Groby naszych bliskich toną w kwiatach. Najwięcej jest oczywiście chryzantem, które w tym roku były wyj wyjątkowo piękne i stosunkowo niedrogie. Najczęściej na Wszystkich Świętych kupujemy chryzantemy drobnokwiatowe w plastikowych doniczkach. Mało kto przesadza je do podłoża lub innej, bardziej dekoracyjnej doniczki (chociaż taki zabieg przedłuża im życie). Stawiamy je na płycie w plastikowym pojemniku i czekamy, aż mróz je zniszczy. Potem całość wyrzucamy do kontenera przy okazji sprzątania nagrobka przed świętami Bożego Narodzenia. Mało kto wie, że chryzantem, które zdobią nagrobki, nie trzeba wyrzucać. Znamy sposób, by dać im drugie życie i pozwolić rozkwitnąć w kolejnym sezonie. Jesteście zainteresowani?
Co zrobić, by chryzantemy przetrwały zimę?
Jeśli w prognozach pogody pojawią się zapowiedzi przymrozków, wybierzmy się na cmentarz. Przy okazji sprzątania grobu bliskich (trzeba usunąć wypalone znicze, wyrzucić przewinięte kwiaty) spakujmy i zabierzmy ze sobą do domu chryzantemy w doniczkach, które już zapewne zdążyły przekwitnąć. A w domu... przygotujmy kwiaty do zimowania. Bardzo podobnie do tego, w jaki sposób będziemy zimować pelargonie. Najpierw zetnijmy pędy chryzantem ok. 20-10 cm nad podłożem. A potem wynieśmy je do piwnicy lub do ciemnego i chłodnego miejsca. Po co? Tam chryzantemy spędzą nadchodzących kilka miesięcy. Nie możemy zapomnieć o nich zupełnie. Raz na jakiś czas powinniśmy do nic zaglądać i podlewać niewielką ilością wody.
Jak postępować z zimującymi chryzantemami wiosną
Gdy nadejdzie marzec, chryzantemy wynosimy z piwnicy i wstawiamy do domu. Zapewniamy im dostęp naturalnego światła i zaczynamy podlewać. Wówczas nasze przyniesione z cmentarza chryzantemy wznowią wegetację. Najlepiej wówczas podzielić bryłę korzeniową roślin i posadzić je w świeżej, żyznej i przepuszczalnej glebie. Chryzantemy możemy umieścić w pojemnikach na tarasie lub balkonie albo posadzić bezpośrednio w gruncie w ogrodzie.
Jak sadzić chryzantemy w gruncie jesienią?
Przyniesione z cmentarza chryzantemy możemy w listopadzie umieścić bezpośrednio w gruncie w ogrodzie, zamiast zimować je w piwnicy. Jest to jednak bardziej ryzykowny zabieg. Warto jednak spróbować, zwłaszcza gdy nie dysponujemy ciemnym i chłodnym miejscem, a nasza chryzantema jest drobnokwiatowa (co zwiększa jej szanse na przetrwanie).
By posadzić chryzantemy bezpośrednio w gruncie, ścinamy ich pędy, a bryłę korzeniową umieszczamy w glebie. Całość przysypujemy ziemią i warstwą ściółki, by maksymalnie ochronić roślinę przed mrozem. Pamiętajmy, że stanowisko dla chryzantem powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe, a podłoże o pH obojętnym.
Jeśli spóźnimy się na cmentarz i dotrzemy tam, gdy chryzantemy zdążą już przemarznąć i obumrzeć, nie wyrzucajmy ich do kontenera ze śmieciami, a umieśćmy w kompostowniku.
Czytaj też:
Chryzantemy – kolorowy akcent w jesiennym ogrodzie. Jak sprawić, by wyglądały mniej cmentarnie?Czytaj też:
Nie wyrzucaj kwiatów balkonowych! Przechowywanie roślin na kolejny sezon