Wszystko zaczęło się od tego, że działka nad jeziorem Stoney na północ od Toronto, choć roztacza się z niej fantastyczny widok, jest bardzo nierówna, a momentami wręcz stroma. Właściciele nie chcieli niwelować terenu, a skoro tak – musieli dopasować projekt domu do krzywizn i wertepów. Stąd pomysł na nietypowy, ale prosty kształt budynku. Architekci Julia Jamrozik i Coryn Kempster zaproponowali rozwiązanie, które z lotu ptaka wygląda jak zapałki ułożone na krzyż.
Dolny pawilon stoi prostopadle do linii brzegowej jeziora, na nim jednym końcem opiera się górny pawilon, drugą stroną wspierając się na betonowych słupach wbitych w niewielkie wzniesienie. W prześwicie wisi huśtawka z widokiem na jezioro.
Biel ożywiona turkusem – pomysł na wakacyjne wnętrze
Na górnym poziomie jest strefa dzienna z kuchnią, jadalnią, salonem i strefą wejścia, które dużymi przeszkleniami otwierają się w stronę jeziora. Wnętrza są białe i proste z turkusowymi akcentami – lampami, sofą, krzesłami i wymurowaną z niebieskich cegiełek ławką, na której stoi kominek. Na dolnym poziomie, bardziej kameralnym, mieszczą się sypialnie i łazienki.
Łazienkę na piętrze w całości zaaranżowano na żółto – ściany, sufit, oprawy lamp i meble są w słonecznym kolorze
W korytarzu pomysłowe wieszaki umieszczone na różnych poziomach – wygodne także dla dzieci
Najbardziej oryginalny mebel w tym domu – murowana turkusowa sofa z kominkiem
Świetliki w dachu umieszczono od strony północnej, żeby nadmiernie nie nagrzewać wnętrz
Dolny poziom przeznaczono na sypialnie. Są niższe, a dzięki surowej sklejce na ścianach i suficie przytulniejsze
Łazienka przy sypialniach urządzona jest podobnie jak ta na górze, z tym że tutaj postawiono na turkus
Dopiero od strony jeziora widać, że to calkiem spory dom. Od strony lasu wydaje się niewielkim drewnianym letniskiem
Pomysłowe świetliki w dachu
Wyższy pawilon ma dach podobny do tych, które dawniej wieńczyły fabryki. Skosy od strony południowej przykryte są blachą, od strony północnej zainstalowano w nich przeszklenia – dzięki takiemu systemowi świetlików wnętrza są bardzo jasne o każdej porze dnia, ale nie nagrzewają się zbyt mocno. Ponieważ słońca jest tak dużo, podłogę wykonano z barwionego na ciemno betonu, który nie odbija światła.
Na elewacji zastosowano proste, łatwe w utrzymaniu i trwałe materiały, w tym odblaskowy metalowy dach na rąbek stojący i okładzinę z drewna poddanego obróbce cieplnej, natomiast wnętrza wyłożone są sklejką wolną od formaldehydu.
Czytaj też:
Domowe sposoby zwalczania mszyc. Tanie, ekologiczne i skuteczne. Jeden z nich was zaskoczyCzytaj też:
Jak urządzić wnętrza w bieli, żeby nie miały klimatu laboratorium?