Jagna Niedzielska swój drugi dom urządziła w miejscowości Szczawno-Zdrój niedaleko Wałbrzycha. To tu właśnie, do domu zbudowanego w 1932 roku ucieka ze stolicy, by się zresetować, odpocząć, pospacerować w okolicznych lasach, pozbierać grzyby i zrelaksować przy pracach ogrodniczych wokół domu. Ogród, tak jak i wnętrza Jagna wraz z mężem również zaaranżowali w ulubionym stylu eklektycznym. Dobra wiadomość jest taka, że gdy Jagna jest w zatłoczonej Warszawie, dom można wynająć na jednej z popularnych platform i poczuć się sielsko, jak na wakacjach pod gruszą.
Aneks kuchenny połączony z salonem
Większość mebli w domu pochodzi z drugiego obiegu, zachowała się także dawna stolarka. Trudno także uwierzyć, że pięknie zachowane i wycyklinowane deski były w tym domu od zawsze.
Sypialnia z pięknym wezgłowiem
Największą ozdobą sypialni jest ozdobny wykusz, który właścicielom udało się uchronić w tracie remontu. Pełne wdzięku są przeszklone szafki wkomponowane w ścianę po obu stronach łóżka.
Oryginalny rozkład pomieszczeń
W domu zachwycają drewniane uchwyty – figurki w kuchni, stół pomocniczy zrobiony z płytek, płyty pilśniowej i koziołków, szklana rzeźba i sofa w salonie, odrapana ściana, powstała przypadkowo podczas remontu, czy żółte schody na poddasze.
Jadalnia w domu Jagny Niedzielskiej
Jadalnia pełni w tym domu bardzo ważną funkcję. Jajowaty kamienny blat zestawiono z krzesłami w stylu vintage.
Biały aneks kuchenny
Właścicielka nie chciała iść na żadne kompromisy i zdecydowała się aż na dwie kuchnie. Gotowanie to jej konik, więc od początku było wiadomo, że będą to jedne z ważniejszych pomieszczeń w całym domu.
W kuchni Jagny najważniejsze są lokalne produkty i funkcjonalność
Gotując, Jagna często sięga lokalne produkty, takie jak ser z Wańczykówki, lokalny twaróg z karmelizowaną kiszoną kapustą, jogurt z chałwą i owocami jagodowymi, pieczoną młodą kapustę z oliwkami i boczniakami czy słony sernik baskijski.
Druga kuchnia to oddzielne pomieszczenie
W obu kuchniach królują nowoczesne, wytrzymałe na kulinarne eksperymenty blaty Silestone od Cosentino. W drugiej kuchni warto zwrócić uwagę na obdrapaną ścianę, która tworzy we wnętrzu niesamowity efekt!
Materiały wykończeniowe
– Chata z piernika, nasz dom z drugiego obiegu z 1932 r., potrzebował w pewnym momencie ostatniego dopieszczenia. Ostatniego, ale dla mnie najważniejszego… Był to blat kuchenny, do którego podchodzę ze względu na mój zawód ze szczególną uwagą. Wybrałam Silestone, powierzchnię mineralną, składającą się przede wszystkim ze świetnie sprawdzającego się w kuchni kwarcu – mówi Jagna.
Dom kulinarnej mistrzyni Jagny Niedzielskiej
Na zewnątrz dom Jagny i jej męża zachował się rewelacyjnym, w oryginalnym stanie, znajduje się bowiem pod kuratelą konserwatora zabytków. Podczas remontu wnętrz z pierwszej połowy XX wieku właściciele starali się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów: starych podłóg, wykusza w sypialni, stolarki drzwiowej i okiennej.
Do starych, oryginalnych wnętrz, kulinarna mistrzyni wprowadziła dużo współczesnej polskiej sztuki, rzeźby i meblarskie perełki z lat 80. Widać tu także ogromną pasję gospodyni – Jagna uwielbia rozkompletowaną porcelanę oraz stare figurki, które niedbale rozstawia po całym swoim domu.
Jak łączyć stare z nowym we wnętrzach?
Wnętrza domu z lat 30. XX wieku może wyglądać jak oaza designu! I to na dodatek bez wydawania milionów. Co jest najważniejsze w takich wnętrzach? Oczywiście oryginalna baza. Jeśli macie do odremontowania stare wnętrze, pamiętajcie – zachowajcie wszystko, co tylko uda się uratować. Dotyczy to zwłaszcza podłogi i stolarki drzwiowej i okiennej. Żadne nowe materiały wykończeniowe nie będą miały tego niepowtarzalnego uroku oryginalnego wystroju sprzed lat. Ten dom to dowód, że naprawdę warto poświęcić na to trochę czasu, także by zaoszczędzić pieniądze. Wnętrza starych domów i kamienic najbardziej lubią styl eklektyczny. Potrzebny będzie polot i odwaga w łączeniu ze sobą mebli i dekoracji w różnych stylach.
Czytaj też:
Kochasz starocie, ale nie znosisz zapachu stęchlizny? Podpowiadamy, jak się go pozbyć!Czytaj też:
Jak wyeksponować we wnętrzu pamiątki rodzinne?