Epipremnum złociste (epipremnum aureum) najlepiej przesadzać w maju, kiedy roślina na dobre wejdzie w okres wegetacyjny. Ale jeśli jest słaba, chora lub korzenie rozsadzają doniczkę, należy reagować natychmiast (przeczytaj więcej o tym, jak rozpoznać, że epipremnum potrzebuje świeżej ziemi i nowej donicy).
Przesadzanie epipremnum – nowa doniczka
Epipremnum ma silnie rozwinięty system korzeniowy, który intensywnie przyrasta, wypierając podłoże, rozsadzając pojemnik, a także – co szczególnie groźne – zaciskając się wokół starszych pędów. Dlatego należy wybrać doniczkę o 5 cm większą, a jeśli roślina nie była dawno przesadzana, to nawet o 10 cm większą. Koniecznie musi mieć otwór drenażowy. Preferuję tradycyjne doniczki ze spodeczkiem, ponieważ ułatwiają kontrolę stanu roślin, najlepsze są pojemniki gliniane, ponieważ oddychają, regulują poziom wilgoci itp. Gdy przelejemy roślinę rosnącą w doniczce z wypalanej gliny, jest ona w stanie wchłonąć część wilgoci i odparować ją na zewnątrz. W plastikowej roślina dusi się i gnije.
Jak przygotować podłoże dla epipremnum?
Epipremnum lubi żyzną glebę o lekko kwaśnym Ph. Ale przede wszystkim podłoże powinno być przepuszczalne. Przepis na sprawdzoną mieszankę do epipremnum:
- jedna część ziemi uniwersalnej,
- trzy części kory kokosowej,
- trzy do czterech części perlitu lub keramzytu.
Składniki należy zmieszać w większym pojemniku lub na gazecie (tak jest wygodniej, poza tym daje to możliwość dokładnego wymieszania). Następnie lekko zwilżyć i chwilę poczekać.
Przesadzanie epipremnum – przygotowanie rośliny
Przed posadzeniem epipremnum delikatnie rozplącz korzenie, zwłaszcza pędy, które biegną po obwodzie, zaciskając się wokół innych. Jeśli są bardzo ciasne, lepiej je przeciąć! Można też usunąć od dołu około jednej czwartej bryły korzeniowej – epipremnum jest żywotne, korzenie szybko przyrastają, a taki zabieg dodatkowo je do tego pobudzi. Przy okazji warto przyjrzeć się korzeniom i jeśli któreś są ciemne, gąbczaste i oślizłe – bezwarunkowo usunąć (to objaw zgnilizny). Jeśli epipremnum jest bardzo dorodne, rozważ podzielenie go na mniejsze sadzonki.
Nową doniczkę wypełnij podłożem do około jednej trzeciej objętości. Wsuń roślinę, uważając, by nie splątać korzeni. Następnie wsyp resztę ziemi. Nie ugniataj jej, bo to zmniejsza przepuszczalność podłoża. Lepiej doniczką kilka razy potrząsnąć, dzięki temu ziemia dostanie się między korzenie.
Czytaj też:
Epipremnum złociste – rozmnażanie rośliny z jednej gałązki. Jak zrobić sadzonkę?Czytaj też:
Uratowałam skrzydłokwiat, któremu zbrązowiały liście. Co stoi za babcinym trikiem?