Na Riwierze Duńskiej, na północ od Kopenhagi, stoi wiejska szkoła z 1721 roku składająca się z dwóch drewnianych budynków krytych strzechą. Niedawno obiekt został troskliwie odrestaurowany z zewnątrz oraz gruntownie przebudowany w środku – na potrzeby współczesnej rodziny. Na koniec oba budynki połączono minimalistycznym przeszkleniem, inspirowanym zadaszonymi chodnikami biegnącymi przez Louisiana Museum of Modern Art.
Rustykalny minimalizm
Wystrój wnętrz jest prosty, architekci z pracowni Norm – autorzy projektu – mówią o nim „miękki minimalizm” o rustykalnym zabarwieniu. Na czym polega? Na przykład w holu są charakterystyczne drewniane schody, które wydają się wyrastać ze ściany pokrytej białym tynkiem. Prowadzą zygzakiem do wspólnego pokoju telewizyjnego na pierwszym piętrze.
– Wewnątrz głównego budynku są kolejne wykonane na zamówienie schody, w całości zrobione z dębiny. Nadają charakter otwartej przestrzeni, łącząc kuchnię, wejście, jadalnię i część dzienną. Klatka schodowa pełni funkcję szafek kuchennych. Prowadzi na pierwsze piętro, na które składa się toaleta dla gości, główna sypialnia, pokój gościnny i łazienka zbudowana wewnątrz dużego wykuszu – mówi Jonas Bjerre-Poulsen, współwłaściciel pracowni.
Galeria:
Dom w starej wiejskiej szkole, projekt Norm Architects
Subtelnie niuanse odcieni
– Ściany łazienki pokryliśmy glinianym marokańskim tynkiem, aby stworzyć klimat zbliżony do natury. To wodoodporny tadelakt, całkowicie naturalny materiał, którego bazę stanowi specjalnie uwodnione wapno pozyskiwane z wapienia morskiego – mówią architekci. – W 2015 roku stworzyliśmy serię prostych, minimalistycznych mebli łazienkowych dla włoskiej marki Ex.t. Zainspirowana skandynawską tradycją projektową i pod wpływem atmosfery północnych krajobrazów, kolekcja wyraża przestrzenne poczucie spokoju i odpoczynku, gdzie geometryczna czystość, prosta naturalność i trzeźwa autentyczność współistnieją w doskonałej równowadze. Wanna z tej kolekcji uzupełnia nowo wyremontowaną łazienkę na poddaszu wiejskiej szkoły – dodają.
Wybór naturalnych materiałów podkreśla organiczne formy samego pomieszczenia i tworzy miłą atmosferę. Naturalne materiały są cierpliwe i elastyczne, a jednocześnie mówią o czasie i o przemijaniu. Nie wymagają wiele opieki ani konserwacji i pięknie się patynują. – Poprzez powściągliwy wybór neutralnych kolorów zapraszamy oko do odkrywania subtelnych niuansów każdego odcienia – mówią architekci.
Czytaj też:
Romantyzm z pompą ciepła, projekt No ArchitectsCzytaj też:
Jak zaaranżować ścianę za wezgłowiem łóżka w sypialni? Podpowiadamy!