Projektując wnętrze loftu o powierzchni 130 metrów kwadratowych, czescy architekci Bet Orten i Matěj Hájek z pracowni SKULL wyobrazili sobie właściciela – obieżyświata i miłośnika szybkich samochodów, którego babcia przyjaźniła się z Elišką Junkovą (1900-1994), legendą międzywojennej motoryzacji, pierwszą kobietą, która wygrała wyścig Grand Prix i ambasadorką marki Bugatti. Opowieści tych dwóch kobiet ukształtowały nie tylko jego marzenia, ale i podejście do życia: jedź szybko, ale płynnie. Dzięki nim zrozumiał też, że prawdziwe piękno tkwi w równowadze między porządkiem a złożonością. Co z tego wynikło?
Loft globtrotera – salon z barem i wanną
Projekt Loft VNG 903 – Globetrotter to połączenie architektury postindustrialnej i ducha modernizmu z początku XX wieku. Jego sercem jest otwarta przestrzeń, która mieści kuchnię z wyspą barową, przestronny stół jadalniany (który czasem zmienia się w konferencyjny), a także sypialnię z wolnostojącą wanną. Poszczególne strefy można wydzielić zwieszającymi się z sufitu kotarami i mobilnymi przegrodami. Jest tu też kubik z antresolą – na górze zainstalowano łóżko dla gości, na dole są garderoba, prysznic i toaleta.
Klubowy salonik z czerwonym neonem
Klubowy salonik ma swobodną atmosferę – są w nim wygodne sofy, stolik kawowy i stylowy geometryczny regał na książki. Tutaj formalność schodzi na dalszy plan. Duże okno i szklane drzwi dają łatwy dostęp do werandy, skutecznie powiększając przestrzeń. Ciepłe czerwone światło neonowe wzmacnia atmosferę relaksu, przypominającą nocne przejażdżki przez nieznane, gwarne miasta.
Galeria:
Loft projektu SKULL Studio
Wnętrze urządzone w duchu modernizmu
Projekt loftu to hołd dla Eliški Junkovej, legendy wyścigów samochodowych. Pewnej siebie, entuzjastycznej kobiety, która lekceważyła konwencjonalne ograniczenia. Modernizm, futuryzm i funkcjonalizm zbiegają się w fascynacji czystymi liniami, energią kinetyczną ruchu, aerodynamicznymi formami i zaokrąglonymi narożnikami. Wybór podstawowych materiałów – metalu, betonu, drewna, kamienia i szkła – to również ukłon w stronę klasycznej nowoczesności.
Czytaj też:
Kobieta, która wzbudziła zazdrość papieża modernizmuCzytaj też:
Niesamowity dom polskiego tenisisty – oryginalny i efektowny, ale też bardzo funkcjonalny