W historycznej hali motorowych łodzi torpedowych w Kopenhadze powstał niezwykły projekt Holmen Abode, który na nowo interpretuje architektoniczne dziedzictwo lat 90. Ma minimalistyczne, wysmakowane wnętrze w stylu japandi, a zachowana oryginalna stalowa konstrukcja budynku podkreśla jego niesamowitą historię. Staje się solidnym fundamentem (dosłownie i w przenośni) dla delikatnej, nowoczesnej przestrzeni, gdzie przeszłość i teraźniejszość współgrają ze sobą w doskonałej równowadze.
Projekt spójny z otoczeniem
Projekt wnętrza Holmen Abode celebruje zarówno historyczne znaczenie budynku, jak i jego współczesną funkcjonalność. W efekcie powstało miejsce, które integruje się z otoczeniem – spokojna przystań w środku tętniącego życiem miasta. Norm Architects zaprojektowali przestrzeń, która balansuje między oszałamiającymi widokami z okien a minimalistycznym, wyciszonym wnętrzem.
Galeria:
Holmen Abode – apartament w postindustrialnej przestrzeni, projekt Norm Architects
Naturalne materiały i ciepło drewna
Naturalne materiały odgrywają ważną rolę w tym projekcie, „wprowadzając organiczne piękno i ponadczasowy urok”, jak o Holmen Abode mówią architekci. Drewno dębowe, o ciepłej i naturalnej teksturze, podkreśla zarówno trwałość, jak i związki z historią miejsca. Wybór dębu to nie tylko zabieg estetyczny, ale także ukłon w stronę zrównoważonego podejścia do projektowania.
Kuchnia, wykonana na zamówienie (z dębu i kamienia), została osadzona w ramach istniejącej już dużo wcześniej stalowej konstrukcji. Całość tworzy harmonijną całość z resztą strefy dziennej apartamentu.
Schody jako element rzeźbiarski
Schody w Holmen Abode zostały przeprojektowane, aby lepiej współgrały z otaczającym je wnętrzem. Wykończone w kolorze ściany, z eleganckimi stalowymi balustradami nawiązują do marynistycznej historii budynku. – To subtelny, minimalistyczny akcent, który pełni zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną – wspominają architekci z pracowni Norm Architects.
Przemyślane rozwiązania do przechowywania
Wbudowane systemy przechowywania zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać przestrzeń w czystości i prostocie, jednocześnie umożliwiając ekspozycję osobistych przedmiotów jako elementów dekoracyjnych. To przemyślane podejście pozwala połączyć minimalizm z indywidualnym charakterem wnętrza. Minimalizm bez takich sprytnych rozwiązań nie ma racji bytu.
Czytaj też:
Drewniany dom letniskowy skryty pośród wydm. Najnowszy projekt znanych architektówCzytaj też:
Zamiast budować nowy dom, zamieszkali w starej szkole