Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)to popularna, łatwa w utrzymaniu roślina doniczkowa, która bardzo szybko rośnie (około metra na rok), jest więc idealna dla początkujących miłośników urban jungle i na przykład stylu boho we wnętrzach. W regionie skąd pochodzi, czyli w południowo-wschodniej Azji (a dokładnie z Wysp Salomona) i na południu Europy uprawiana jest w ogrodach, u nas – ze względu na surowy klimat – można ją trzymać wyłącznie w mieszkaniu. Ma sercowate liście w kolorze żywej zieli poznaczone żółtymi plamkami. Liczba i intensywność plamek zależy od tego, czy roślina stoi na słonecznym, czy cienistym stanowisku – im większy cień, tym mniej plamek, a zieleń ciemniejsza.
W naturze epipremnum osiąga długość nawet kilkudziesięciu metrów, w mieszkaniu rośnie na 2-5 metry, a w szczególnie dobrych warunkach osiąga około sześciu. Jeśli nie ma czego się przyczepić, po prostu zwisa lub płoży się. Ale jeśli tylko damy roślinie podporę lub rozepniemy linki – zacznie się po nich wspinać. Służą do tego korzenie czepne wyrastające na łodydze. Dzięki korzeniom czepnym łatwo też epipremnum rozmnożyć z gałązki.
Epipremnum złociste – co jest potrzebne do rozmnożenia rośliny?
Rozmnażanie epipremnum (a właściwie powielanie rośliny) jest bardzo łatwe. Potrzebne będą do tego:
- Ostry nożyk lub nożyczki. Pamiętajcie, żeby zawsze je dezynfekować. Można wyparzyć we wrzątku lub skorzystać z płynu do dezynfekcji w sprayu.
- Naczynie z wodą, musi być ona miękka (deszczówka, woda przefiltrowana lub chociaż przegotowana i ostudzona).
- Roślina macierzysta (nazywana rośliną mateczną), czyli dorosłe epipremnum. Wybieramy do rozmnażania rośliny zdrowe i dorodne, z korzeniami powietrznymi na pędzie (mogą mieć postać „wąsów” lub mniejszych guzków).
Jak rozmnożyć epipremnum złociste?
Ucinamy gałązkę epipremnum, na której jest sporo korzeni powietrznych, w ten sposób powstanie tzw. sadzonka pędowa. Można też uciąć wierzchołek rośliny na tzw. sadzonkę wierzchołkową (wtedy roślina macierzysta czy mateczna zacznie się zagęszczać).
Z dłuższej gałązki można zrobić kilka sadzonek. Ważne, żeby na każdej łodyżce były korzenie powietrzne i co najmniej jeden liść. Następnie wkładamy gałązki do wody i czekamy aż wyrosną korzonki, zajmie to około trzech tygodni.
Można też sadzonki wkładać od razu do doniczki z podłożem (uniwersalnym i przepuszczalnym). W takim wypadku najlepiej sadzić po kilka gałązek w jednej donicy, żeby nowy okaz był odpowiednio zagęszczony. Podłoże sadzonek należy utrzymywać cały czas wilgotne, można też doniczki osłonić torebką foliową, podziurawioną, żeby do młodych roślin dochodziło powietrze.
Czytaj też:
To jest modne! Folkowe motywy w aranżacji wnętrzCzytaj też:
Zapałki wbite do doniczki lub w grządki. Czy to aby dobry pomysł?Czytaj też:
Magiczny wiejski ogródek znajduje się na Mazurach. Zobacz, jak wygląda