Styl neutralnej prostoty jest uniwersalny i ponadczasowy. Projektanci i styliści widzą go zarówno w przydomowych ogródkach domów letnich, jak i na tarasach i balkonach mieszkań na miejskich osiedlach. Decydując się na wyposażenie tarasu meblami w tym stylu, możemy być pewni, że za dekadę także będą modne i (o ile będziemy o nie dbać i odpowiednio pielęgnować), pozostaną w dobrym stanie. Jak to możliwe? Tu nie ma żadnej tajemnicy: proste, inspirowane stylem skandynawskim meble są zawsze na czasie, a naturalne materiały, z których są wykonane pięknie się starzeją.
Taras w stylu neutralnej prostoty: oaza spokoju w Twoim domu
Neutralna prostota na tarasie to trend, który pojawia się w katalogach marek outdoorowych co roku. Zwłaszcza w ostatnich latach zyskuje on na popularności wraz z powrotem mody na naturalne i ponadczasowe materiały. Po latach zabawy plastikiem i kolorami, znów doceniamy prostotę, drewno, wiklinę, rattan, bawełniane płótno i len. Powoli z naszych ogrodów i tarasów znikają plastikowe meble (także i te, które udają naturalne materiały), a w ich miejscu pojawiają się ich ekologiczne odpowiedniki, które nie tylko wpływają na ograniczenie produkcji plastiku, lecz także podlegają recyclingowi, gdy ich czas przeminie. Kolorystyka takiej przestrzeni to paleta kolorów ziemi: naturalny kolor drewna zestawiony z bielą, beżem, szarością, khaki.
Stół i krzesła z naturalnego drewna są tak piękne, że z powodzeniem mogłyby stanąć we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim
Jeśli przestrzeń nam na to pozwoli, ustawamy huśtawkę, która będzie wspaniałą miejscówką do czytania i słuchania muzyki
By zapewnić pełen komfort, nie zapominajmy o pergolach, parasolach i zadaszeniach-żaglach. Rozpięte ponad sofami lub stołem gwarantują przyjemny cień
Składane meble pozwalają zaaranżować nie tylko duży taras, lecz również i niewielki balkon w bloku
Co ciekawe, gdy styl neutralnej prostoty znudzi się nam (chociaż to mało prawdopodobne), zawsze możemy przy pomocy dodatków zmienić taras w swobodną przestrzeń boho.
Czytaj też:
Meble ogrodowe i inne elementy z drewna – jak je zabezpieczyć przed zimą?
Ponadczasowe meble na taras
Meble tarasowe, które przetrwają próbę czasu powinny być przede wszystkim wykonane z naturalnego drewna, które nigdy nie wychodzi z mody. Zestawy takie (niezależnie czy jest to zestaw wypoczynkowy, czy jadalniany) są trwałe i klasycznie piękne. Poza tym pasują do dowolnego miejsca na ziemi – czy to będzie ogródek przed nowoczesnym domkiem z drewnianą fasadą, taras starego siedliska, czy też duży balkon mieszkania w bloku. Proste, bezpretensjonalne meble w skandynawskim stylu to jednak nie wszystko.
Do mebli dobieramy dekoracje, które tak naprawdę tworzą atmosferę przestrzeni wokół naszego domu. Są to przede wszystkim pojemniki i donice, w których uprawiamy rośliny. Styl neutralnej prostoty doceni drewniane skrzynie, kamienne koryta oraz gliniane i terakotowe donice. Co w nich szadzimy? Tu mamy pewną dowolność, jednak najlepiej wyglądać będą tu swobodne kompozycje z ozdobnych traw, które przy okazji osłonią domowników przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Nie zapomnijmy ich podświetlić, bo gdy nadejdzie zmierzch podświetlone kępy wyglądać będą cudownie tajemniczo.
Styl neutralnej prostoty na tasie – czym się charakteryzuje?
Styl neutralnej prostoty na tarasie to przede wszystkim minimalizm i funkcjonalność. Aranżacja opiera się na stonowanych kolorach, naturalnych materiałach i przemyślanym doborze dodatków. Celem jest stworzenie przytulnej przestrzeni do relaksu i odpoczynku, która sprzyja wyciszeniu i zbliżeniu z naturą. Jeśli chcemy stworzyć taką przestrzeń „pod chmurką” (także na niewielkim balkonie), trzymajmy się poniższych zasad.
Materiały: Na tarasie w stylu neutralnej prostoty królują naturalne materiały. Drewno, kamień, rattan, len i bawełna to idealne wybory, które nadają aranżacji ciepły i przytulny charakter.
Meble: Wybieramy funkcjonalne meble o prostych formach. Idealnie sprawdzą się drewniane stoły i krzesła, hamaki, leżanki i ławki. Przyjemny cień dają parasole tarasowe (konieczne jasne).
Kolorystyka: Dominują stonowane barwy, takie jak biel, beż, szarość, grafit i brązy. Stanowią one tło dla subtelnych akcentów kolorystycznych w postaci zieleni roślin, kwiatów lub dodatków.
Dodatki: Ograniczamy ich ilość do niezbędnego minimum. Wybieramy subtelne i naturalne dekoracje, takie jak rośliny doniczkowe, świece, lampiony, pledy i poduszki.
Oświetlenie: Stawiamy na miękkie i nastrojowe oświetlenie. Girlandy świetlne, lampiony ze świecami oraz lampy solarne stworzą przytulną atmosferę wieczorem. Nie zapomnijmy o podświetleniu zieleni!
Czytaj też:
Kuchnia na zewnątrz – nie tylko grillowanie! Odkryj tajniki gotowania pod chmurkąCzytaj też:
Trendy na wiosnę 2024 – taras lub balkon marzeń w zasięgu ręki!