Pokolenie Z, nazywane również „zetkami”, obejmuje osoby urodzone między połową lat 90. a początkiem lat 2010. Wychowane w erze dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, charakteryzują się biegłością w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi komunikacji oraz szybkim przyswajaniem informacji. Cechuje ich także elastyczność, mobilność oraz dążenie do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Zetki lubią mieszkać w centrum miast
Preferencje mieszkaniowe przedstawicieli pokolenia Z kształtują nowe standardy na rynku nieruchomości. Według badań Instytutu Badań Gospodarczych w Szczecinie, "zetki" najczęściej wybierają mieszkania w blokach lub kamienicach (46% respondentów). Preferują lokalizacje blisko centrum miasta, co zapewnia im łatwy dostęp do infrastruktury transportowej, miejsc pracy oraz obiektów użyteczności publicznej, takich jak sklepy, placówki edukacyjne, obiekty sportowe i tereny zielone.
Czytaj też:
Dwupoziomowe mieszkanie w bliźniaku – jasne i nowoczesne
Czy pokolenie Z wynajmuje mieszkania?
Przy wyborze nieruchomości, pokolenie Z zwraca szczególną uwagę na cenę (istotną dla 97% respondentów), stan techniczny budynku (86%), koszty użytkowania (90%) oraz metraż (93%). Preferowane są mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 60 m², z czego największą popularnością cieszą się małe lokale o metrażu 36-50 m² oraz 51-60 m² (po 23% wskazań).
Dla „zetek” kluczowe jest, aby mieszkanie znajdowało się w pobliżu centrów życia miejskiego, co umożliwia aktywne spędzanie czasu, realizację pasji oraz uczestnictwo w życiu towarzyskim. Bliskość miejsc pracy, obiektów rekreacyjnych i terenów zielonych stanowi istotny czynnik wpływający na jakość ich życia.
Czytaj też:
Zdołali ukryć mankament wnętrza. Nowoczesne mieszkanie dla singla
Globalne badania firmy CBRE The Global Live-Work-Shop Report 2022 wskazują, że prawie połowa respondentów, zwłaszcza z pokolenia Z (53%) oraz millenialsów (50%), preferuje mieszkanie w pobliżu centrów miast. Ponadto, „zetki” wykazują największą chęć zmiany miejsca zamieszkania (48%), co może zwiększać popularność rynku wynajmu, w tym sektora PRS (Private Rented Sector), oferującego mieszkania w wysokim standardzie, zlokalizowane w strategicznych punktach miejskich.
Technologia ułatwia życie
Pokolenie „Z” to generacja wychowana w erze cyfrowej, co przekłada się na ich oczekiwania wobec mieszkań i technologii, które mają im ułatwiać codzienne życie. Jak wynika z badań opublikowanych w Barometrze Archicom „Wyjątkowo Mieszkać”, młodzi ludzie stawiają na innowacyjne rozwiązania już na etapie wyboru nieruchomości – 66% z nich pozytywnie ocenia możliwość wirtualnych spacerów po mieszkaniach, a 63% chciałoby mieć możliwość aranżacji wnętrza za pomocą przeglądarki internetowej.
Czytaj też:
Czarne ściany, kuchnia i łazienka. Mieszkanie zatopione w czerni
Po zakupie lokalu oczekują natomiast inteligentnych systemów zarządzania domem – blisko 85% badanych deklaruje gotowość do korzystania z aplikacji do kontroli zużycia energii, temperatury i oświetlenia. Istotnym aspektem dla pokolenia Z jest także ekologia – aż 83% respondentów wskazuje, że zrównoważone życie ma dla nich kluczowe znaczenie i chcą wybierać mieszkania energooszczędne, wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz ekologiczne materiały budowlane. Mimo tych deklaracji, ponad 70% badanych przyznaje, że w ostatnich latach nie wprowadziło w swoich domach zmian proekologicznych, co może wynikać z barier finansowych i organizacyjnych. W efekcie to deweloperzy i projektanci muszą wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, oferując rozwiązania łączące nowoczesność, funkcjonalność i zrównoważony rozwój.
Czytaj też:
„Mała łazienka w bloku także może być jak w spa” – mówią architekciCzytaj też:
Masz małe mieszkanie w bloku? Ten styl jest stworzony dla ciebie