Jeśli jest jakieś miejsce w domu, w którym naprawdę powinniśmy skorzystać z pozytywnego działania oczyszczającego powietrza roślin, to jest to właśnie sypialnia. Tam spędzamy dużą część doby na odpoczynku i regeneracji. Rośliny przez nas wskazane z pewnością pomogą. A działać będą podczas snu.
W domu, w którym uprawiane są rośliny doniczkowe, zawsze panuje życie. Wprowadzają do wnętrz przytulną atmosferę, dodają koloru. Jest przecież tyle sposobów na ich fantastyczną ekspozycję w domu. Istotne są także aspekty zdrowotne. Potwierdzają to badania naukowe. Rośliny mają zdolność oczyszczania powietrza przy jednoczesnym podnoszeniu jego wilgotności. A to bardzo ważne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy działa centralne ogrzewanie.
Które rośliny oczyszczają powietrze?
Falenopsis (ćmówka), roslina z rodziny storczykowatych
Spathiphyllum Wallisii , skrzydłokwiat
Epipremium złociste
Nefrolepis wyniosły
Flebodium złociste
Falenopsis (ćmówka) to roślina z rodziny storczykowatych. Jest piękna i łatwa w pielęgnacji. Nie przechodzi okresu uśpienia, może kwitnąć w dowolnym momencie sezonu. Gdy kwiat i łodyga więdną, wystarczy odciąć suchą część, a niebawem wyrosną nowe pędy z kwiatami.
Spathiphyllum Wallisiidużo lepiej znany jako skrzydłokwiat. Uprawiając ten kwiat, unikaj przeciągów, zimna i zimnej wody. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Pilnuj, by ziemia w doniczce ze skrzydłokwiatem była stale wilgotna.
Epipremium złociste jest łatwe w pielęgnacji i długowieczne. Potrzebuje wilgoci i wysokich temperatur. Nie potrzebuje za to wiele światła. W cieniu liście rośliny stają się soczyście zielone, na słońcu natomiast bledną.
Nefrolepis wyniosły to bujna roślina, odmiana paproci, która wypełni sypialniany parapet soczystą zielenią. Roślinę należy spryskiwać i nawilżać powietrze wokół niej. Nie może być wystawiana na bezpośrednie promienie słoneczne, powinna mieć stale wilgotne podłoże. Nigdy nie stawiaj rośliny blisko źródeł ciepła, zwłaszcza grzejników.
Flebodium złociste należy do paprotkowatych. Wspaniale zasłoni okno w sypialni przed spojrzeniami ciekawskich. Lubi półcień lub cień, natomiast nie toleruje suchego powietrza. Temperatura w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 15 stopni Celsjusza.
Rośliny do sypialni – co jest ważne?
Dla bezpieczeństwa wybieraj rośliny kwitnące na biało lub z białymi paskami na liściach. Będą one lepiej widoczne w ciemnościach, gdy na przykład wstajesz w nocy do toalety. Specjaliści radzą, by orchidee stawiać na stoliku nocnym. Wówczas jej egzotyczne kwiaty będą pierwszą rzeczą, jaką zobaczysz po przebudzeniu się. Rośliny w sypialni powinny być systematycznie odkurzane. Robimy to przy pomocy miękkiej wilgotnej ściereczki. Możemy im także zafundować raz na jakiś czas delikatny prysznic.
Czytaj też:
Lawa wulkaniczna chroni storczyki przed gniciem. Poznaj zalety tego podłożaCzytaj też:
Jak pielęgnować paprotkę zimą? To dla niej trudny czas