Często zdarza się tak, że salon urządzony jest na tip-top, podczas gdy sypialniach nadal stoją kartony, a w miejscu łóżka wciąż leży materac. Tak już jest, że wystrój salonu stanowi o naszym statusie i pozycji społecznej. Tu przyjmujemy gości, tu spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Tu także spędzamy większość czasu w domu.
Sposoby aranżacji salonu
Współczesny salon najczęściej połączony jest z aneksem kuchennym i strefą jadalnianą. Połączenie salonu z innymi pomieszczeniami wynika często z faktu, że robimy wszystko, by maksymalnie otworzyć przestrzeń, by nawet mały salon wydawał się większy i okazalszy. Ale nie tylko. Salon połączony z kuchnią to również ukłon w stronę osób przygotowujących posiłki. Gdy kuchnia i salon stanowią jedno pomieszczenie, cała rodzina naprawdę może spędzać wspólnie czas i nikt nie przebywa na kuchennym wygnaniu. Salon połączony z kuchnią to także świetna okazja do wspólnego gotowania, tak modnej obecnie formy spędzania czasu z przyjaciółmi.
Czytaj też:
Stół do jadalni. Pomożemy ci wybrać najlepszy
Aranżacja salonu
Aranżacja salonu, tego wymarzonego, upragnionego dyktuje najczęściej styl aranżacji wnętrza całego mieszkania oraz jego kolorystykę. Projekt salonu najczęściej zakłada wszystko, co w architekturze wnętrz lubimy najbardziej i w czym czujemy się najlepiej. Jako że zwykle spędzamy tu czas wieczorami, zależy nam, by było ciepło i przytulnie i by pokój stwarzał najlepsze warunki do relaksu. Przed kominkiem lub przed telewizorem.
Wystrój salonu, sztuka aranżacji wnętrz
Aranżację salonu zaczynamy oczywiście od określenia funkcji, jakie ma pełnić. Jak już pisaliśmy, współczesne salony połączone są (to zależy od wielkości pomieszczenia) z jadalnią. W nowoczesnym salonie projektujemy także kuchnie. Czasem aneks kuchenny od salonu właściwego oddziela stół, czasem, w przypadku większych przestrzeni – wyspa kuchenna. Zdarza się, że przestrzeń kuchni i salonu różnicuje optycznie jedynie podłoga (gównie ze względów praktycznych – płytki lub kamień w okolicy szafek).
Aranżując salon – o nich nie sposób zapomnieć
Obowiązkowe wyposażenie salonu to przede wszystkim tapicerowane meble wypoczynkowe, na których pomieścimy całą rodzinę. W przestronnym salonie mogą to być dwie sofy ustawione naprzeciwko siebie ze stolikiem kawowym pomiędzy. W małym salonie zazwyczaj to jedna sofa oraz fotele lub pufy.
W niewielkim salonie zamiast dużego stolika kawowego sprawdzają się zgrabne, nieco wyższe stoliki-pomocnik, które ustawiamy z boku siedziska, przy oparciach. Zajmują one mniej miejsca niż tradycyjny stolik kawowy – okrągły lub prostokątny. Najważniejsze miejsce, część wypoczynkową salonu często akcentuje dywan. Strefę jadalnianą w salonie wyznacza stół z krzesłami i wisząca nad stołem okazała lampa. Krzesła, o ile są tapicerowane, mogą nawiązywać kolorem lub rodzajem tapicerki do sofy i foteli. Strefa jadalni znajduje się zazwyczaj w sąsiedztwie kuchni.
Jak praktycznie urządzić salon? Meble do przechowywania
Kilkanaście lat temu z naszych salonów zniknęły regały i meblościanki. Teraz wracają w zmienionej formie. Co tu dużo mówić, regał to najwygodniejszy mebel do przechowywania, który możemy ustawić w salonie. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a jest bardzo pojemny i praktyczny, zwłaszcza jeśli mamy książki. Współczesne meblościanki to najczęściej meble zamawiane u stolarza na wymiar, lecz nie tylko. W sklepach dostępne są moduły, z których samodzielnie możemy zaaranżować ścianę w salonie, dostosowując liczbę i rodzaj elementów do metrażu oraz indywidualnych potrzeb. Ci, którzy nie lubią wysokiej zabudowy, decydują się na komody i niskie szafki RTV. Te jednak sprawdzają się jedynie, gdy wnętrze salonu jest dość duże i ustawne.
Gdy w aranżacji salonu metraż nie ma znaczenia
Duży salon pozwala na stworzenie dwój stref wypoczynkowych w obrębie jednego wnętrza. Jedna skupia się wokół telewizora, a druga wokół kominka. Kominek i ekran telewizora na jednej ścianie raczej się nie sprawdzają, bo stanowią dla siebie zbyt dużą konkurencję.
Coraz częściej właściciele domów lub dużych apartamentów decydują się na oddzielny pokój przeznaczony do oglądania telewizji. Dla niektórych duży telewizor na ścianie stanowi ogromny minus w aranżacji pokoju dziennego, dlatego decydują się na umieszczenie go gdzie indziej. Często pokoje kinowe, bo tak się je nazywa, projektowane są na poddaszach. Oprócz telewizora umieszcza się tam rzutnik oraz konsole do gier. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy często przyjmujesz gości, a dzieciaki nie chcą siedzieć pozamykane w swoich pokojach.
Czytaj też:
Mały salon, 6 inspiracji od polskich projektantów. Zdjęcia i gotowe rozwiązania
Mały metraż, aranżacja salonu w stylu skandynawskim
Urządzając salon w stylu skandynawskim, powinniśmy nastawić się na naturalne materiały: drewno, len, kamień. Bazą będzie biel, beż, odcienie szarości. Elementy dekoracyjne (wazony, poduszki) mogą być kolorowe, na przykład w modnych pastelowych odcieniach. Aranżacje salonu w tym stylu sprawdzają się w małych wnętrzach, w których harmonia i spójność stylistyczna są wyjątkowo ważne, a jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Ostatnim krzykiem mody są meble z elementami plecionki. Wprowadzają do skandynawskich wnętrz lekkość i elegancję.
Salon w stylu glamour
Wydaje się, że styl glamour jest dobrym rozwiązaniem w przypadku przestronnego salonu z dużą ilością światła. To styl dla tych wszystkich, którzy lubią intensywne barwy oraz bogate dekoracje. Tu tolerowany jest przepych i balansowanie na granicy kiczu. Złoto – jak najbardziej, kryształy – proszę bardzo. Sofy tapicerowane welurem, mięsiste zasłony, ściany wyłożone tapetami, a na nich lustra i sztuka to podstawy stylu glamour. I dywany, koniecznie miękkie, z dłuższym włosem.
Wbrew pozorom taki salon nie musi być szczytem bezguścia. By tak się nie stało, warto postawić na jakościowe materiały (tkaniny, tapety) i designerskie meble. Także kolory (na przykład na ścianach) powinny być raczej intrygujące niż krzykliwe. Wybieramy więc kolor czerwonego wina zamiast strażackiej czerwieni, czy odcień musztardowy w miejsce słonecznej żółci, czy granatu zamiast oczywistego błękitu.
Czytaj też:
Naturalna metamorfoza. Elegancki dom projektu KODO
Wyposażenie salonu w loftowych wnętrzach
Jeśli chodzi salon, inspiracje loftami są bardzo często spotykane. Oczywiście, salony te z prawdziwymi wnętrzami postindustrialnych mają niewiele wspólnego. Jednak architekci twierdzą, że Polacy mają słabość do surowych elementów we wnętrzach zwyczajnych mieszkań na nowoczesnych osiedlach.
Urządzając salon w stylu loftowym mamy do wyboru bardzo określone materiały wykończeniowe: cegły, beton, naturalne drewno, stal i szkło. Podczas urządzania salonu loftowego zwróćmy uwagę na fakt, że prawdziwe lofty są otwarte i przestronne, dlatego musimy zrezygnować ze wszystkich ścianek, zastępując je na przykład szklanymi parawanami ujętymi w metalowe szprosy. W aranżacje wpiszą się także regały z drewna i metalu. Wystrój dopełnią meble tapicerowane, dobrane na zasadzie kontrastu – na przykład stylowa sofa w stylu ludwika XVI lub klasyczna kanapa chesterfield. By loftowy salon nie był nudny, warto trochę zaszaleć i nie trzymać się kurczowo utartych schematów.
Jak umeblować salon eklektyczny
Niezależnie od wielkości wnętrza, urządzenie salonu powinno mieć klimat, który najbardziej lubimy i w którym czujemy się najlepiej. Niej pomieszczenie stanie się twoją oazą, w której będziesz wypoczywać. Salon nowoczesny pokochają spragnieni ładu i porządku, ci wszyscy, którzy odpoczywają we wnętrzach wykończonych w beżach, szarościach i gładkimi powierzchniami. Jednak najczęściej pokój dzienny urządzony jest eklektycznie. Czyli swobodnie, czyli z wyobraźnią i inwencją własną. Salon w stylu eklektycznym to wypadkowa tego wszystkiego, co kochamy: mebli odziedziczonych po dziadkach, obrazów od przyjaciółki-malarki i stolika vintage zgarniętego ze „śmieciarki”. Salon eklektyczny to najczęściej nasz salon. I tylko nasz. I za to tak go lubimy.
Czytaj też:
Design i klasyka spotykały się w Bielsku-Białej. Nowy projekt MIKOŁAJSKAStudioCzytaj też:
Jak mieszkają Polacy?