W sercu tętniącego życiem Tajpej, w mieszkaniu o powierzchni 65 metrów kwadratowych powstała harmonijna, pełna światła przestrzeń. Należy do artysty, który pragnął, by jego dom go inspirował, ale też wyciszał. Zadanie to zlecił architektowi Yu-Hsiang Fu i jego zespołowi z pracowni fws_work.
Właścielowi zależało na tym, by aranżacja mieszkania inspirowana była tradycją
Za harmonijkowymi drzwiami z rattanu mieści się pokój do picia herbaty, odpoczynku i medytacji
Takie pomieszczenie było dawniej w każdym chińskim domu
Po złożeniu ścian przestrzeń dzienna znacznie się powiększa
Ażurowe przesłony z rattanu wieczorami działają jak gigantyczny abażur rozświetlający przestrzeń
Stół w jadalni to jednocześnie miejsce pracy
W tym wnętrzu jest niewiele mebli – tylko te, które są naprawdę potrzebne
Za ścianką-regałem umieszczono otwarty aneks kuchenny
Wnętrze w stylu minimalistycznym, projekt fws_work
Ceglane schody na antresolę
Wewnętrzne okna sprawiają, że nawet ciasne przestrzenie nie sprawiają wrażenia klaustrofobicznych
Minimalistyczna sypialnia na antresoli
Świetliki otwierają sypialnię zarówno na strefę dzienną, jak i na klatkę schodową
Łazienka ze ścianami wyłożonymi terakotowymi płytkami
Na każdym kroku ładny widok
Architekci pracowali zgodnie z zasadą: „Każdy moment kreuje przestrzeń”. Chodzi tutaj o ideę, że każda chwila i każdy ruch mają znaczenie, wpływając na całość kompozycji lub doświadczenia. W kontekście aranżacji wnętrz może to sugerować, że nawet najmniejsza decyzja projektowa i najdrobniejszy detal przyczyniają się do tworzenia wyjątkowej atmosfery i narracji przestrzeni. Czy można prościej?
Wyobraźcie sobie wnętrze, w którym gdzie byście nie stanęli lub usiedli (nawet jeśli będzie to kuchenny stołeczek służący do obierania ziemniaków), widzicie ładnie i harmonijnie zaprojektowaną przestrzeń. Po prostu.
Znaczenie gry światła i cienia we wnętrzu
Wnętrze zaprojektowane przez fws_work jest hołdem dla zmienności natury. W ścianach powstały otwory doświetlające wąskie schody i małą sypialnię. Świetliki są również odpowiedzialne za spektakl światła i cienia (w Chinach to ważny element kultury). Otwarta przestrzeń, wysoki sufit i duże okna sprawiają, że mieszkanie jest pełne naturalnego światła, które subtelnie łączy je z otoczeniem.
Zobaczcie inne wnętrze w Tajpej, odmienne stylistycznie, ale zaprojektowane w oparciu o tę samą zasadę – zajrzyjcie do artykułu „Styl minimalistyczny z drewnem. Bardzo przytulne mieszkanie”.
Ciemna paleta barw – głębia i atmosfera we wnętrzu
Zastosowanie ciemnego tynku oraz litego drewna tworzy spokojną, sprzyjającą wyciszeniu przestrzeń. Materiały zostały starannie dobrane – są przyjemne w dotyku, co było tak istotne dla wrażliwej duszy właściciela. Na przykład schody prowadzące na antresolę, gdzie mieści się minimalistyczna sypialnia wykończone są ręcznie robionymi cegłami. Oryginalna podłoga z płytek kamiennych, pozostawiona nienaruszona, podkreśla autentyczność przestrzeni. Kolejnym wyjątkowym elementem są harmonijkowe drzwi z rattanu, które zastępują tradycyjne ściany.
Fws_work – kumple od projektowania subtelnych wnętrz
Pracownia fws_work, założona przez Yu–Hsiang Fu, jest multidyscyplinarnym studiem projektowym, które łączy ducha Nowego Jorku i Tajpej. „Fws” to skrót od „fellows”, co oznacza „kumpli” lub „facetów” – nazwa, która odzwierciedla ducha współpracy i koleżeństwa, obecnego w każdym projekcie studia.
Czytaj też:
Łóżko na antresoli – super pomysł na aranżację małego wnętrzaCzytaj też:
Zobaczcie jak się zmienił stary bliźniak! Inspirujący projekt z czerwonymi schodamiCzytaj też:
Masz ADHD? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu wnętrza