Biała kuchnia ma wiele zalet i tylko jedną wadę – wymaga utrzymywania nieskazitelnej czystości. Ale za to jest estetyczna, schludna, rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze (zwłaszcza jeśli fronty są połyskliwe), sprawia lżejsze wrażenie niż meble w ciemnych kolorach, więc nie przytłacza. No i pasuje niemal do wszystkiego, więc doskonale nadaje się do wnętrz otwartych na salon. Taką właśnie kuchnię zaprojektowali Jiří Kabelka i Tereza Kabelková ze Studia COSMO do praskiego mieszkania w kamienicy.
Biała kuchnia ocieplona drewnem
Kamienica, w której jest prezentowana kuchnia została zbudowana w latach 30-tych XX wieku. Wnętrza, jak to w zabytkowym budynku, były ciasne i niedostosowane do współczesnego stylu życia.
Biała kuchnia tworzy tło dla lekkich drewnianych mebli
Stół i krzesła są nowe, ale w stylu vintage
Ponieważ w mieszkaniu jest dużo szaf w zabudowie wyposażenie salonu tworzą lekkie meble
Gości wita efektowny zielony przedsionek z okrągłym lustrem, pełniący funkcję wejścia do apartamentu
Minimalistyczna sypialnia
W sypialni przestronna szafa skrywa błękitną niszę – miejsce do pracy, które można zamknąć
Łazienkę wyłożono od podłogi do sufitu drobną mozaiką o okrągłych płytkach, zaokrąglone są też narożniki
Architekci wyburzyli więc wszystkie ściany działowe i na nowo narysowali plan mieszkania, tworząc m.in. otwartą przestrzeń dzienną. Zachowali przy historyczny charakter, projektując przestronny hol, odnawiając grzejniki oraz stolarkę okienną i drzwiową wyposażoną w stylowe mosiężne szyldy i klamki. Podłogę co prawda wymieniono, ale na taką, która wygląda, jakby była tu od stu lat – dębowy parkiet ułożony we wzór klasycznej jodełki jest nawet w części kuchennej.
Dwie głębokości szafek kuchennych – to jest wygodne!
Kuchnię przeniesiono do frontowej części mieszkania (wcześniej była mała i na zapleczu) i połączono z jadalnią i salonem. Rozległa strefa dzienna zajęła miejsce małych pokoików. Zabudowa meblowa kuchni zajmuje całą boczną ścianę, a dzięki temu, że i meble i ściany są białe, płynnie się stapia z otoczeniem.
Ciekawym rozwiązaniem są szafki o dwóch głębokościach. Ramę tworzy głęboka biała zabudowa meblowa, w której m.in. zainstalowano AGD, wewnątrz jest nisza z blatem roboczym i płytszymi szaflami. Żeby stworzyć wrażenie głębi, tę część wykończono jasnym kamieniem o delikatnym wzorze.
Dwie głębokości szafek mają też praktyczną zaletę – mniejsze są umieszczone nad blatem roboczym, więc pracuje się przy nim znacznie wygodniej.
Białe meble w kuchni pozwalają na częste zmiany aranżacji
Biała kuchnia tworzy tło dla lekkich wolnostojących mebli w jadalni i salonie – drewnianego stołu z białym blatem i krzeseł w stylu vintage, a także dwustronnej szarej sofy. Mebli jest mało, ponieważ właściciele mieszkania lubią minimalizm, chcieli też, by wnętrze było „czystą kartą”, którą można dowolnie dekorować sztuką, dodatkami i tkaninami.
Czytaj też:
Mała kuchnia w bloku – 15 projektów od architekta. Na co zwrócić uwagę aranżując małą kuchnię?Czytaj też:
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Sztuczki aranżacyjne architektów wnętrz