Jesteśmy na półwyspie Rockaway na południe od Nowego Jorku, gdzie w 2012 roku huragan Sandy zmiótł z powierzchni ziemi spółdzielcze osiedle nadmorskich domków. Odbudowano je, a my zaglądamy do jednego z nich, zaprojektowanego przez architektów z pracowni BFDO.
Mogłoby się wydawać, że nowojorski domek surfera nijak ma się do polskich wnętrz. A jednak wiele możemy w nim podpatrzeć i zastosować u siebie. Istotne są przede wszystkim kwestie praktyczne – wnętrza zaaranżowano prosto, wygodnie i tak, by można je było błyskawicznie posprzątać.
Gładkie podłogi bez progów, proste i trwałe meble, które można szybko przetrzeć
Drewniane schody wyznaczają granicę między strefą intensywnie używaną, a bardziej przytulnym piętrem z sypialniami
Prosty stół ze starego drewna, można go szorować i nic mu się nie stanie!
Żeby ocieplić wnętrze, dodano drewno na... suficie. Tam na pewno się nie zniszczy!
W sypialni, która mieści się na dole, podłogę również wyłożono płytami lastryko. Po kąpieli w morzu można wrócić do łóżka
Płytki cegiełki mają urok retro, podkreśla go stylowa armatura
Każda łazienka jest inaczej wykończona. W tej postawiono na drobniutką mozaikę w kolorze mokrego piasku
Również na elewacjach jest cedr – to jeden z najtrwalszych rodzajów drewna, odporny na ekstremalne zmiany pogody
Cała strefa dzienna na parterze wyłożona jest wielkoformatowymi płytkami lastryko, nie ma tu progów i innych przeszkód, które mogłyby zatrzymać samojezdny odkurzacz. Łatwo jest też zamieść podłogę ręcznie – tutaj z założenia jest mnóstwo piachu i nikt się tym nie przejmuje. Idealne rozwiązanie do domu z ogrodem, gdzie stale kursuje się między kuchnią a warzywnymi grządkami, a dzieciaki co chwilę przybiegają po coś do picia. Wszystkie powierzchnie – także mebli w zabudowie – są gładkie, bez załamań i zakamarków, gdzie mógłby się gromadzić kurz.
Narożne okna dają szerszy widok i więcej światła
Na piętrze, gdzie mieszczą się sypialnie, podłogi są równie praktyczne, ale już przytulniejsze – zastosowano klepkę cedrową (drewno cedru jest wyjątkowo trwałe, ma też doskonałe parametry izolacji cieplnej) ułożoną równolegle tak, by przypominała pokład jachtu. To jeden z pomysłów na to, żeby wnętrze miało wakacyjny klimat. Żeby „podbić” go jeszcze bardziej, w ten sam sposób wykończono sufity.
Rozwiązaniem wartym uwagi są przeszklone narożniki. Zastosowano tu wersję tańszą, wstawiając po prostu zwykłe drewniane okna, które stykają się jedną krawędzią (w wersji bez narożnego słupka koszty są znacznie wyższe!). Co to daje? Panoramiczny widok na plażę i Ocean. Ale takie okna sprawdzą się nie tylko nad Atlantykiem, równie dobrze zagrają na Mazurach czy w Bieszczadach – wszędzie tam, gdzie jest piękny krajobraz, który chcemy wciągnąć do wnętrza.
Łazienka z osobnym wejściem
Do domu można wejść z kilku stron. Główne wejście jest od strony ulicy, są też schody prowadzące z rozległego tarasu na plażę, a także boczne wejście, z którego można wejść prosto do... łazienki. To uzasadnione na plaży, ale również w polskim domu warto czasem przemyśleć umiejscowienie jednego prysznica tak, żeby był do niego łatwy dostęp, np. po pracy w ogrodzie czy warsztacie. Dobrym pomysłem jest usytuowanie go w pomieszczeniu lub obok pomieszczenia gospodarczego przy wejściu, gdzie można zrzucić brudne ubrania i umyć się. To się naprawdę sprawdza!
Czytaj też:
Obrywaj liście z krzaków pomidorów. Plony będą większe, a owoce słodsze!Czytaj też:
Jak urządzić dom, który łatwo i szybko się sprząta? Inspirujący projekt!Czytaj też:
Drewniany dom za niewielkie pieniądze. Kilka kroków od Bałtyku