Mieszkanie z rustykalnymi elementami, które dziś Wam przedstawiamy mieści się w... zrewitalizowanej fabryce na warszawskiej Białołęce. Nowoczesne meble i zabudowy współgrają tu ze starymi sprzętami i drewnem rozbiórkowym, z którego wykonano m.in. blaty w łazience. Są tu też twórczo przetworzone detale architektoniczne charakterystyczne dla Podlasia. Mieszkanie zaprojektowane dla trzyosobowej rodziny składającej się z rodziców i dorastającej córki jest zachwycające w swej prostocie!
Ściana nad blatem w kuchni inspirowana Podlasiem
Mieszkanie o powierzchni 84 metrów kwadratowych składa się z pokoju dziennego z kuchnią i jadalnią, gabinetu, przedpokoju, sypialni, pokoju córki i łazienki. W kuchni uwagę przyciąga ozdobna ściana nad blatem roboczym, dla której inspiracją były bogato rzeźbione szczyty drewnianych domów stojących nad rozlewiskiem Narwi; powtarzający się motyw kwadratów kontrastuje z jasnymi płaszczyznami zabudowy kuchennej.
Stare sprzęty i drewniane elementy ocieplają minimalistycznie urządzone wnętrze
Ściana nad blatem inspirowana jest szczytami drewnianych domów na Podlasiu
Przejścia ujęto w ramy z surowych bali pochodzących z rozebranych starych stodół
Architekt Jacek Tryc z akordeonem
W sypialni ścianę za wezgłowiem łóżka zabudowano półkami ze starych desek
Surowe drewno kontrastuje z minimalistycznymi elementami wystroju, np. liniowym oświetleniem i drzwiami w czarnych ramach
Łazienka jest minimalistyczna, ale drewniane podłoga, półka pod umywalką i sufit sprawiają, że kojarzy się z domem na wschodzie Polski
Wielkoformatowe płytki w kolorze piasku sprawiają, że w łazience panuje spokojna, sprzyjająca relaksowi atmosfera
Przedpokój z siedziskiem i dekoracyjnymi wieszakami – tutaj Podlasia jest najmniej
Stare meble w nowocześnie zaaranżowanym mieszkaniu
Czekoladowobrązowy, drewniany stół zestawiono ze współczesnymi czarnymi krzesłami. Wszystkie stare meble należały do inwestorów. Zostały odnowione i użyte w aranżacji – znakomicie dogadują się z nowoczesnymi elementami wystroju. W całym mieszkaniu pojawiają się elementy wykonane z drewna rozbiórkowego ze starych stodół – mają wartość sentymentalną i estetyczną. Rysunek słojów i chropowate powierzchnie wnoszą do tych przestrzeni rys niedoskonałości, decydujący o charakterze i przytulności. Poza tym zastosowane materiały pięknie współgrają z bujną zielenią za oknami.
Współcześnie urządzone wnętrz z osobistą historią
Właściciele mieszkania pochodzą ze wschodniej Polski, a architekt Jacek Tryc, który wspólnie z Angeliką Kłos zaprojektował wnętrza, spędzał tam w dzieciństwie wakacje, zresztą do tej pory chętnie wraca w tamte strony. Wspólne szukanie odpowiednich środków wyrazu, które mogłyby jak najpełniej oddać klimat Podlasia przebiegało więc w atmosferze pełnego zrozumienia. Chodziło o to, żeby stworzyć nowoczesną przestrzeń, a przy tym przytulną i z osobistą historią. Udało się – właściciele mówią, że powrót do domu jest dla nich ucieczką od miejskiego pędu i przytłaczającego szumu informacyjnego. Przeczytaj więcej o tym, jak ocieplić styl minimalistyczny drewnem.
Czytaj też:
Funkcjonalne mieszkanie ze świetną łazienką. PodlasieCzytaj też:
Hortensja doniczkowa – jak ją przezimować?Czytaj też:
Magiczny wiejski ogródek znajduje się na Mazurach. Zobacz, jak wygląda