Odrapane ściany to oczywiście pomysł nie dla każdego, ale nie trzeba go od razu odrzucać! Sprawdzą się w lofcie, a także w mieszkaniu, w którym chcemy wyeksponować fragment historii. Niekoniecznie na dużej powierzchni, w takim stanie można zostawić pojedynczą ścianę albo jej niewielką część i skontrastować ją np. z eleganckim wyposażeniem (zawsze polecamy kontrasty, które intrygują, równoważą, a jednocześnie „podkręcają” stylizację).
Wewnętrzne okno sprawiło, że mieszkanie pojaśniało
Prezentowane mieszkanie zaprojektowały architektki z pracowni Plus One Architects (zobaczcie inną, bardziej tradycyjną realizację ich autorstwa – mieszkanie w bloku). Mieści się w zabytkowej kamienicy niedaleko kolumnad Karlowych Warów w Pradze.
Głównym celem architektek było usunięcie natłoku odmiennych elementów wykończeniowych – płytek, podwieszanych sufitów, a także przywrócenie mieszkaniu pierwotnych wymiarów i atmosfery. Kolejny krok to poprawa doświetlenia wnętrz przez wybicie nowych otworów oraz stworzenie bardziej współczesnego planu. – Usunęłyśmy pokoje przejściowe i zaprojektowaliśmy układ z dwiema oddzielnymi sypialniami i otwartym salonem. W nowo utworzoną wnękę między kuchnią a salonem, połączoną wewnętrznym oknem, co dawniej było częstym elementem tak przestronnych mieszkań, wstawiłyśmy zabudowę kuchenną – opowiadają Petra Ciencialová i Kateřina Průchová.
Architektki na nowo zaprojektowały plan mieszkania – otworzyły poszczególne przestrzenie, wpuszczając światło
W łazience obok odrapanych ścian są białe kafelki
Kontrasty sprawiają, że wnętrze wydaje się ciekawsze
Odrapane ściany i minimalistyczne meble. Co powiecie na taki wystrój salonu?
Podłoga z białej żywicy poliuretanowej jest idealnie gładka, w kontraście do surowych ścian
Sztuka na takim tle wygląda jak w galerii
Surowe ściany to także sposób na to, by przeprowadzić remont na raty
Dekoracje ścian sprzed wieku, spatynowane i odrapane, tworzą niesamowity klimat wnętrza
Odrapane ściany w roli dekoracji
Motywem przewodnim wszystkich wnętrz jest wyeksponowana oryginalna struktura ścian i sufitów, która w każdym pomieszczeniu tworzy obrazy mocne i odważne, a jednocześnie o subtelnej palecie barw.
W sypialni architektki zachowały oryginalną drewnianą podłogę, a część ścian pokryły nowym tynkiem, pomalowanym na biało. W łazience odrapane ściany równoważą białe ceramiczne płytki w kształcie ułożonych pionowo cegiełek, a w salonie i częściach wspólnych – biała posadzka z żywicy poliuretanowej. Obejrzyjcie inny projekt mieszkania, w którym stan surowy jest elementem wystroju. Skusicie się na taką dekorację mieszkania?
Czytaj też:
Kolorowy loft – pomysł na tanie mieszkanieCzytaj też:
Planujesz remont łazienki? Zobacz jak zrobić to taniej