Współczesny rynek nieruchomości oferuje mieszkania projektowane według standardowych schematów, wypełnione neutralnymi kolorami i przewidywalnymi materiałami. Wielu inwestorów stawia na uniwersalne rozwiązania, które mają trafić w gusta jak najszerszego grona odbiorców. Jednak co w przypadku, gdy pragniemy czegoś bardziej indywidualnego? Odpowiedzią jest przemyślana aranżacja, która przy użyciu dostępnych na rynku materiałów może przemienić nawet niewielkie wnętrze w przestrzeń pełną charakteru. Autor to Joaquín Millán Villamuelas z pracowni OOIIO Architecture.
Zobacz kolorowe mieszkanie na otwartym planie – dużo zdjęć!
Galeria:
Kolorowe mieszkanie, projekt OOIIO Architecture
Funkcjonalność i kolor – duet idealny
Kolor odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery wnętrza, zwłaszcza w małych mieszkaniach. W projekcie realizowanym w standardowym bloku mieszkalnym architekt wykorzystał kontrastowe barwy i nieoczywiste połączenia, aby stworzyć dynamiczną, ale harmonijną przestrzeń. Inspiracją stały się tradycyjne hiszpańskie mozaiki, które dają wrażenie przestronności i różnorodności.
Kreatywne wykorzystanie popularnych materiałów
Nie trzeba inwestować w drogie, unikalne elementy, aby nadać wnętrzu indywidualny charakter. Kluczem jest świadomy wybór materiałów i sposób ich zastosowania. W tym projekcie mamy:
- Płytki ceramiczne zastosowano w nietypowych miejscach, np. na ścianach salonu, co nadało wnętrzu efekt patio. Żeby nie przytłoczyć przestrzeni na większości ścian kafelki tworzą lamperię.
- Kuchnia IKEA została spersonalizowana poprzez drewniany blat i kolorowe panele na frontach szafek, nawiązujące do całej palety barw mieszkania.
- Meble to połączenie designerskich i budżetowych elementów, dzięki czemu wnętrze jest zarazem stylowe i funkcjonalne. Zobacz też: Jak zaaranżować ścianę za wezgłowiem łóżka w sypialni? Podpowiadamy!
Jak optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie?
Przy aranżacji 50-metrowego mieszkania warto postawić na rozwiązania, które wizualnie powiększą przestrzeń:
- Lustra i połyskujące powierzchnie – odbijają światło i dodają wnętrzu głębi.
- Otwarta przestrzeń – minimalizacja ścianek działowych pozwala na lepszy przepływ światła i powietrza.
- Strefowanie przestrzeni za pomocą kolorów – różne barwy pomagają w wyraźnym podziale funkcjonalnym mieszkania bez konieczności stawiania ścianek.
- Łuki – zaokrąglone są nie tylko ściany, np. przy wejściu, co optycznie otwiera przestrzeń, ale też wykorzystano je w formie dekoracyjnej (nisza z łóżkiem, dekoracja ścienna w salonie itp.). Przeczytaj też: Jak optycznie zmienić proporcje wnętrza za pomocą wzorów na ścianach? Sprawdzone triki.
Oświetlenie jako element aranżacyjny
W tym mieszkaniu oświetlenie odgrywa kluczową rolę. W salonie zastosowano lampę wiszącą o nietypowej formie, przypominającej słońce, natomiast w sypialni przytulny nastrój tworzy ciepłe, rozproszone światło. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu punktów świetlnych udało się podkreślić architekturę wnętrza i dodać mu głębi.
Jak stworzyć kolorowe, a zarazem funkcjonalne wnętrze?
Personalizacja standardowego mieszkania nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Kluczowe jest kreatywne podejście do dostępnych materiałów oraz przemyślane wykorzystanie koloru, oświetlenia i tekstur. Wykorzystując płytki ceramiczne w nietypowy sposób, personalizując gotowe meble i łącząc budżetowe rozwiązania z designerskimi akcentami, można stworzyć wnętrze zarazem unikalne i funkcjonalne.
Czytaj też:
Kolorowe mieszkanie – pomysł na efektowną aranżację wnętrzCzytaj też:
5 trików, dzięki którym kuchnia wygląda elegancko, jak od projektanta. Nie wydasz na nie fortuny