Żonkile w doniczkach i inne rośliny cebulowe: hiacynty, szafirki i miniaturowe tulipany pojawiły się już w kwiaciarniach, sklepach i centrach ogrodniczych. Pędzone kwiaty cebulowe to najlepszy sposób na wiosenne dekoracje w domu i wprowadzenie do wnętrz koloru i wesołej atmosfery. Są dużo lepsze od kwiatów ciętych, ponieważ wytrzymują dużo dłużnej, poza tym po przekwitnięciu, mogą nam służyć jeszcze przez wiele lat – w ogrodzie albo w uprawie w pojemnikach. pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Poniżej przeczytacie, jak dbać o żonkile zakupione w doniczce, by zostały świeże i kwitnące jak najdłużej.
Żonkile w doniczce – jak o nie dbać?
Po pierwsze, o ile mamy taką możliwość, kupujmy pędzone rośliny cebulowe w ciepłe dni, a jeśli na zewnątrz panuje mróz, ogaćmy je przed wyniesieniem na zewnątrz. Żonkilom może zaszkodzić bowiem gwałtowna zmiana temperatury pomiędzy ciepłym wnętrzem sklepu, czy kwiaciarni, a mroźnym powietrzem w drodze do domu.
Czytaj też:
Chcesz mieć wiosną dywan krokusów w ogrodzie? Posadź je już we wrześniu!
Po przyjściu do domu żonkile w doniczce ustawiamy w jasnym miejscu, lecz uważajmy, by promienie słoneczne nie padały na nie bezpośrednio.
Drugą bardzo ważną kwestią w pielęgnacji pędzonych roślin cebulowych w doniczkach jest ich regularne podlewanie. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotne. Lekko! Gdy podłoże będzie mokre zbyt długo, bardzo łatwo dojść może do rozwoju chorób grzybowych – cebulki zaczną gnić lub pleśnieć i nie będą nadawały się do ponownego wykorzystania w kolejnym sezonie. Roślin cebulowych w doniczkach nie nawozimy, uważamy za to, by na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatki. Zabieg ten jak nic innego skutecznie pobudzi roślinę do wypuszczania kolejnych pąków kwiatowych.
Gdy żonkile w doniczce przekwitną – jak postępować?
Gdy żonkile w doniczce przekwitną, nie wyrzucamy ich. Czekamy, aż liście roślinki będą rosły wzwyż, a z czasem zaczną usychać. Dopiero wtedy je usuwamy. Cebulki żonkili wyjmujemy z doniczki, oczyszczamy z resztek podłoża i przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu, by jesienią umieścić je w ogrodzie, a wiosną zmów cieszyć się ich wesołym kolorem.
Czytaj też:
Szafirki – posadź teraz, wiosną wyrośnie z nich niebieski „dywan”Czytaj też:
Tulipany przekwitły i co dalej? Zrób to, a za rok też pięknie rozkwitną