Mamy dla was dwa znakomite sposoby wykorzystania kuchennego odpadu – skórek ogórków zielonych. Resztki z ogórków przydają się co prawda jako składnik bokashi czy kompostu, ale można je wykorzystać również na inne sposoby. Przeczytajcie, jakie.
Skórki ogórków mają gorzki smak, który skutecznie odstrasza szkodniki atakujące nasze domowe rośliny: roztocza, mrówki, ćmy i osy. Można również umieścić skórki ogórków w kuchni: na parapetach lub w szafkach, aby zwalczyć problem insektów. Ze skórek ogórków można również przygotować wodę ogórkową do podlewania roślin, która zadziała jak najlepsza odżywka.
Skórka ogórka pomoże zwalczyć roztocza na roślinie
Na pierwszy rzut oka nie zauważymy, że naszą roślinę zaatakowały roztocza. Zauważymy dopiero objawy: roślina może wydawać się wyschnięta, a jej liście brązowieją lub żółkną. Po pewnym czasie więdną i opadają.
By zauważyć roztocza, trzeba się roślinie przyjrzeć dokładnie i z bliska. Najlepiej podnieść ją pod światło i dokładnie obejrzeć spód liści i łodygi. Jeśli zaobserwujesz jakąkolwiek delikatną pajęczynę i coś, co wygląda na maleńkie, ruchliwe kropki, poruszające się wokół rośliny – to mogą być roztocza. Na ratunek przyjdą w tej sytuacji ogórki, które skutecznie pomogą odstraszyć roztocza. Stanie się to dzięki związkom w nich zawartym, które mają gorzki smak.
Ogórki pomogą odstraszyć roztocza dzięki zawartym w nich kukurbitacynom. Kukurbitacyny to związki o gorzkim smaku, które nie tylko psują czasem smak mizerii, lecz także odstraszają owady. By przegonić roztocza, możesz umieścić skórki ogórka bezpośrednio w glebie rośliny. Jest także inny sposób na pozbycie się roztoczy, w którym naszym orężem będą rzeczone skórki. Roztocza najlepiej się mają w suchym środowisku. Dobrym sposobem na pozbycie się ich jest również zraszanie rośliny wodą ze skórką ogórka.
Jak zrobić wodę ogórkową do oprysków i podlewania roślin
Woda ogórkowa to znakomity środek do oprysków roślin doniczkowych, które zostały zaatakowane przez roztocza. Dowiedz się, jak ją zrobić. To nie jest trudne.
Obierz kilogram ogórków. Skórki wrzuć do słoika, zalej litrem wody, zakręć i poczekaj 5 dni. Po tym czasie odcedź skórki, a zielonkawą wodą opryskaj rośliny zaatakowane przez roztocza, ze szczególną uwagą opryskaj spody liści. Wodą ogórkową możemy również podlewać rośliny. Jest ona bogata w mikroelementy niezbędne do ich prawidłowego rozwoju, a zwłaszcza fosfor i potas.
Skórki od ogórków możemy również wysuszyć na słońcu i podpalić, by zrobić z nich popiół, który później wymieszamy z wierzchnią warstwą gleby w doniczce.
Czytaj też:
Monstera ma żółte liście. Jest groźnie, lecz to nie wyrokCzytaj też:
Filodendron po tej odżywce odzyska siły. Składnik masz w kuchni