Betonowa podłoga to skrót myślowy. Dawniej oznaczała po prostu beton wylany na posadzkę, co było trudne do zrealizowania, a sam materiał ciężki, więc nie nadawał się do każdego wnętrza, choćby ze względu na obciążenie stropu. Dziś efekt betonowej podłogi można uzyskać z użyciem nowoczesnych materiałów, a najpopularniejszym z nich jest mikrocement o grubości 2-3 mm zabezpieczony lakierem poliuretanowym. O przybliżenie tematu poprosiliśmy eksperta – Janusza Modzelewskiego z pracowni architektonicznej PRW Design.
Drewniany domek w lesie, projekt Adam Hofman i Dominik Ilichman
Bolko Loft, rodzinny dom architekta Przemo Łukasika
Podłoga wykonana w technologii przemysłowej z betonu zacieranego.
Na tym tle doskonale prezentuje się utrzymane w stylistyce loft
– designerskie wyposażenie.
Mieszkanie w stylu loftowym, projekt Mag Arquitectes
Penthouse z ogrodem na dachu, projekt Petr Janda
Styl amerykański we wnętrzach urozmaicony betonem
Wnętrze z drewnianą zabudową, projekt KURZ architects
Dom architekta Jonasa Bjerre Poulsena
Stary dom młody duchem, projekt Red Deer
Dom stodoła, projekt Mjölk architekti i DDAANN
Małe mieszkanie, projekt Mjölk architekti
Przytulne wnętrza skryte za betonową ścianą, projekt Mjölk architekti
Wiejska zagroda w nowej odsłonie, projekt ADHOC Architectes
Drewniany dom dla dużej rodziny. Surowość betonu łagodzi naturalne drewno, projekt Frédric Clairoux
Betonowa podłoga z mikrocementu – zalety
– Mikrocement tworzy jednolitą, gładką powierzchnię bez fug, co sprawia, że podłoga wygląda nowocześnie, a wnętrze nabiera przestronności – mówi Janusz Modzelewski. – Dodatkowo mikrocement można barwić na różne kolory oraz wykańczać matowo, półmatowo lub na wysoki połysk, uzyskiwać gładkie lub przecierane powierzchnie, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.
- Można go łączyć z ogrzewaniem podłogowym.
- Mikrocement jest również bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie i uderzenia. Po odpowiednim zabezpieczeniu lakierem poliuretanowym staje się odporny na wodę, wilgoć oraz plamy, co zwiększa jego funkcjonalność w różnych pomieszczeniach.
- Jedną z dużych zalet mikrocementu jest łatwość utrzymania czystości. Brak fug oznacza, że brud nie gromadzi się w szczelinach, a do codziennej pielęgnacji wystarczą standardowe środki czystości.
- Mikrocement jest wszechstronny w zastosowaniu. Można go nakładać na różne podłoża, takie jak beton, drewno, płytki ceramiczne czy płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki temu idealnie sprawdza się zarówno w łazienkach, kuchniach, salonach, jak i w przestrzeniach komercyjnych.
Podłoga z mikrocementu – ile to kosztuje?
– Jednakże podłoga z mikrocementu ma także swoje wady. Przede wszystkim jest droższym materiałem w porównaniu do tradycyjnych podłóg, takich jak panele laminowane czy płytki ceramiczne – wyjaśnia Janusz Modzelewski. – Dodatkowo wymaga specjalistycznego nakładania, co zwiększa koszty wykonania. Proces aplikacji mikrocementu jest czasochłonny, ponieważ wymaga wielu warstw (zwykle 3-4), które muszą schnąć między aplikacjami. Cały proces może trwać kilka dni, a aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, najlepiej zlecić to doświadczonemu wykonawcy.
Posadzka z mikrocementu – jak ją naprawić?
– Kolejną wadą jest podatność na mikropęknięcia. W przypadku dużych zmian temperatury lub ruchów podłoża, mikrocement może pękać, co wymaga naprawy. Można jednak jej dokonać miejscowo, bez konieczności szlifowania całości. W miejscach o wysokim natężeniu ruchu mogą pojawiać się rysy oraz matowienie powierzchni, co może wymagać okresowego odnawiania, które polega na mechanicznym zmatowieniu lakieru i położeniu jego nowej warstwy – dodaje ekspert Janusz Modzelewski.
Czytaj też:
Betonowa ściana to nuda? Nie tym razem! Inspirujące mieszkanie w kamienicyCzytaj też:
W tym wnętrzu dominują beton, stal i drewno. Ale to nie loft! Zobaczcie inspirujący projekt