Architekci z biura projektowego Studio Vapore zrewolucjonizowali szkolną bibliotekę. Rzędy wysokich regałów zastąpili labiryntem niskich (dzieci nie muszą prosić dorosłych o zdjęcie książki z górnej półki), wygiętych w łuk mebli. W ten sposób powstały zaciszne „zatoczki” z miejscami do siedzenia i do pracy. Są tu też okrągłe nisze w regałach, gdzie można zaszyć się z książką, mając wrażenie, że spędza się czas nie w bibliotece, a w domku na drzewie. Całość tworzy wielofunkcyjną przestrzeń edukacyjną pobudzającą kreatywność i zachęcającą do własnych poszukiwań. Zobacz też: 13 świetnych pomysłów na książki w salonie – ekspertka dzieli się ciekawymi patentami.
Zobacz zdjęcia kolorowej biblioteki, którą uczniowie uwielbiają!
Galeria:
Szkolna biblioteka, projekt Studio Vapore
Biblioteka to nie tylko książki. Projekt wielofunkcyjnej przestrzeni
Remont biblioteki w pekińskiej szkole podstawowej miał na celu stworzenia środowiska atrakcyjnego dla uczniów, a przy tym elastycznego. Co to znaczy? Chodzi o to, że przestrzeń można wykorzystywać na różne sposoby – oprócz pełnienia podstawowej funkcji, biblioteka może być też salą lekcyjną, miejscem do zabawy, prelekcji, warsztatów, pokazów i wykładów.
Jaskinia w biblioteca – dobrze się tu słucha historii
Architekci podzielili przestrzeń na obszary tematyczne. Są tu więc platformy o różnej wysokości, gdzie mieszczą się kąciki do czytania, ciche miejsc do nauki, a także zbiory książek. Atrakcje obejmują platformę z bambusowym lasem oraz strefę tematyczną nawiązującą do wioski z chatą i jaskinią, zaprojektowaną z myślą o zajęciach grupowych i opowiadaniu historii.
Czytaj też:
Kolorowe miasto przedszkolaków. Jak projektować dla dzieci?
Wieża opowieści na środku biblioteki
Centralnym punktem biblioteki jest wieża opowieści inspirowana Tybetem, która prowadzi do miejsca spotkań dla uczniów. Modułowe, zaokrąglone regały na książki pozwalają na elastyczne rozmieszczenie elementów, co ułatwia zarówno pracę w małych grupach, jak i naukę indywidualną. Paleta barw biblioteki, inspirowana tradycyjnymi chińskimi świątyniami, dodaje przestrzeni ciepła i harmonii. Zobacz też: Biblioteka inspirowana lasem – architektura, która ożywia tradycję w cyfrowych czasach.
Szepczące tuby i peryskopy wśród książek
Interaktywne elementy, takie jak szepczące tuby, peryskopy i ukryte kryształy, wprowadzają zabawne i namacalne doświadczenia, pobudzając ciekawość i zaangażowanie. Panele akustyczne sprawiają, że w bibliotece panuje atmosfera sprzyjająca prowadzeniu jednocześnie zajęć dla kilku grup.
Czytaj też:
Jak urządzić domową biblioteczkę? Pomysły, aranżacje, inspiracjeCzytaj też:
13 świetnych pomysłów na książki w salonie – ekspertka dzieli się ciekawymi patentami