Takie podejście przyświecało architektom z HW Studio, którzy, inspirując się niezwykłym lizbońskim muzeum malarki Pauli Rego autorstwa Eduardo Souto de Moury, zaprojektowali „Casa Emma”, czyli dom Emmy. Ten budynek, osadzony na niewielkiej działce, opowiada historię za pomocą światła i form, jednocześnie oddając hołd tradycyjnej kulturze Purépecha (północny Meksyk).
Zobaczcie więcej zdjęć tego zdumiewającego domu!
Galeria:
Dom na małej działce, projekt HW Studio
Światło jako język emocji w architekturze
Podczas wizyty w Muzeum Pauli Rego architekci HW Studio doświadczyli niezwykłej gry światła. Wnętrza budynku, wypełnione miękkim, złotym blaskiem wpadającym przez świetliki, emanowały spokojem i ciepłem. Te wrażenia stały się inspiracją dla projektu „Casa Emma”, gdzie światło stało się głównym bohaterem – elementem budującym emocje i tworzącym poczucie wewnętrznej harmonii.
W „Casa Emma” światło opada pionowo, tworząc subtelne cienie i odbicia, które ożywiają przestrzeń. Architekci wykorzystali tę dynamikę, by oddać atmosferę spokoju, którą sami poczuli podczas swojej wizyty w Lizbonie. Zobacz też: Dom na stromej działce – innowacyjny pomysł czeskich architektów. Jak Wam się podoba?
Kształt inspirowany tradycją Purépecha
„Casa Emma” to coś więcej niż nowoczesna bryła. Architekci czerpali inspirację z tradycyjnych budynków Purépecha, nazywanych Troje, które charakteryzowały się prostotą formy i funkcjonalnością. Wnętrze wykonano w całości z drewna, aby oddać hołd tym konstrukcjom i podkreślić ich ponadczasową symbolikę.
To połączenie tradycji z nowoczesnością wzmacnia emocjonalny wymiar domu. Przytulne, drewniane wnętrze tworzy atmosferę bliskości z naturą, jednocześnie wprowadzając element nostalgii i ciągłości kulturowej.
Przemyślana funkcjonalność na niewielkiej przestrzeni
Działka o wymiarach zaledwie 4 × 10 metrów wymagała innowacyjnych rozwiązań przestrzennych. Architekci postawili na funkcjonalność:
- Przestrzeń dzienna – w centralnej części znajduje się otwarty salon, jadalnia i kuchnia, bez zbędnych podziałów, co optycznie powiększa wnętrze.
- Ukryte funkcje – lodówka, pomieszczenia gospodarcze i schody zostały umiejętnie wkomponowane w tylną część domu, nie zabierając przestrzeni dziennej.
- Półpiętro - na wyższym poziomie znajduje się sypialnia i łazienka. Sypialnia została zaprojektowana jako biały, „unoszący się” element – lekki i subtelny, znikający w świetle dzięki refleksom na jego powierzchni.
Czytaj też:
Domy w lesie, które wyrastają z ziemi. Zobacz niesamowity projekt Taller Héctor Barroso!Czytaj też:
Dom w koronach drzew – jak budować w lesie i nie zniszczyć krajobrazu?