Prawidłowo rozkładający się kompost powinien mieć zapach świeżej, wilgotnej gleby lub lasu po deszczu. Taki aromat świadczy o dobrze zbilansowanym procesie rozkładu materii organicznej, w którym tlenowe mikroorganizmy skutecznie przetwarzają resztki roślinne. Każdy inny zapach, zwłaszcza nieprzyjemny, to sygnał ostrzegawczy, że coś przebiega nie tak jak powinno. Na szczęście jest kilka prostych rozwiązań, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi kompostu.
Co robić, gdy kompost śmierdzi amoniakiem?
Pamiętacie z chemii, jak pachnie amoniak? To intensywny, ostry, bardzo drażniący odór. Jeżeli kompost go wydziela, to znaczy, że jest w nim za dużo azotu, który prowadzi do nieprawidłowych, beztlenowych procesów, co powoduje, że materia organiczna nie rozkłada się prawidłowo. Krótko mówiąc – w kompoście jest za dużo zieleniny.
Co robić? Zapach amoniaku można wyeliminować, dodając do kompostu więcej suchej, bogatej w węgiel materii, takiej jak liście, słoma czy trociny, aby zbalansować stosunek węgla do azotu i przywrócić prawidłowy proces kompostowania. Stosunek węgla do azotu powinien wynosić 3:1, np. trzy pojemniki węgla (liście, pocięty papier, ściółka, pocięta tektura) na jeden pojemnik azotu (resztki owoców i warzyw, zielona trawa, fusy po kawie).
Kompost pachnie jak zgniłe jaja?
Zapach przypominający siarkowodór, czyli właśnie zgniłe jaja (nieprzyjemny, gnilny), to najczęściej wina niedostatecznego napowietrzenia kompostu. Tak się może wydarzyć, gdy jest niezbyt często przewracany lub zbyt szczelnie zabezpieczony na jesień. Zapach zgniłych jaj jest wynikiem beztlenowych procesów rozkładu, podczas których zamiast tlenowych mikroorganizmów, dominują bakterie beztlenowe.
Co robić? Przede wszystkim kompost należy przewietrzyć, przerzucając go (a potem pamiętać, żeby to robić regularnie. Jeśli zaczął się psuć, należy go oczyścić, a następnie dodać suchej materii bogatej w węgiel, np. suche liście, trociny.
Czytaj też:
Nie wrzucaj do kompostownika pomidorów z zarazą ziemniaczaną! Czego jeszcze nie kompostować?
Jakie są inne przyczyny brzydkiego zapachu w kompoście?
Są też inne przyczyny, dla których kompost wydziela nieprzyjemne zapachy:
- Za dużo resztek jedzenia – może to prowadzić do gnicia. Zwłaszcza, gdy dodajesz do kompostu kości, mięso i nabiał. To nie znaczy, że nie można ich kompostować, ale w rozsądnych ilościach.
- Za duże resztki – dodawaj do kompostu rozdrobnione rzeczy, duże kawałki rozkładają się wolniej. Dotyczy to głównie wspomnianego wyżej jedzenia. Zawsze siekaj owoce i warzywa na małe kawałki, a po dodaniu ich do kompostu zostawiaj na wierzchu węgiel, czyli np. suche liście.
- Za mało tlenu w kompostowniku – o tym też już była mowa. Co robić, jeśli nie masz siły lub możliwości regularnego przerzucania kompostu? Pomyśl o kompostowniku bębnowym, w którym wystarczy zakręcić korbką. Doskonale sprawdza się w niewielkich ogródkach działkowych, to też świetne rozwiązanie dla seniorów.
- Zbyt suchy kompost – to problem pojawiający się głównie w czasie upalnego lata. Jeśli kompost wyschnie na wiór też może zacząć brzydko pachnieć. Należy go wówczas zraszać, ale nie za mocno!
Czytaj też:
Czego nie wolno wrzucać do kompostownika? Obalamy mity!Czytaj też:
Jak zrobić kompost na gorąco? Będzie gotowy w trzy tygodnie!