Chryzantemy to rośliny z rodziny astrowatych. W naturze rosną przede wszystkim w Azji. W Polsce spotykana jest rosnąca dziko chryzantema Zawadzkiego. Rodzima nazwa chryzantemy to „złocień”.
Istnieje bardzo wiele odmian chryzantem – aż 50! Różnią się od siebie kształtem, kolorem, wysokością rośliny i wielkością kwiatów. Uprawiane są jako rośliny doniczkowe – na balkony, tarasy i na cmentarz i jako rośliny ogrodowe – na rabaty. Bardzo często uprawia się ją również na kwiaty cięte, na wiązanki, wieńce czy po prostu jesienne bukiety.
Chryzantemy dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu urozmaicają jesienny ogród
Chryzantemy są podstawą jesiennych dekoracji stołu
Chryzantemy interesująco komponują się np. z daliami
Chryzantema i kapusta ozdobna – jesienne ozdoby ogrodu
Chryzantemy doskonale komponują się z trawami ozdobnymi
Chryzantemy, jesienne kwiaty, które dobrze wyglądają w donicach z blachy kortenowskiej
Czy można chryzantemy kupione w doniczce sadzić do gruntu?
Z przykrością, zaryzykujemy stwierdzenie, że raczej nie. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze mało odmian chryzantem jest mrozoodporna. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że pod cmentarną bramą trafimy właśnie na taką. Po drugie, chryzantemy sprzedawane tysiącami na ulicznych straganach i marketach mają poniszczone korzenie (tak samo jest w przypadku drzewek bożonarodzeniowych). Nawet jeśli okazale i zdrowo wyglądają, to nie ma żadnej gwarancji, że przyjmą się na rabacie.
Mrozoodporne odmiany chryzantem do sadzenia w ogrodzie
W polskim klimacie najlepiej radzą sobie na rabatach odmiany drobnokwiatowe. Uprawa odmian wielokwiatowych rzadko zwieńczona jest sukcesem. Jeśli chcemy, by sadzonki chryzantem przyjęły się w gruncie na rabacie, należy je umieścić w glebie na tyle wcześnie, by zdążyły porządnie się ukorzenić przed mrozami. Mrozoodporne odmiany opracowane przez holenderskich i brytyjskich ogrodników to:
- APOLLO nadaje się do uprawy w ogrodzie przez cały rok. Kwitnie od października na pomarańczowo-czerwono.
- BEATRICE, mrozoodporna, można uprawiać na ogrodowych rabatach, ma ciemnoczerwone kwiaty.
- BRONZEFEUER, mrozoodporna. Osiąga nawet do 50 cm wysokości. Ma złoto-brązowe kwiatostany.
- CLARA CURTIS, jedna z najpopularniejszych. Mrozoodporna, wysoka (70 cm.). Już w sierpniu zaczyna kwitnienie na różowo.
- CIRTONA, mrozoodporna, uprawa w gruncie przez cały rok. Charakteryzuje ją zwarty pokrój i niski wzrost roślin. Kwitnie na żółto już we wrześniu.
- SHELLY, mrozoodporna, rośliny są niewysokie, kwitnie na pomarańczowo.
Kiedy sadzimy chryzantemy w ogrodzie?
Chryzantemy do gruntu możemy sadzić od wiosny do jesieni. Wiosną jest to problematyczne ze względu na brak sadzonek, które pojawiają się w centrach ogrodniczych dopiero jesienią. Jeśli chcemy posadzić chryzantemy do gruntu, upewnijmy się, czy roślina jest mrozoodporna, po czym posadźmy jak najwcześniej. Jeśli jesień jest ciepła, na termin sadzenia chryzantem można zaryzykować koniec września i pierwszą połowę października. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rośliny zdążą przyjąć się do gruntu i za rok także będą zdobiły nasz ogród. Chryzantemy do gruntu w odstępach wynoszących 50-100 cm. Gdy rośliny przekwitną, należy skrócić pędy o ponad połowę.
Chryzantemy w wazonie
Chryzantemy warto kupować jako kwiaty cięte. Są niezwykle trwałe i pięknie wyglądają nawet przez miesiąc, wystarczy zastosować kilka trików: podcinać końcówki, usunąć dolne liście, wymieniać wodę.
Chryzantemy to wspaniały element jesiennej wiązanki
Duże kwiaty chryzantem są tak piękne, że wystarczy zaledwie kilka, by stworzyć cudowny bukiet
Złote chryzantemy w towarzystwie jesiennych gałązek
Chryzantemy jako kwiaty cięte w wazonie mogą stać nawet i 4 tygodnie
Ciekawy pomysł na ekspozycję chryzantem
Chryzantemy występują w 50 odmianach!Czytaj też:
Kwiaty jesienne do ogrodu. Oto najpopularniejsze gatunkiCzytaj też:
By marcinki kwitły do listopada. Zastosuj prosty trik