– Z racji funkcji łazienki często są dość surowe, mniej gościnne i przytulne od innych pomieszczeń. Tapeta pozwala wprowadzić do ich wystroju miękki rysunek i kolor, co w efekcie ociepla aranżację – mówi Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio z Krakowa. – Współczesne tapety-murale dają olbrzymie możliwości. Wykorzystujemy je jako przyciągający wzrok akcent w łazienkach o przeróżnej stylistyce, od minimalistycznych przez klasyczne, aż po zupełnie szalone, oryginalne aranżacje. W niedużych łazienkach, gdzie nie ma możliwości, by wygospodarować miejsce na elementy dekoracyjne, tapeta jest idealnym rozwiązaniem – praktycznie nie zajmuje miejsca! – dodaje.
Duże płaszczyzny bez podziałów powiększają optycznie wnętrze
Architekci z MIKOŁAJSKAstudio najchętniej sami projektują wzory tapet, wykorzystywane w ich projektach. W ten sposób powstają dopracowane w najdrobniejszym detalu aranżacje. Do łazienek często wybierają tapety o strukturze zbliżonej do naturalnych tkanin, co dodatkowo ociepla wystrój.
Tapeta w łazience, to jest modne!
Tapeta w łazience, to jest modne!
Tapeta w łazience, to jest modne!
Tapeta w łazience, to jest modne!
Tapeta w łazience, to jest modne!
Tapeta w łazience, to jest modne!
W odróżnieniu od płytek czy kamienia tapeta tworzy dużą płaszczyznę bez widocznych podziałów. – Wprowadzenie tapety przełamuje monotonię płytek. Pozwala rozbić mocny rysunek fug, szczególnie widoczny w przypadku małych formatów, co niejednokrotnie okazuje się bardzo korzystnym zabiegiem – podkreśla Ida Mikołajska.
Tapeta w łazience. Czy nie wytrzyma kontakt z wodą?
Ze względu na szczególne warunki – podwyższony poziom wilgoci i konieczność mycia powierzchni częściej niż w innych pomieszczeniach, tapeta do łazienki powinna być wytrzymała. Najlepszy wybór to włókno szklane lub gruby winyl na siatce. Taki materiał lepiej zabezpieczy ściany przed wilgocią niż farba. – Teoretycznie tapety możemy dziś stosować w każdym miejscu w łazience, nawet pod prysznicem. W praktyce jednak niewielu inwestorów się na to decyduje. Nie tyle z obawy przed tym, że materiał nie wytrzyma kontaktu z wodą, bardziej newralgicznym punktem są łączenia tapety z inną powierzchnią – mówi Ida Mikołajska.
Tapeta narażona na bezpośredni kontakt z wodą musi być dokładnie zabezpieczona preparatem na bazie żywicy epoksydowej. Pozwala to na jej bezpieczne mycie i czyszczenie z osadzającego się kamienia. Tapety w mniej narażonych na zalanie wodą miejscach, np. za umywalką czy przy wannie, wystarczy zabezpieczyć płynnym laminatem.
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe parametry – czy tapeta nie niszczy się pod wpływem detergentów, nie blaknie oraz nie żółknie z upływem czasu. Dostępne są nawet tapety, które można kłaść nie tylko na tynk, cement, płytę kartonowo–gipsową, ale także na szklane lub ceramiczne płytki oraz tapety przeznaczone specjalnie pod prysznic.
Jak łączyć tapetę w łazience z innymi materiałami?
– Dowolnie! – uważa Ida Mikołajska. – Byle nie przedobrzyć. Łazienkom o prostym wystroju, pozbawionym wielu elementów dekoracyjnych, możemy dodać wyrazu szaloną tapetą o intensywnym, dużym wzorze. Czasem wystarczy jedynie delikatny deseń lub obraz niczym akwarela, który będzie stanowił tło dla pozostałych elementów pomieszczenia. Pamiętajmy też, że w niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się kompozycje otwarte niż zamknięte. To dobry sposób, by optycznie powiększyć przestrzeń – dodaje architektka.
Czytaj też:
Łazienka od architekta – siedem inspirujących projektówCzytaj też:
Tapeta do łazienki? Tak! To oryginalne i funkcjonalne rozwiązanie