Chyba każdy je kiedyś uprawiał na swoim balkonie. A jeśli nie, to na pewno uprawiała je mama lub babcia. Petunie są piękne, kolorowe i bujnie rosną. Pędy tych roślin wznoszą się lub rozkładają na boki oraz lekko zwisają. Kwiaty petunii mają kielichowaty kształt, a ich brzegi są lekko karbowane. Rośliny osiągają wysokość do 50 cm i są jednoroczne.
Jakie są najpopularniejsze odmiany i kolory petunii?
Odmian petunii jest bardzo wiele. Podzielono je ze względu na wielkość kwiatów oraz rodzaj i długość pędów.
Najpopularniejsze odmiany usystematyzowane ze względu na wielkość kwiatów:
- multiflora (kwiaty do 5 cm, odporna na deszcz),
- grandiflora (mniej kwiatów, lecz są one dużo większe, nawet o średnicy 10 cm),
- milliflora (ma małe kwiatki, które mają średnicę ok. 3 cm).
Najpopularniejsze gatunki podzielone ze względu na długość pędów:
- pendula ma zwisające pędy, które mogą mieć nawet 80 cm, do tej grupy należą surfinie,
- media, pędy o długości od 40 do 80 cm,
- nana, jej pędy nie mają więcej niż 40 cm.
Najpopularniejsze kolory petunii to: biały, różowy, purpurowy, i fioletowy. Wszystkie występują w wielu odcieniach. Są również petunie o kwiatach wielokolorowych, najczęściej w paski lub pokrytych ciemniejszymi żyłkami. Jednym z najpiękniejszych gatunków petunii jest Petunia hybrida grandiflora superbissima. Ma różnobarwne, bardzo duże kielichy kwiatów (10 cm) o karbowanych brzegach i widocznych żyłkach. Kwitnie bardzo długo: od maja do października.
Petunia Compact Pink Red Veins
Petunia Blue Sky Mood
Petunia grandiflora Amore Queen of Hearts
Petunia Royal Sky
Petunia Gacier Sky
Petunia Sweet Sunshine
Warunki uprawy petunii, czy poradzą sobie one na słonecznym balkonie?
Petunie do skrzynek sadzimy w połowie maja, gdy możemy być już pewni, że przymrozków już nie będzie. Pięknie wyglądają w skrzynkach i w podwieszanych koszach. Wymagają ziemi żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej, lecz będą także dobrze rosły w zwyczajnej ziemi ogrodowej, lekko kwaśnej. Petunie nawozimy umiarkowanie, wówczas, gdy górna warstwa ziemi przeschnie. Roślinę możemy nawozić nawozem mineralnym. O naturalnych nawozach napiszemy w oddzielnym akapicie poniżej. Do ogromnych zalet tych kwiatów należy fakt, iż są one odporne na słońce i krótkotrwałą suszę, można je więc z powodzeniem uprawiać na balkonach południowych (razem z pelargoniami). Nie służą im deszczowe lata.
Nawozy z pokrzyw, drożdży i kwasku cytrynowego
Petunie możemy nawozić nawozem mineralnym albo domowymi, naturalnymi nawozami, które wykonamy samodzielnie. Najlepsze dla petunii będą nawozy z drożdży, pokrzywy oraz z kwasku cytrynowego. By zrobić nawóz z kwasku cytrynowego potrzebować będziemy 10 g kwasku cytrynowego rozpuszczonego w 10 litrach wody. Nawóz ten zapobiega żółknięciu rośliny i jest dobrą metodą do zakwaszenia gleby. Innymi polecanymi metodami są zakwaszanie ziemi octem lub fusami z kawy.
Jak zrobimy nawóz z drożdży? Jest to bardzo proste, a wszystko, czego będziemy potrzebować, znajdziemy w kuchni. Jedna uwaga: woda do przyrządzenia nawozu nie musi być czysta, najlepsza będzie deszczówka lub woda, która została na przykład z gotowania ziemniaków. Lepiej, by nie zawierała chloru.
Nawóz z drożdży jest chyba najpowszechniej stosowany. Kostkę drożdży rozkruszamy i umieszczamy w wiadrze z ciepłą wodą, po czym dokładnie mieszamy do pełnego rozpuszczenia. Czekamy godzinę, aż woda wystygnie. Wówczas nawóz będzie gotowy. Polecane proporcje to kostka drożdży na 10 litrów wody.
Kolejnym sposobem (nieco bardziej skomplikowanym) na przygotowanie nawozu z drożdży piekarskich jest włożenie kostki (100 g) rozdrobnionych drożdży do wiadra, zasypanie ich szklanką cukru i odstawienie całości na 2 godziny. Następnym krokiem jest zalanie całości 10 l ciepłej wody. Całość mieszamy i zostawiamy do sfermentowania (tydzień). Po tym czasie nawóz jest gotowy do podlewania roślin. Uwaga, musimy go rozcieńczyć – 1 szklanka roztworu na 10 l wody.
Natomiast, by zrobić nawóz z pokrzyw, należy nazbierać kilogram tych roślin. Najlepsze będą młode, przed kwitnieniem. Pokrzywy siekamy i zalewamy 10 litrami wody (deszczówka będzie idealna). Odstawiamy wiaderko jak najdalej (uwaga, będzie śmierdziało) i czekamy ok. 2 tygodnie, raz na jakiś czas mieszając. Gdy zawartość wiadra przestanie się pienić i bulgotać, nawóz jest już gotowy. Rozcieńczamy go wodą w proporcjach 1:10. Nawóz z pokrzyw nadaje się również do pomidorów i pelargonii.
Czytaj też:
Ta roślina to nie chwast! Poznaj bluszczyk kurdybanek i jego właściwościCzytaj też:
Zastosuj jeden z tych naturalnych nawozów, a plony ogórków będą jak nigdy dotądCzytaj też:
Wszystkie rośliny na balkonie ci marnieją? Może nie sadzisz tych, co trzeba? Kwiaty na słoneczny balkon