Pielęgnowałam sansewierię (wężownicę) jak należy, zapewniałam jej najlepsze warunki, ale ona – choć wyglądała na zdrową – nie chciała rosnąć. To takie frustrujące! Zaczęłam więc eksperymentować z odżywkami. Jedna szczególnie przypadła mi do gustu.
Domowa odżywka do sansewierii, która pobudzi ją do wzrostu
Sposobem, by odżywić sansewierię, jest zastosowanie domowej odżywki. Moją przygotowałam z... fasoli i fusów z kawy (przeczytajcie więcej o wykorzystaniu fusów z kawy w domu i ogrodzie). Zwykle ostrożnie podchodzę do takich wynalazków, ale po przestudiowaniu składników odżywczych znajdujących się w obu składnikach uznałam, że mogę zaryzykować. Odżywka jest delikatna, więc można ją spokojnie zastosować w sezonie jesienno-zimowych, kiedy rośliny są w stanie spoczynku, poza tym kosztuje grosze. Jej przygotowanie można połączyć z przyrządzeniem fasolki po bretońsku w wersji wege.
Jak przygotować odżywkę do sansewierii z fasoli i kawy?
Przygotowanie odżywki do sansewierii jest banalnie proste:
- Namocz białą fasolę – jeśli przy okazji nie gotujesz obiadu, wystarczy 100 gram, czyli około szklanki. Zalej wodą, tak by dokładnie przykrywała ziarna.
- Odstaw na dwie godziny.
- Przecedź fasolę (i ugotuj, będzie smaczna przekąska, odżywka do roślin zawiera samą wodę fasolową).
- Wodę z fasoli zmieszaj z łyżką fusów z kawy.
- Dobrze wymieszaj i podlej sansewierię. Będzie wdzięczna!
Odżywka z fasoli i kawy – dlaczego jest dobra do roślin doniczkowych?
Ziarna fasoli są jak pigułki zawierające mnóstwo minerałów i składników odżywczych (m.in. azot, żelazo, fosfor i potas). Fusy zawierają fosfor, potas, magnez i związki azotu. Mogą również pomóc w absorpcji metali ciężkich, które często zanieczyszczają glebę. Połączenie obu składników sprawdza się szczególnie w przypadku roślin, które nie chcą rosnąć lub kwitnąć.
Odżywkę z fasoli i kawy stosuj nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Sansewieria lubi ziemię o odczynie obojętnym lub lekko zasadowych, kawa działa zakwaszająco – chodzi o to, żeby zanadto nie obniżyć pH podłoża. Poza tym chcemy jedynie lekko pobudzić roślinę, a sztucznie ją „pędzić”, co jesienią i zimą byłoby niewskazane. Przeczytajcie też, kiedy fusy z kawy stosowane jako nawóz do roślin mogą zaszkodzić.
Czytaj też:
Sansewieria to żelazna roślina, ale tego jednego błędu nie wybaczaCzytaj też:
Tę rewelacyjną odżywkę do grudnika kupiłam w aptece. Po jej użyciu roślina pięknie zakwitła