Brak kwiatów na pomidorach to dla każdego ogrodnika powód do zmartwień. Na szczęście w większości przypadków problem jest łatwy do zdiagnozowania i rozwiązania. Oto, co zrobić, by zachęcić pomidory do kwitnienia!
Pomidory, żeby kwitnąć potrzebują dużo światła!
Pomidory należą do roślin dnia długiego, a to oznacza, że ich kwitnienie zależy przede wszystkim od dostatecznej ilości światła słonecznego (6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego na dobę). Bez niego nie są w stanie wytworzyć energii potrzebnej do wzrostu, nie mówiąc już o kwitnieniu i owocowaniu.
Ilość światła słonecznego zależy nie tylko od pogody, ale również od stanowiska (najlepsza dla pomidorów jest ekspozycja południowa) i od gęstości nasadzeń.
Jak doświetlić pomidory?
- Przycinanie pomidorów - zbyt gęsto posadzone pomidory zacieniają się nawzajem, to samo dotyczy pomidorów, którym pozwala się rosnąć, jak chcą. To błąd – jednym z powodów, dla których warto przycinać pomidory jest równomierne doświetlenie krzewów. Dlatego pamiętajcie o usuwaniu dzikich pędów, tzw. wilków! Warto też usuwać dolne liście (dodatkowo poprawia to cyrkulację powietrza i chroni rośliny przed odglebowymi chorobami grzybowymi).
- Odblaskowe ściółki - jeżeli pomidory rosną w zacienionym miejscu lub pogoda nie rozpieszcza, warto używać mat odblaskowych, nazywanych też odblaskową ściółką.
- Sztuczne oświetlenie - kiedy późna wiosna i wczesne lato są pochmurne, dobrze jest doświetlać pomidory specjalną lampą. Dlaczego lepiej używać lamp do roślin, a nie zwykłych źródeł światła? Chodzi o to, żeby uzyskać pełne spektrum, obejmujące zarówno fale widzialne, jak i niewidzialne. Przeczytaj więcej o lampach do roślin.
Pomidory nie kwitną? Odżyw je potasem i fosforem!
Pomidory są bardzo żarłoczne – szybko rosną, więc błyskawicznie wyjaławiają podłoże. A to oznacza, że wymagają częstego zasilania nawozami mineralnymi i organicznymi. I tu kryje się niebezpieczeństwo – łatwo przesadzić z nawozami azotowymi, które są co prawda niezbędne dla wzrostu i prawidłowego rozwoju roślin, ale budują głównie masę zieloną, kosztem kwiatów i owoców.
Dlatego w fazie kwitnienia należy zmniejszyć ilość związków azotowych, a zwiększyć ilość potasu (wpływa na ogólny stan zdrowia roślin, pobieranie wody i funkcjonowanie procesów metabolicznych rośliny) oraz fosforu (kluczowy dla kwitnienia i owocowania). Przeczytaj jak i kiedy nawozić pomidory.
Czytaj też:
Dlaczego ogórki nie kwitną, znamy sposoby, by je do tego skłonić
Temperatura ma wpływ kwitnienie pomidorów
Pomidory właściwie rozwijają się, gdy temperatury w ciągu dnia wynoszą od 21 do 29 stopni Celsjusza, a nocą wahają się od 13 do 21 stopni. Kiedy temperatury dobowe wykraczają poza podane widełki, pomidory są narażone na stres, który może zatrzymać rozwój nowych kwiatów i opadanie istniejących. W przypadku pomidorów uprawianych pod osłonami sprawa jest prosta – wystarczy w odpowiednim momencie otwierać i zamykać szklarnię lub namiot. A co z pomidorami rosnącymi w gruncie? Kiedy zrobi się naprawdę chłodno, warto pomyśleć o czasowych osłonach chroniących od wiatru, ale na ogół wystarczy ściółkowanie podłoża skoszoną trawą, słomą lub specjalnymi matami.
Czytaj też:
Odkryłam genialną odżywkę do pomidorów! Skuteczne rozwiązanie przeciw opadającym kwiatomCzytaj też:
Pomidory tego nienawidzą! Nigdy nie popełnij tego błędu podczas podlewania