Biała kuchnia z dodatkiem drewnianych elementów to rozwiązanie, o którym myśli co najmniej połowa inwestorów, którzy projektują kuchnię. Nie ma co się temu dziwić. Biała zabudowa kuchenna pasuje do innych kolorów zastosowanych w strefie dziennej, jest ponadczasowa i nic nie wskazuje na to, by biały wyszedł z mody. Poza tym biel połączona z drewnem to zestawienie, dzięki któremu we wnętrzu zapanuje przytulna, domowa atmosfera.
Biała kuchnia z drewnem do wnętrz w stylu skandynawskim
Białe kuchnie z drewnianymi elementami zyskały na popularności, gdy w naszych mieszkaniach pojawiła się moda na na styl skandynawski, czyli całe lata temu. Łączą one nowoczesny wygląd i funkcjonalność z przytulnością, której wszyscy tak pragniemy. Przy projektowaniu białej kuchni panuje dowolność, jeśli chodzi o łączenie jasnych elementów z drewnianymi. Nie ma także wskazań, co do koloru zastosowanego w takim połączeniu drewna. W białych kuchniach w stylu skandynawskim najczęściej spotykamy jasne, naturalne odcienie rodzimych gatunków oraz ciemniejsze – dąb i orzech..
Powinniśmy tu zaznaczyć, że białe kuchnie to nie tylko nowoczesne, skandynawskie lub minimalistyczne wnętrza. Białe kuchnie ocieplone drewnem to klasyczne rozwiązanie w aranżacji w stylu prowansalskim oraz klasycznym, angielskim. W takich stylowych pomieszczeniach fronty szafek oraz uchwyty są nieco bardziej dekoracyjne, a górne szafki bywają przeszklone (ze szprosami), jak w tradycyjnych kredensach.
Trzynaście białych kuchni w prawdziwych domach
Jeśli szukacie inspiracji, to najłatwiej będzie ją znaleźć na zdjęciach zrobionych w prawdziwych, zamieszkanych wnętrzach. Zdjęcia z katalogów mogą okazać się mylące, zbyt wymuskane i niemające wiele wspólnego z rzeczywistością. Poza tym na zdjęciach możemy zaobserwować również kontekst i styl wnętrza.
Biel bieli nierówna. By uczynić wnętrze przytulniejszym, możemy zdecydować się na waniliowy odcień frontów
Biała kuchnia w wiejskim domku. Blaty z konglomeratu: trwałe i estetyczne
Biała kuchnia z drewnem. Elegancji dodaje wyspa kuchenna obłożona materiałem imitującym marmur
Biała kuchnia i czarne dodatki to klasyka, która nie ma sobie równych
Biała, kompaktowa kuchnia w kawalerce. Zaokrąglone formy mebli sprawiają, że aneks jest bardzo oryginalny
Biała ściana z frontów po rozsunięciu skrywa kamienną wnękę ze zlewem kuchennym
Kuchnia w stylu hamptons. Przeszklenia to jedna z pozycji obowiązkowych w zabudowie
Doskonała w swojej prostocie. Niebieska mozaika nad blatem kuchennym sprawia, że zwyczajna zabudowa jest niepowtarzalna
Współczesne fronty są bardzo proste w utrzymaniu w czystości
Surowe drewno i mosiężne uchwyty to wyznaczniki rustykalnej kuchni
Szary wspaniale koresponduje z bielą i naturalnym drewnem
Do białej zabudowy kuchennej pasują blaty kamienne (lub imitujące kamień)
Białe fronty szafek kuchennych zestawiono z marmurowymi okładzinami, co dodaje pomieszczeniu elegancji
Drewniane elementy w białej kuchni
Białe kuchnie ocieplone drewnem mają najczęściej drewniany blat. Lecz to nie wszystko. Projektanci decydują się na urozmaicenie jasnych powierzchni frontów drzwiczkami fornirowanymi. Mogą być drzwiczki do szafek górnych lub dolnych. Białą zabudowę kuchenną może urozmaicić także słupek w drewnie zamykający ciąg kuchenny oraz półki nad kuchennym blatem.
Drewno pojawia się również na blacie lub obudowie wyspy kuchennej (jeśli taką posiadamy). Także stół i krzesła w białych kuchniach wykonane są najczęściej z naturalnego drewna.
Jaki kolor pasuje do białej kuchni?
Do białej zabudowy kuchennej pasuje większość kolorów, wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Najmodniejszym rozwiązaniem jest uzupełnienie białej zabudowy o kolor zielony, który wprowadzi do wnętrza świeżość. Nie zapominajmy o roślinach doniczkowych, które zawsze dodają wnętrzu przytulności. Oczywiście do białej kuchni pasują też wszystkie klasyki: szary, beżowy oraz czarny, który jest świetnym kolorem kontrastowym, akcentującym. W białej kuchni dobrze wyglądają czarne uchwyty, armatura i AGD.
Sposób na przytulną kuchnię, czyli biała kuchnia z drewnem
To jedno z bardziej lubianych w Polsce rozwiązań, jeśli chodzi o kuchenną aranżację: białe fronty połączone z fornirowanymi. To fantastyczny sposób na wizualne ocieplenie przestrzeni. Drewniane szafki kuchenne świetnie kontrastują z bielą, lecz robią to subtelnie. Gdy wydaje nam się, że w naszej kuchni nie panuje wystarczająco przytulna i ciepła atmosfera, radzimy wystawić na blat drewniane akcesoria, np. deski do krojenia.
Białe dolne szafki kuchenne
By przestrzeń w niewielkim aneksie kuchennym wydawała się większa, dolny ciąg szafek powinien być biały. W małej kuchni wykorzystujemy także jasne odcienie drewna i jasne farby do ścian, one tak jak białe fronty sprawdzają się w optycznym powiększaniu przestrzeni. Biel jest oczywiście najlepszym kolorem do małej kuchni. Dzięki niemu mała przestrzeń wydaje się większa. Jeśli zdecydujemy się połączyć biel z innymi kolorami, musimy wiedzieć jak to zrobić. Architekci zwracają uwagę, że białe dolne szafki ciągu kuchennego sprawią, że przestrzeń będzie wydawała się większa. Drewno jest wykorzystane na kuchennej wyspie. Ładnie kontrastuje z tłem. Dzięki takiemu rozwiązaniu aranżacja jest o niebo ciekawsza.
Oświetlenie w białej kuchni
W białej kuchni bardzo ważne jest oświetlenie. Biały kolor ma to do siebie, że w zależności od temperatury barwowej źródła światła zmienia odcień. Gdy zastosujemy w kuchni źródło światła o chłodnej temperaturze, może okazać się, że biel naszych szafek ma niebieskawy, okropny odcień, a wnętrzu daleko jest do miana „przytulnego serca domu”. W białej kuchni zaleca się źródła światła o ciepłej lub neutralnej temperaturze barwowej. Podświetlane witryny wiszące nad blatem to również dobre i powiększające przestrzeń rozwiązanie. No i dodatkowe źródło światła, co w małej, ciemnej kuchni także się liczy.
Wyspa kuchenna w niewielkiej kuchni, przestrzeń do przechowywania
W przypadku mniejszych kuchni funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni ma największe znaczenie. Jeśli uznasz, że masz za małą kuchnię, by zdecydować się na wyspę kuchenną, lepiej przemyśl to dwa razy. W małej kuchni lepiej jest wykorzystać każdy centymetr – pociągnąć szafki do sufitu, a kuchenną wyspę zagospodarować jako miejsce do przechowywania. Chociaż wyspa zajmie powierzchnię podłogi, to zyskasz dzięki niej więcej miejsca do przechowywania, przygotowywania posiłków oraz ekstra miejsce do spotkań towarzyskich.
Powierzchnie w kuchni odbijające światło
Istnieje mnóstwo sprytnych sposobów na sprawienie, by kuchnia wydawała się przestronna. Jednym z nich jest wybór materiałów odbijających światło. Biel plus połysk są naszymi priorytetami. Białe płytki typu „subway” zapewniają idealną równowagę z ciemniejszymi meblami na niższym poziomie. Przytulności dodają drewniane dodatki: pojemnik na przyprawy i skrzynka na zioła.
Biała zabudowa kuchenna plus drewniana podłoga
Podłoga w białej, niewielkiej kuchni? To wymaga przemyślenia sprawy. Pierwszy wybór – jasne płytki gresowe. Rozważyć jednak należy ich rozmiar. Powinny być jak największe. Dodatkowe podziały fug wprowadzą niepotrzebne zamieszanie, odwrócą uwagę od urody płytki. W oczy rzucać się będzie jedynie ich kratownica. To także istotne: zawsze stosuj zbliżony do barwy płytek kolor fugi. Druga możliwość w białej kuchni: położenie drewnianej podłogi, tej samej co w reszcie mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza kuchni otwartych na salon. I w końcu trzecia opcja. Marzymy o drewnianej podłodze, ale jesteśmy aktywnymi kucharzami i boimy się, że drewno na podłodze ulegnie zniszczeniu. W takiej sytuacji możemy wybrać gres drewnopodobny, spieki kwarcowe odwzorowujące rysunek naturalnego drewna lub panele podłogowe wodoodporne.
Biała kuchnia z drewnianym blatem
Drewniany blat, mimo że nie do końca praktyczny ze względu na właściwości drewna (twardość, nasiąkliwość) jest bardzo często stosowany w białych kuchniach. Drewniany blat proponowany jest zwłaszcza do kuchni w stylu angielskim lub rustykalnym. Drewniany blat kuchenny tworzy we wnętrzu ciepłą, domową atmosferę. Pamiętajmy, że taki blat powinien być wykonany z klejonki, co zapobiegnie jego odkształcaniu się pod wpływem wilgoci i temperatury. Musi być także odpowiednio zaimpregnowany lakierem, olejem, olejowoskiem lub woskiem.
Kuchnia biała z drewnem, bez górnych szafek
Jeśli chcesz, aby mała kuchnia była bardziej przestronna, to jeśli to możliwe całkowicie zrezygnuj z górnych, wiszących szafek. Zamiast nich lepiej jest (tak jak na zdjęciu powyżej) zabudować szafkami całą ścianę. Taka kuchenna garderoba to idealne rozwiązanie do kompaktowych i nowoczesnych białych kuchni.
Zalety białej kuchni
Jak już wspominaliśmy, biała kuchnia ma bardzo wiele zalet. Przypominamy je, by przekonać was do tego rozwiązania w waszym mieszkaniu. Białe kuchnie są uniwersalne. Wpisują się we wnętrza w każdym stylu wnętrzarskim, począwszy od stylu minimalistycznego, a na klasycznym, angielskim kończąc. Poza tym biel jest najlepszym tłem do zastosowania innych kolorów i zróżnicowanych faktur w aranżacji.
Białe kuchnie są wprost stworzone do niewielkich mieszkań, w tym również mieszkań w bloku. Biel optycznie rozjaśnia i powiesza przestrzeń. Wykończone w tym kolorze wnętrza wydają się większe niż w rzeczywistości. Eleganckie fronty lakierowane dodatkowo odbijają naturalne światło.
Białe kuchnie to ulubione rozwiązanie dla osób, które cenią funkcjonalne rozwiązania w kuchni oraz dbają o czystość i higienę. Na białych meblach kuchennych zabrudzenia są bardziej widoczne niż na ciemnych, dlatego łatwo usuwać je na bieżąco. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie białych frontów kuchennych – są one tańsze niż te wykończone w innych kolorach.
Czytaj też:
5 top trendów 2024 w aranżacji kuchni. Jak modnie urządzić najważniejsze wnętrze w domu?Czytaj też:
Przytulne i komfortowe mieszkanie, w którym dominuje biel i naturalne drewno