Pośród zamków, wiosek i winnic północnych Włoch, architekci z pracowni Alvisi Kirimoto kończą renowację i rozbudowę Villi K położonej na pagórkowatym terenie o powierzchni dwóch hektarów. Kompleks składa się z dwóch brył o typowych cechach wiejskiej architektury oraz małego dodatkowego korpusu. Zobacz, to też Cię zainteresuje: Młoda para wstawiła drewniany dom do starej kamiennej stodoły, żeby zamieszkać blisko babci.
Zobaczcie zdjęcia starego włoskiego domu
Galeria:
Willa na włoskiej prowincji, projekt Alvisi Kirimoto
Architektura, która oddycha krajobrazem
Duże drzewa zostały zachowane, aby zacieniały patia i chodniki wybrukowane lokalnym kamieniem, które rozciągają się między dwoma budynkami. Od bramy wjazdowej żwirowa droga i brukowana ścieżka prowadzą do skrzydła, w którym są sypialne z niezależnymi wejściami. Sercem domu jest drewniana dobudówka – ni to weranda, ni to pergola stojąca przy głównym budynku. Jest ażurowa i lekka, przynależy więc zarówno do posiadłości, jak i krajobrazu. Zobacz także: Tradycyjnie urządzony wiejski dom.
Wnętrza z materiałów, które pachną ziemią
Wnętrza są jasne i minimalistyczne. Zastosowano w nich naturalne materiały – deski podłogowe, cegłę i kamień. „Elementy natury w dużej mierze nas zainspirowały. Pomysł polegał na skomponowaniu spójnej przestrzeni rozciągającej się między wnętrzem a tym, co na zewnątrz, tak aby z każdego zakątka domu można było podziwiać krajobraz” – wyjaśniają architekci Massimo Alvisi i Junko Kirimoto. Wrażenie otwartości wzmacniają duże przeszklenia zamontowane w starych budynkach. Zobacz też: Nowe oblicze luksusu.
Kominek jako granica – forma i funkcja
Główny budynek ma trzy poziomy. Na parterze znajdują się kuchnia, jadalnia i duży salon. Aby zaznaczyć granicę między strefami, na środku zawieszono dwustronny kominek gazowy, w całości wykonany z żelaza.
Na pierwszym piętrze jest główna sypialnia z garderobą i łazienką, a w piwnicy, oprócz pomieszczeń technicznych znalazło się miejsce na kolekcję win (właściciele zebrali już ponad 3000 butelek!). Są tu też dwa apartamenty gościnne, do których można wejść z zewnątrz lub z parteru przez nowe żelazne i kamienne schody, które łączą różne poziomy domu.
Loft w starym wiejskim domu
Pierwszy apartament charakteryzuje się sufitem z oryginalnymi czerwonymi sklepieniami z cegły i dużym zamkniętym łukiem z żelaza i szkła, który oddziela część sypialnianą od prywatnego pokoju dziennego. Drugi, o bardziej współczesnych liniach, jest skonfigurowany jako duży loft z częścią sypialnianą i łazienką w wizualnej ciągłości z pokojem dziennym.
Czytaj też:
Eleganckie wnętrza w stylu wiejskiej posiadłości. Inspirujący projekt domu z reprezentacyjnym holemCzytaj też:
Luksusowe wnętrza w zgodzie z naturą. Architektoniczne inspiracje z końca świata