To mieszkanie powstało dla niezwykłego właściciela – podróżującego po całym świecie kolekcjonera sztuki, który uwielbia również dobre wzornictwo, głownie z połowy ubiegłego wieku, a przy tym może pozwolić sobie na rozmach i kupowanie oryginałów z epoki. Dla większości z nas takie życie pozostaje w sferze marzeń, ale mimo to warto obejrzeć to niezwykłe wnętrze. Można w nim znaleźć mnóstwo inspiracji, chociażby jak łączyć kolory, nowe meble z okazami vintage, a także – jak podczas aranżowania mieszkania nie przejmować się konwencjami. Jeśli na przykład podoba nam się stara szafa grająca, to dlaczego nie wstawić jej do salonu (można ją przerobić na barek).
Meble vintage i energetyczne kolory
Stonowane białe ściany i podłogi z jasnego marmuru stanowią doskonałe tło dla kolorowych mebli i obrazów. Są tu dzieła m.in. takich sław jak Joan Miró, T. P. Hardisty i Hussein Madi. W otwartej kuchni dominują śródziemnomorskie błękity i wyraziste odcienie żółtego, w salonie główne akcenty to róż i jasna zieleń, a w łazienkach znów przewodzi morski błękit. Sypialnie są spokojniejsze i bardziej stonowane, ale w nich także zastosowano mocne barwy, choć w mniejszej dawce.
– Zazwyczaj w nowoczesnych wnętrzach stosuje się rozwiązania harmonizujące przestrzeń – mówi Nisrine Nasr, współzałożycielka pracowni Askdeco, która urządzała mieszkanie kolekcjonera sztuki. – Jednak w tym przypadku klient zażyczył sobie połączenia różnych stylów, inspiracji, barw i tekstur. Dlatego w każdym pomieszczeniu wprowadziliśmy nieco inny nastrój. Obok mebli vintage z plastiku, są tu wzory marokańskie, greckie i libańskie.
Kuchnia z jadalnią, przy stole kultowe krzesła „Tulip”, projekt Eero Saarinena z 1957 roku
Widok na salon, w głębi jadalnia. Obok stołu rzeźba w kształcie marynarki autorstwa Richarda Orlinskiego
W mieszkaniu inspirowanym latami 50. XX wieku nie mogło zabraknąć szafy grającej!
Kolorowe komody w odcieniach Morza Śródziemnego, które widać z okna
Kącik śniadaniowy na osłoniętym tarasie
Design i sztuka. Lampy zaprojektowano na zamówienie, bo właściciel nie chciał mieć jedynie oświetlenia architektonicznego ukrytego w suficie
Galeria w korytarzu prowadzącym do sypialni gospodarza
Sypialnia z widokiem na Morze Śródziemne
Sypialnia i taras
Żółta toaletka w sypialni
Sypialnia z lustrami za wezgłowiem łóżka
Łazienka przywodząca na myśl wielkomiejskie centrum
Prysznic ozdobiony lazurową mozaiką
Sypialnia gościnna wychodzi na taras, którego ścianę porasta żywa zieleń
Sypialnia
Łazienka z mozaiką ozdobioną wzorem alg (płytki marki Bisazza)
Jak zdynamizować przestrzeń?
Mieszkanie mieści się w nowoczesnym wieżowcu w Bejrucie, stolicy Libanu. Z jednej strony roztacza się z niego widok na Morze Śródziemne, z drugiej strony widać rzymskie ruiny i panoramę miasta. Ogromne okna wpuszczają mnóstwo światła, sprawiając, że kolory użyte w aranżacji wnętrz stają się jeszcze bardziej wibrujące. Efekt ten wzmacnia rytmiczny podział sufitu – drewniane panele ukrywają specjalnie zaprojektowane oświetlenie, system dźwiękowy i mechaniczne elementy sterujące domem.
Sypialnia z lustrzaną ścianą
Główna sypialnia wychodzi na taras z widokiem na morze. Są tu sięgające od podłogi do sufitu lustrzane szafy za wezgłowiem łóżka, które tworzą fantastyczną iluzję – miasto i niebo zdają się być częścią aranżacji wnętrza. Przylegająca do sypialni właściciela łazienka łączy wątki nowoczesnego miasta (kabina wygląda jak wieżowiec) i lokalnej tradycji (meble i płytki na ścianie).
Czytaj też:
Balansując na granicy kiczu i sztuki. Zobaczcie zdjęcia niezwykłej kolekcji z PRLCzytaj też:
7 sposobów na neonowy róż we wnętrzu. Oswajamy ulubiony kolor Barbie