Dzięki roślinom doniczkowym nawet zupełnie przeciętne mieszkanie może zamienić się w urocze, przytulne gniazdko. Roślin w polskich mieszkaniach jest dużo. I to od zawsze. Zmieniają się mody, jest szał na sukulenty, zaraz potem wszyscy mają w domu monstery, by po pół roku dokupić pieniążki. Nasze parapety uginają się pod kwiatami doniczkowymi. I dobrze! Rośliny doniczkowe oddziałują na psychikę. Przede wszystkim pomagają się skoncentrować, wyciszają i wprawiają w pozytywny nastrój. Jednak, gdy wybieramy rośliny do sypialni, zachowajmy czujność. Niektórych roślin doniczkowych lepiej nie zapraszać do sypialni. Dlaczego?
Monstera dziurawa
Bluszcz
Skrzydłokwiat
Kalanchoe
Zielistka
Palma
Storczyk
Sansewieria
Figowiec / Fikus
Co robią kwiaty doniczkowe w dzień i w nocy?
Za dnia rośliny produkują tlen, a pochłaniając dwutlenek węgla. W nocy natomiast jest odwrotnie. Dlatego mówi się, że rośliny w sypialni to nie najlepszy pomysł. Że zbyt duża liczba roślin w sypialni może powodować kłopoty ze snem. Zaraz, zaraz, ale czy ktoś wspomniał, że istnieją także kwiaty doniczkowe z odwróconą fotosyntezą, takie które nocą produkują tlen, a za dnia dwutlenek węgla? Te rośliny doniczkowe jak najbardziej będą odpowiednie do udekorowania naszej sypialni. Takie gatunki dotleniają organizm człowieka i zwiększają wilgotność powietrza nocą.
Rośliny do sypialni produkujące nocą tlen
Wybierając kwiaty do sypialni, weźmy koniecznie pod uwagę następujące gatunki. To one w nocy produkują tlen:
- Aloes drzewiasty
- Aloes zwyczajny
- Kaktus bożonarodzeniowy
- Kaktus wielkanocny
- Storczyk
- Sansewieria gwinejska
-
Kalanchoe
- Filodendron
Kwiaty doniczkowe do sypialni oczyszczające powietrze
Do sypialni, także do sypialni dziecka polecane są kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze. Dzieje się tak dzięki zawartym w glebie bakteriom, które wykazują zdolność do biodegradacji szkodliwych dla naszego organizmu związków: benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen, ksylen oraz amoniak. To najzdrowsze kwiaty doniczkowe, które mają zdolność usuwania z powietrza toksycznych substancji i wszelkich zanieczyszczeń, dlatego polecane są do pomieszczenia, w którym spędzamy prawie połowę doby. Do roślin tych należą:
- Bluszcz pospolity
- Zielistka Sternberga
- Nefrolepis
- Skrzydłokwiat
- Palmy
- Figowce
Czytaj też:
Kolor ścian w sypialni. Ranking najlepszych i najgorszych kolorów do sypialniCzytaj też:
Zasady Feng Shui w sypialni. By dobrze spać i budzić się wypoczętym