Dom położony w dolinie Eastern Townships, w pobliżu granicy z Vermont, jest pomysłem Laurenta Gueza, projektanta i partnera w Tux Creative. Jego celem było stworzenie wyjątkowego doświadczenia życiowego poprzez architekturę, ucieleśniającą kontrasty i harmonię, otwarte przestrzenie i przytulne obszary.
Nowy dom zaprojektowany na planie tradycyjnego gospodarstwa
Z drogi drewniany dom wygląda jak skromny, niezbyt duży budynek. Jednak w rzeczywistości składa się z czterech dużych, połączonych ze sobą modułów z kilkoma przesuniętymi fasadami, z których każda ma duże okna wychodzące na podziemny basen i garaż/warsztat. – Zespół budynków przypomina gospodarstwo rolne z centralnym dziedzińcem i budynkami gospodarczymi – mówi Guez.
Kiedy przeciwieństwa się przyciągają
Przeciwieństwa są tu swobodnie wyrażane, szczególnie w doborze materiałów: drewna, betonu, blachy falistej lub blachy stalowej w kratkę i metalu przemysłowego. Surowy charakter takich materiałów uzupełnia architekturę, która rozwija się poprzez kolejne bryły i perspektywy, nadając jej „ciepłą osobowość, atmosferę zabawy i mnóstwo duszy”, jak mówi Guez.
Przestronna i dyskretna przestrzeń z duszą
Ta metoda stopniowego odkrywania ma zastosowanie również wewnątrz. Układ okien, który pozwala dostrzec relację między modułami, kładka, światło z przeprutych sufitów i minimalna ilość drzwi integrują to podejście: – Chciałem stworzyć przestronną i dyskretną przestrzeń życiową, w której każdy element potwierdza swój charakter i zachęca do wzajemnego połączenia, silnego i intuicyjnego – mówi architekt.
Galeria:
Drewniany dom architekta Laurenta Gueza – tak wyglądają wnętrza!
Drobne zaskoczenia w sypialniach
Główna sypialnia ma zaskakującą cechę – wchodzi się do niej przez garderobę i łazienkę. Pokoje gościnne, będąc tymczasowymi przestrzeniami mieszkalnymi, nie mają półek ani szafek, dlatego wszystko w nich skupia się na widoku za oknem. Nawet rozmiar drzwi jest niekonwencjonalny – jedne zostały przerobione do wysokości 3,3 metra, sąsiadują z nimi mniejsze, o wysokości ledwie 1,8 metra.
Galeria:
Drewniany dom architekta Laurenta Gueza – widok z zewnątrz
Kuchnia – profesjonalny plac zabaw z dwiema wyspami
W kuchni zamiast standardowego zestawu szafek przestrzeń zorganizowano wokół dwóch funkcjonalnych wysp, co jest nawiązaniem do kuchni restauracyjnej. Wszystko jest na widoku i pod ręką – naczynia kuchenne, książki kucharskie, przyprawy i składniki przechowywane w drewnianych koszach. Taki układ zachęca do zabawy i eksploracji.
Kuchnia zlokalizowana na jednym końcu domu jest otoczona oknami. Starannie obliczone kąty widzenia zachęcają do kontemplacji patio, ogrodu, a w oddali doliny. Takie podejście stwarza wrażenie „bycia zarówno na uboczu, jak i w samym sercu akcji” – mówi Guez, który opracował swoją wizję wraz z architektem Guillaume Kukucką.
Czytaj też:
Wyjątkowy loft znakomitego architekta. Aż trudno uwierzyć, że to polskie wnętrze!Czytaj też:
Dom własny architekta Frederika Wernera – jasny i skromny