W połowie sierpnia warto jeszcze posadzić lub posiać kilka rodzajów warzyw, które zdążą dojrzeć przed pierwszymi przymrozkami lub są nie odporne, a także roślin, które przygotują Twój ogród na przyszłoroczne zbiory. Przeczytaj więcej o uprawach poplonowych.
Dlaczego warto siać nowe warzywa w sierpniu?
W sierpniu gleba jest jeszcze ciepła, a dni wciąż są na tyle długie, by dostarczyć niektórym roślinom odpowiednią ilość światła słonecznego – oczywiście na pomidory jest już za późno, ale nowe kapusta i marchewka świetnie sobie poradzą. W takich warunkach rozwijają się wyjątkowo szybko, co pozwala na uzyskanie pełnych plonów jeszcze przed zimą.
Co można uprawiać w połowie sierpnia?
Po uprzątnięciu grządek po pierwszych zbiorach, na zwolnionym miejscu można uprawiać sporo nowych roślin. Są wśród nich:
Rukola – idealna do siewu pod koniec lata. Jej szybki wzrost sprawia, że można cieszyć się młodymi, pikantnymi liśćmi już po kilku tygodniach.
Roszponka – to doskonała roślina do siewu w sierpniu. Jest odporna na chłody, a zbiory możliwe są nawet późną jesienią, a nawet na początku zimy.
Szpinak – to roślina szybko rosnąca, która dobrze znosi niższe temperatury. Doskonały do zbiorów jesiennych.
Koper – można siać go nawet pod koniec lata, a jego delikatne liście będą gotowe do zbioru w ciągu kilku tygodni.
Kolendra – preferuje chłodniejsze warunki, więc siew w sierpniu jest idealny dla uzyskania aromatycznych liści.
Rzodkiewka – idealna do wysiewu późnym latem. Dojrzewa szybko, dzięki czemu można cieszyć się jej chrupkimi korzeniami już po 4-6 tygodniach od siewu.
Buraki liściowe – siew w sierpniu pozwala na uzyskanie młodych liści, które można zbierać jeszcze jesienią. Dużych korzeni może nie uzyskamy, ale sałatka z liści buraka jest super!
Pietruszka naciowa – potrzebuje nieco więcej czasu, ale siana w sierpniu będzie idealnym dodatkiem do zup i sałatek późną jesienią.
Kapusta, zwłaszcza pekińska - posiana w połowie sierpnia zdąży w pełni dojrzeć przed zimą. Rzepa - warzywo nieco zapomniane, a szkoda, bo jest bardzo zdrowe i ma świetny, ostry smak. Rośnie szybko i jest odporna na niskie temperatury. Zbiorów można spodziewać się w ciągu kilku tygodni.
Jarmuż - roślina wyjątkowo odporna na zimno. Siana w sierpniu, dostarczy świeżych liści aż do późnej jesieni, a nawet zimy. Oprócz tego, że jest bardzo zdrowy, to jeszcze ładny. Świetny jako roślina dekoracyjna w szykującym się do zimowego odpoczynku ogrodzie.
Jak przygotować glebę do siewu w sierpniu?
Przed rozpoczęciem siewu w sierpniu, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Ze względu na wysokie temperatury, które występują jeszcze w tym miesiącu, podłoże może być przesuszone. Dlatego należy je solidnie nawodnić, dać grubą warstwę kompostu i/lub obornika (najlepiej przekompostowanego) i lekko przekopać. Rośliny siejemy bezpośrednio do gleby, lekko przysypując nasiona ziemią. Przeczytaj więcej o tym, jak poprawić jakość gleby po zbiorach.
Mulczowanie – mulczowanie gleby (ściółkowanie) pomoże utrzymać wilgoć w glebie i zapobiegnie wzrostowi chwastów. Można użyć do tego np. słomy, liści, kory, kompostu lub świeżo skoszonej trawy.
Siejesz warzywa w sierpniu? Uważaj na szkodniki!
Ciepła, pełna smakołyków ziemia jest też niestety idealnym miejscem do życia dla szkodników, które na pewno połakomią się na młode rośliny. Na ich ataki szczególnie narażone są rzodkiewki, marchew, kapusta. W połowie sierpnia najbardziej aktywne są mrówki – mamy jednak kilka sposób, jak się ich pozbyć z ogrodu.
Czytaj też:
Co sadzimy latem w ogrodzie? Na te rośliny jeszcze nie jest za późnoCzytaj też:
Jak zrobić kompost na gorąco? Będzie gotowy w trzy tygodnie!