Każdy, kto miał lub ma kota wie doskonale, jak bardzo lubią one przechadzać się po meblach i parapetach oraz skubać rośliny doniczkowe. Robią to niezależnie od gatunku, wielkości, pokroju kwiatka. Nie robi im różnicy, czy jest on doniczkowy, czy też stoi w wazonie. Z kotami nie ma sensu walczyć. Lepiej, zamiast zabraniać i karcić (co zwykle nie przynosi skutków), po prostu zrezygnować z toksycznych roślin w domu i postawić na te, które zwierzątkom domowym na pewno nie zaszkodzą. My wybraliśmy dla was 19 gatunków. Są wśród nich rośliny o dekoracyjnych liściach, odporne sukulenty oraz rośliny kwitnące.
Jakie rośliny nie szkodzą kotom?
Posiadacze kotów nie będą w pełni usatysfakcjonowani. Zrezygnować będą musieli z tak popularnych i pięknych roślin, jak chociażby skrzydłokwiat, czy hoya różowa. Na nic zda się ustawianie ich wysoko na regale, czy na szafie. Koty, jak wiadomo wejdą wszędzie, zwłaszcza kuszone zielonymi listkami. Jednak po konsultacjach z hodowcami kotów i weterynarzami ustaliliśmy gatunki, które będą dla nich bezpieczne.
Rośliny zielone, które kotom nie zaszkodzą
Pilea peperomioides, czyli pieniążek
Pieniążek jest łatwy w uprawie i bezpieczny dla zwierząt domowych. Jego znakiem rozpoznawczym są okrągłe, mięsiste liście w kolorze żywej zieleni. Idealnie stanowisko dla pieniążka jest jasne, ale roślina da radę także w półcieniu. Pieniążka podlewamy rzadko, lecz obficie.
Zielistka
Zielistka znakomicie wygląda na półkach, regałach, w wiszących kwietnikach. Jest nietoksyczna dla kotów i psów i ma reputację odpornej rośliny doniczkowej. Zielistka jest tolerancyjna na szeroki zakres warunków świetlnych, wilgoci i gleby. Preferuje półcień.
Palma areka
Palma areka nie jest toksyczna dla kotów i psów. Ta odmiana palmy domowej jest światłolubna, najlepiej będzie jej na oknie wychodzącym na południe lub zachód. Gleba w doniczce powinna przeschnąć pomiędzy podlewaniami.
Paproć domowa
Paprocie preferują wilgoć i dużo jasnego, rozproszonego światła. Koty uwielbiają jej kudłate listki, które na szczęście nie są toksyczne.
Kalatea
Kalatea to doskonały wybór na zacienione miejsce w domu, ponieważ zbyt dużo światła może spowodować blaknięcie liści. Są to jednak kwiatki dość trudne w uprawie. Powinna mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza i temperaturę pomieszczenia.
Oprócz wyżej wymienionych gatunków, do roślin bezpiecznych dla zwierząt domowych zaliczmy też bananowce, maranty, peperomie i soleirolie rozesłane.
Rośliny kwitnące bezpieczne dla kotów
Zaczniemy od dyskusyjnej poinsecji. Uważana jest za roślinę bardzo toksyczną dla zwierząt domowych, jednak współcześni hodowcy opracowali odmianę, która trująca nie jest. Stowarzyszenie hodowców gwiazd betlejemskich Stars For Europe, która zaopatruje w te rośliny rynek europejski przekonuje, że poinsecje sprzedawane w Polsce są bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych (więcej na ten temat przeczytacie w prezentacji poniżej).
Fiołek afrykański, sępolia fiołkowa
Fiołki afrykańskie (Saintpaulia) to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących bezpiecznych dla zwierząt domowych. Kwitną przy słabym oświetleniu i rozwijają się w warunkach środowiskowych, które ludzie lubią: umiarkowanych temperaturach i w średniej wilgotności.
Grudnik
Kaktus bożonarodzeniowy nie jest trujący dla kotów. W przeciwieństwie do wielu gatunków kaktusów, rośliny te lubią rozproszone światło i bardziej regularny harmonogram podlewania. To najlepszy sposób, by sprawić żeby kwitły długo i nieprzerwanie.
Gloksynia
Świetnie prezentuje się jako pojedyncza roślina na kwietniku lub jako centralny element stołu w jadalni. Niezależnie od tego, jakie miejsce dla niej wybierzesz, pamiętaj, że jest to roślina, która nie lubi dużej ilości światła. Wymaga częstego podlewania, gleba w doniczce powinna być stale wilgotna.
Storczyki
Ogromna większość storczyków jest bezpieczna dla kotów, jednak dla pewności przed zakupem warto sprawdzić ten konkretny gatunek i odmianę.
Bromelia
Te bezpieczne dla zwierząt rośliny są łatwe w utrzymaniu, wymagają jedynie jasnego stanowiska i wilgotnego środowiska.
Poinsecja znana także jako gwiazda betlejemska
Na stronie Stars For Europe możemy przeczytać: „Poinsecje należą do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Wszystkie rośliny tego rodzaju zawierają mleczny sok, który wydostaje się, gdy część rośliny jest uszkodzona. Zwykle „wilczomlecz” zawiera substancje toksyczne. Tak jest również w przypadku dzikorosnącej poinsecji. Nie dotyczy to jednak współcześnie hodowanych odmian. Poinsecje są generalnie całkowicie bezpieczne dla ludzi. Oczywiście nadal nie nadają się do spożycia. Nie wiadomo, w jakim stopniu mogą być szkodliwe, jeśli zostaną zjedzone przez zwierzęta, takie jak koty lub ptaki. Różne badania wykazały, że nie wywołują problemów zdrowotnych, które pojawiają się w dyskusjach. Dotykanie białego soku może wywołać reakcje alergiczne u osób o wrażliwej skórze. Również osoby uczulone na lateks mogą mieć alergię na sok i dlatego powinny unikać bezpośredniego z nim kontaktu”.
Do bezpiecznych roślin kwitnących możemy zaliczyć: fiołka afrykańskiego, grudnika i zdecydowaną większość storczyków, a także gloksynię doniczkową i bromelię.
Nietoksyczne sukulenty
Sukulenty są liczną grupą pośród gatunków bezpiecznych dla kotów, psów i dzieci. Wybraliśmy najpopularniejsze z nich. To wszelkiego rodzaju rozchodniki (rozchodnik morgana), rojniki, haworsje i eszewerie. To w przeważającej większości rośliny z trudnym dla kota „podejściem”. Może się okazać, że wcale nie będzie nimi zainteresowany.
Rojnik murowy
Potrzebuje jasnego stanowiska i przepuszczalnej gleby. Świetnie radzi sobie również na skalniaku w ogródku.
Rozchodnik morgana
Roślinie tej trzeba zapewnić słoneczne stanowisko i porządnie podlewać, kiedy ziemia w doniczce przeschnie. Lepiej, by koty trzymały się od niej z daleka, bo jej łodyżki są bardzo kruche.
Haworsja
Lepiej rośnie na jasnym stanowisku, ale przetrwa również w cieniu. Pamiętaj, by nie przesadzać z podlewaniem.
Eszeweria
Jedne z najpopularniejszych sukulentów. Eszeweria meksykańska jest idealna dla zapominalskich i zajętych miłośników roślin doniczkowych. Wszystko, czego potrzebuje, to słoneczne miejsce i okazjonalne podlewanie. Czytaj też:
Czy storczyki są trujące dla zwierząt domowych?Czytaj też:
Jakie rośliny doniczkowe postawić w sypialni, by dobrze spać?