Szalenie modne w latach 70. i 80. potem na jakiś czas zniknęły z naszych wnętrz, by znów pojawić się (razem z sukulentami) w pierwszej dziesiątce najmodniejszych roślin doniczkowych. Moda na nie zapanowała oczywiście wraz z fascynacją estetyką vintage i trwa w najlepsze do dziś. Jeśli jednak nadal nie jesteście przekonani, dlaczego warto pokochać kaktusy, spisaliśmy pięć ku temu powodów. Oto one.
Dlaczego warto uprawiać kaktusy?
- Pielęgnacja kaktusów jest śmiesznie prosta. Wystarczy trochę wody i światła. Z tym że wody potrzebujemy naprawdę niewiele.
- Kaktusy mają tyle ciekawych kształtów, kolorystycznych niuansów! Są wspaniałą dekoracją wnętrz.
- Kaktusy pasują do każdego stylu wnętrzarskiego, czy to boho, minimalizm, czy też japandi.
- Kaktusy równie dobrze wyglądają uprawiane w grupie, w rzędzie, jak i pojedynczo.
- Łatwo je wyeksponować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszać odmiany, gatunki, wielkości i... doniczki. Właśnie tak wyeksponowane wyglądają najfajniej.
Przesadź kaktusy do większych doniczek, a zaczną rosnąć jak szlone
Kaktusy do szczęścia potrzebują tylko światła i troszkę wody
By kaktus zaczął kwitnąć, wystarczy przestawić go do chłodniejszego pomieszczenia
Kaktusy łatwo wyeksponować we wnętrzu
Kaktusy pasują do każdego stylu wnętrzarskiego: japandi, boho, minimalistycznego
Kaktusy – podstawy uprawy
- Kaktusy są przyzwyczajone do takiego samego klimatu, jaki panuje w naszych domach. Świetnie sobie radzą w normalnej temperaturze pokojowej. Na jasnym stanowisku.
- Kaktusy podlewa się w bardzo określony sposób. Obficie. A potem czeka się, aż ziemia przeschnie. I dopiero wtedy ponownie podlewa. Kaktusy nie mogą mieć zbyt wilgotno.
- Jeśli zależy wam, by kaktus zakwitł, powinniście go umieścić w chłodnym miejscu. Nadal powinno być jasne.
- Kupiliście malutkiego kaktusika? Taki pozostanie, o ile go nie przesadzicie. W większej doniczce, w odpowiedniej glebie wyrosną na wspaniałe okazy.
Dlaczego kaktusy nie potrzebują częstego podlewania?
Kaktusy to fascynujące rośliny. Są bardzo zróżnicowane, mają różne kształty i kolory, kwiaty i kolce. Kulisty lub walcowaty kształt kaktusów ułatwia im magazynowanie widy. Mają one również niewielką powierzchnię, którą woda ta mogłaby wyparować. Tam, gdzie kaktusy rosną w naturalnych warunkach, woda jest na wagę złota. Występują długie okresy suszy, przerywane jedynie krótkimi porami deszczowymi.
System korzeniowy kaktusów jest płytki, ale rozległy. To także ma znaczenie. Przy takich korzeniach, kaktusy mogą szybko pobrać wodę, zanim ta zdąży wsiąknąć w piach lub wyparować.
Czytaj też:
Jak odkurzyć kwiaty doniczkowe i nie zrobić im krzywdy?Czytaj też:
Jak wyeksponować rośliny we wnętrzu? Siedem sprytnych pomysłów