Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, ponieważ są wektorami wielu groźnych chorób, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy anaplazmoza. Ich niebezpieczeństwo wynika z faktu, że w trakcie żerowania mogą przenosić patogeny bezobjawowo, co utrudnia szybką reakcję na zakażenie.
Czy mróz zmniejsza populację kleszczy?
Wiele osób zastanawia się, czy silne mrozy, które ostatnio pojawiły się w Polsce, mogą zredukować populację kleszczy. Niestety, kleszcze są wyjątkowo odporne na niskie temperatury. W czasie zimy chronią się pod ściółką leśną, warstwą śniegu czy w gęstej roślinności, gdzie temperatura jest wyższa niż na powierzchni.
Czytaj też:
Ogród wolny od kleszczy? Wystarczy, że postawisz to przed domem
Aby zima faktycznie ograniczyła ich liczebność, mróz musiałby trwać przez wiele tygodni i sięgać wartości poniżej -20°C, co w Polsce zdarza się rzadko. Co więcej, cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny sprzyjają ich aktywności, dlatego już od lutego czy marca mogą być zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.
5 roślin, które skutecznie odstraszają kleszcze w ogrodzie
Rozmaryn lekarski
Piołun
Lawenda
Mięta
Czosnek
Pysznogłówka (bergamotka)
Trawa cytrynowa
Pelargonie
Aksamitki
Chryzantemy
Wrotycz pospolity
Żeniszek meksykański
Posadź chrzan w ogrodzie, a pozbędziesz się nieproszonych gości
Sadząc te rośliny w ogrodzie, tworzysz naturalną barierę ochronną, która ogranicza obecność kleszczy i poprawia komfort korzystania z zielonej przestrzeni.
Czytaj też:
13 roślin odstraszających kleszcze. Stwórz wokół domu bezpieczną przestrzeń
- Wrotycz pospolity zawiera tujon – naturalny związek chemiczny, który działa toksycznie na owady i pajęczaki, w tym kleszcze. Jego intensywny, kamforowy zapach skutecznie je odstrasza. Pamiętajmy, że tujon obecny jest również w popularnych tujach.
- Lawenda. Kleszcze nie tolerują silnego, aromatycznego zapachu olejków eterycznych zawartych w lawendzie. Dodatkowo roślina ta odstrasza także komary i meszki.
- Związki siarkowe obecne w czosnku, takie jak allicyna, mają silne właściwości odstraszające. Kleszcze unikają miejsc, gdzie występuje intensywny zapach tej rośliny.
- Kocimiętka zawiera nepetalakton – substancję, która działa odstraszająco na owady i pajęczaki. Według badań jej skuteczność może być nawet większa niż niektórych chemicznych repelentów.
- Olejek eteryczny zawarty w rozmarynie ma intensywny zapach, który dezorientuje kleszcze i utrudnia im lokalizację żywiciela. Dodatkowo jego liście zawierają naturalne substancje odstraszające.
Czytaj też:
Najlepsze rośliny odstraszające kleszcze – posadź je w ogrodzie i pozbądź się szkodnikówCzytaj też:
Odstraszają szkodniki – kleszcze i ślimaki, są proste w uprawie