Kiedy myślimy o lustrach w mieszkaniu, najczęściej przychodzą nam na myśl lustro w łazience, w przedpokoju, ewentualnie szafa z lustrzanym frontem. Ale lustra we wnętrzach mają o wiele więcej zastosowań – rozświetlają je, dodają przestrzeni, poprawiają proporcje. Są eleganckie i dekoracyjne. Trzeba tylko pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach:
- Pamiętaj o ładnym odbiciu! Wieszając lustro, trzeba przewidzieć to, co się będzie w nim odbijało. Może to być ulubiony fragment aranżacji, kwiaty, widok za oknem – to, co lubisz. Warto obejrzeć odbicie z różnych pozycji – stojąc, siedząc na sofie, przechodząc obok.
- Postaraj się, by lustro „wciągało” światło do wnętrza – ustaw je tak, by padało na nie słoneczne światło zza okna, pomieszczenie będzie w naturalny sposób rozświetlone.
- Nie umieszczaj lustra lub luster w miejscach, gdzie odbicie może wywoływać niepokój. To dla każdego oznacza coś innego. Przykład? Duże lustro w pobliżu stołu da efekt podwojenia liczby biesiadników.
Jakie lustra są odpowiednie do dekoracji wnętrza?
Wszystko zależy od upodobań! Lustro we wnętrzu jest bytem osobnym, może pasować do wystroju, może też go kontrować. Do wyboru są lustra duże w ozdobnych ramach, kwadratowe, prostokątne, owalne. Ale też mniejsze, które można ze sobą zestawić lub wymieszać na ścianie z obrazkami i zdjęciami. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do dekoracji ściany zabytkowych tac z lustrzanym dnem lub innych przedmiotów o lustrzanej powierzchni. Ramy nie muszą być takie same – jeśli zależy nam na ujednoliceniu kompozycji, znajdźmy dla nich wspólny mianownik – kolor, styl lub formę.
Lustro w ozdobnej złoconej ramie to świetna dekoracja do romantycznej sypialni
Inspiracja z restauracji – kompozycja z luster i obrazów
Lusterko w plecionej ramce uzupełniają złote ważki – prosta i wdzięczna dekoracja minimalistycznego wnętrza
Lustrzane tace i inne naczynia, zabytkowe ręczne lusterko zestawiono z tradycyjnymi ściennymi lustrami
Proste lustro bez ramy nad komodą vintage dodaje wnętrzu głębi
Lustro może posłużyć do poprawy proporcji wnętrza, na przykład wąskiego i długiego
Lustro nad kominkiem lub konsolą doda francuskiego szyku salonowi
Zawieś lustro na wstążeczce albo ozdobnym sznurze
Lustro do salonu – sposób na eleganckie wnętrze
Lustra w salonie doceniają Francuzi – wieszają lub stawiają je nad kominkiem, nad sofą lub kredensem. Stawiają na podłodze między oknami, wkładają do etażerek, wieszają na ścianach. Możemy się od nich uczyć, są przecież specjalistami od piękna we wszystkich jego przejawach. Jakie lustro pasuje do salonu? W zasadzie nie ma żelaznych reguł, trzeba próbować. Architekci wnętrz często zalecają kontrasty – można na przykład uzupełnić minimalistyczną aranżację wnętrza lustrem w ciężkich, ozdobnych ramach, a w stylowym salonie powiesić lustro w prostych ramach, o mocnym graficznym wyrazie, np. czarnych. Nad sofą lub innym podłużnym meblem najefektowniej wyglądają prostokątne lub owalne lustra wieszane poziomo.
Lustro w jadalni powiększa przestrzeń
Duże lustro umieszczone na równej wysokości z blatem stołu efektownie powiększy wnętrze, ale uwaga – zawsze będzie dawało efekt, że przy posiłku towarzyszy nam dwa razy więcej osób niż jest w rzeczywistości, a to niektórych może denerwować, nie wspominając już o kłopotliwych pomyłkach podczas serwowania. – W takiej sytuacji warto zastosować lustro mocno postarzane – radzi architektka Karina Snuszka z pracowni Mood Works. Powiększy optycznie wnętrze, da glamourowy błysk, ale nie będzie tak inwazyjne jak zwykłe lustro.
Innym sposobem na lustro w jadalni jest powieszenie mniejszego nieco wyżej. Tu jednak może być „kolizja” z lampą wiszącą nad stołem – trzeba tak skomponować aranżację, by w lustrze odbijał się klosz, a nie światło, które może oślepiać.
Lustro w sypialni buduje nastrój
Można postawić duże lustro na podłodze w sypialni – takie, w którym widać całą sylwetkę, powiesić na ścianie nad komodą – mebel zmieni się w toaletkę, albo skomponować dekorację z kilku mniejszych luster na ścianie nad wezgłowiem łóżka – złapią światło, rzucając na wnętrze rozmigotane błyski, a to zawsze wywołuje uśmiech.
Według zasad Feng Shui osoba leżąca w łóżku nie powinna widzieć swojego odbicia w lustrze, bo może to wywoływać niepokój, a ten z kolei nie sprzyja odpoczynkowi. Jednak wielu osobom widok własnego odbicia nie przeszkadza, a niektórym wręcz się podoba.
Czytaj też:
Złoto i srebro – łazienkowy trend numer jeden. 10 pomysłów do podpatrzeniaCzytaj też:
Nowojorska elegancja. Krakowski apartament z klasą