz bardzo modne!). Stare i nowe elementy harmonijnie się ze sobą łączą. Dużo jest naturalnych materiałów – drewna, kamienia i lnu. W domu stale coś się zmienia, ale odbywa się to płynnie, rodzina nie lubi wnętrzarskich rewolucji. Ostatnio Emelie odświeżyła łazienkę. – Moim zamiarem nie był demontaż funkcjonalnej łazienki, ale dostosowanie istniejącej do naszych potrzeb – wyjaśnia.
Nie był to więc kompleksowy remont, ale starannie zaplanowana i przemyślana aktualizacja wnętrza zgodnie z potrzebami i gustem rodziny. Co zostawiono, a jakie elementy musiały odejść?
Salon w szwedzkim domu
Rustykalna kuchnia w domu Emelie Sundberg
Przedpokój w domu Emelie Sundberg – zasłonka ukrywa buty stojące pod ławką
Emelie Sundberg łączy kolory ton w ton, dzięki czemu wnętrze jest harmonijne. To dziś bardzo modny zabieg!
Łazienka w domu Emelie Sundberg, wersja przed (po lewej) i po zmianie. Zielone ściany okazały się zbyt ciemne – w Szwecji słonecznych dni jest niewiele, łazienka była wiec przez większość roku dość przygnębiająca
Ściany w łazience zmieniły kolor na piaskowy, który ładnie rozjaśnia wnętrze, jest też większa umywalka z szafką
Łazienka w domu stylistki Emelie Sundberg
Emelie Sundberg
Łazienka bez miejsca do przechowywania? To trzeba zmienić!
Kiedy siedem lat temu Emelie i jej partner Ola kupili dom, łazienka była świeżo po remoncie – została wyposażona w umywalkę, kran i lustro w stylu z przełomu wieków. Całość była piękna, ale mało praktyczna dla czteroosobowej rodziny z dwójką małych dzieci. W łazience nie było np. miejsca do przechowywania.
Szybka metamorfoza wnętrza – niskie koszty i pełna kontrola
Po jakimś czasie rodzina zdecydowała się na zmianę. Urocza umywalka Burlington znalazła nowego właściciela (na portalu aukcyjnym Blocket), zastąpił ją nowocześniejszy i większy model z obszerną szafką. Dodano też wysoką szafkę w kształcie słupka.
Emelie wybrała dla mebli piaskowy kolor, który idealnie skomponował się z marmurową podłogą. I to jest jeden z kluczowych trików podczas szybkiej metamorfozy wnętrza – zostawić to, co ładne i trwałe i dopasować do tego nowe elementy. – Odświeżając tylko część wnętrza, utrzymujesz koszty pod kontrolą i masz lepszą kontrolę nad całością – przekonuje Emelie. Zobacz więcej pomysłów na wiosenną metamorfozę wnętrza!
Czytaj też:
Błyskawiczne metody na metamorfozę sypialni – tapeta, zagłówek, zasłonyCzytaj też:
Tak gotuje Camilla Läckberg – przed Wami kuchnia autorki kryminałów!