Mieszkanie mieści się w budynku z początku XX wieku, który w latach 50. przeszedł gruntowny remont. Od tamtego czasu niewiele się tu działo. Nowy właściciel poprosił architektki z mediolańskiej pracowni Lascia La Scia o takie przeprojektowanie wnętrz apartamentu, by nie zatrzeć jego historii, ale też wprowadzić go w XXI wiek, dostosowując je do potrzeb dzisiejszych mieszkańców.
Mieszkanie po gruntownym remoncie nabrało kolorów – dużo zdjęć!
Galeria:
Kolorowe mieszkanie po gruntownym remoncie, projekt Lascia la Scia
Subtelne zmiany funkcjonalne – historia w nowym wydaniu
Choć pierwotny plan mieszkania został zachowany (jak chciał właściciel), przeprowadzono zmiany, które poprawiły funkcjonalność całości. Przykładem jest okno w łazience, które pozostało na swoim miejscu, ale przestrzeń została przeorganizowana, by pomieścić większy prysznic. Z kolei kuchnię powiększono i otwarto, integrując ją z przestrzenią... jasnego korytarza. Efektem jest lepszy przepływ światła oraz przestronność, która nadaje mieszkaniu nowoczesny charakter.
Odkrycia, które ożywiają historię
Podczas prac renowacyjnych natrafiono na niezwykłe świadectwa przeszłości. W salonie odkryto oryginalną cementową posadzkę, która mimo sporych uszkodzeń została pieczołowicie odrestaurowana. Aby zachować jej autentyczność, całą podłogę zdemontowano i położono od nowa, a brakujące elementy uzupełniono identycznymi płytkami z drugiej ręki – nie było to łatwe, ale efekt wart był trudu. Przeczytaj także: Płytki cementowe są bardzo modne! Czy wiesz jak o nie dbać?
Kolor jako główny bohater wnętrza
Naturalne światło, które przenika wnętrze stało się inspiracją do skomponowania wyrazistej palety barw. Dzięki intensywnym kolorom i starannie dobranym meblom, każde pomieszczenie otrzymało własną tożsamość. Przemyślane kontrasty oraz meble – nowoczesne i antyki – podkreślają osobowość właściciela.
Luksus w detalach – od kuchni po łazienkę
W holu wejściowym uwagę zwracają bogate detale oraz kontrastowe kolory. Kuchnia zyskała ciepły akcent w postaci musztardowej welurowej ławki otaczającej czarny marmurowy stół – w ten sposób powstał przytulny i ergonomiczny kącik jadalny. Łazienka, urządzona w czerni i mosiądzu przyciąga wzrok eleganckim, łukowatym prysznicem.
Sypialnia – oaza spokoju i elegancji
Sypialnia została zaprojektowana z myślą o relaksie, nie tylko podczas snu. Głęboki odcień niebieskiego na ścianach w połączeniu z tapetą Toile de Jouy od Lewis & Wood tworzy harmonijną atmosferę. Wyjątkowym akcentem jest szafa pokryta tą samą tapetą, co ściany.
Lascia la Scia: „Dom to trzecia skóra”
Studio kreatywne Lascia la Scia zostało założone w 2011 roku przez pięć architektek: Chiarę Sangalli, Laurę Berni, Valentinę Crepaldi, Carolę Davì i Silvię Pilotti. Ich projekty odzwierciedlają pasję do detali, odzyskiwania i ulepszania istniejących elementów, a także staranny dobór materiałów i kolorów. – Dom jest jak trzecia skóra, to intymny wyraz bytu, miejsce, w którym czujesz się mile widziany i chroniony. Dlatego do każdego projektu podchodzimy z zaangażowaniem, badając potrzeby, pragnienia i styl tych, którzy będą mieszkać w danej przestrzeni – mówią architektki.
Czytaj też:
Minimalizm w stylu vintage. Małe mieszkanie w bloku – meble z odzysku, rośliny i kolorowe plakatyCzytaj też:
Wyremontowali dom z PRL-u. Teraz wygląda jak z żurnala