Dom wygląda jak urocza chatka, ale ma całkiem sporą powierzchnię – użytkowa wynosi 124 metry kwadratowe, czyli dwa razy więcej niż przeciętne mieszkanie w bloku. Zbudowano go na planie krzyża, co ułatwiło rozplanowanie przestrzeni wewnątrz – po prostu w każdym skrzydle umieszczono inną funkcję. Co ma też inną zaletę – mimo że na parterze jest otwarta przestrzeń, powstały zaciszne zakątki. Każdy z własnym i niepowtarzalnym widokiem.
Domek z drewna w pełni wyposażony
Domek stoi w miejscowości Horní Malá Úpa, niecałe 200 metrów od granicy z Polską – z jednego okna widać Śnieżkę (Czesi mówią na nią Sněžka), z innego grzbiet Lysečiny. Zbudowano go dla sezonowo mieszkającego tu zarządcy ośrodka narciarskiego. Jest w nim wszystko, co potrzeba – dwie sypialnie, łazienka, oddzielna toaleta, przestrzeń dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem, do którego przylega obszerny zadaszony taras (tworzy coś w rodzaju niszy w najdłuższym ramieniu krzyża), oraz hol służący jednocześnie jako wiatrołap.
Kręcone schody wokół komina
Drewniany domek zaprojektowali Aleš Lapka i Petr Kolář, architekci z pracowni ADR (zobaczcie inny ich projekt – siedlisko wśród jabłoni). Kształt krzyża zaczerpnęli z lokalnej tradycji architektonicznej, na terenie terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wiele budynków o podobnej formie.
Asymetryczny układ w kształcie krzyża składa się z dwóch jednakowych brył, przy czym każde ramię pełni inną funkcję, zapewniając niepowtarzalny widok. Warto zauważyć, że w jadalni znajdują się miejsca do siedzenia przy oknie z widokiem na Śnieżkę! Na przecięciu osi znajdują się kręcone schody, które wiją się wokół komina podłączonego do kozy!
Galeria:
Drewniany dom w górach, projekt ADR
Drewniany dom na płycie betonowej
Drewniany domek zaprojektowano jako lekką, parterową konstrukcję drewnianą z poddaszem mieszkalnym, wspartą na betonowej płycie fundamentowej, która latem wygląda, jakby unosiła się nad łąką, a zimą zrównuje się z pokrywą śnieżną. Elewację wykonaną z nieheblowanych desek świerkowych pokryto czerwoną farbą, która również jest cechą dawnej zabudowy w tym rejonie. Drewno jest również ważnym elementem wystroju wnętrza – pokrywa ściany i podłogi, zrobiono z niego większość mebli.
Czytaj też:
Górska chatka na stacji wyciągu narciarskiegoCzytaj też:
Punkty widokowe The Guard Patrol w Górach Izerskich, projekt Mjölk architekt