Boazeria wielu z nas kojarzy się z żółtawymi listewkami w ciasnym przedpokoju mieszkania z wielkiej płyty i nie jest to estetycznie ekscytujące wspomnienie. Pewnie dlatego moda na drewniane panele ścienne, która na Zachodzie wróciła już wiele lat temu, u nas pojawiła się ze sporym opóźnieniem (z tego samego powodu dość opornie przekonywaliśmy się na nowo do meblościanek). Ale boazeria może być ozdobą wnętrza! Weźmy choćby boazerie angielskie, albo boazerie, które przyjmują formę lamperii, czy szalenie popularnych lameli. Może też wyglądać tak, jak w starym domu nad jeziorem. Sami zobaczcie!
Remont z szacunkiem dla historii
Dom położony jest w malowniczej krainie jezior w Ontario, dwie godziny jazdy samochodem na północ od Toronto. Ma prawie 200 lat i został zbudowany w stylu typowym dla regionu. Nadbrzeżna posiadłość, niegdyś część rozległego kurortu, była przez dziesięciolecia rozbudowywana i modernizowana przez obecnego właściciela jako letnisko.
Spójrzcie na prawo – przy wejściu do kuchnia stoi kolorowe pianino!
Zestawienia sterego z nowym są zawsze stylowe. Tutaj przy podniszczonym okrągłym stole stoją nowoczesne czerwone krzesła
Białe zabudowy meblowe w kuchni rozjaśniają wnętrze, zwłaszcza gdy przez okna wlewa się światło słoneczne
Sypialnia gospodarzy z kamiennym kominkiem i Marylin Monroe
Pomysł na stolik nocny – kilka kolorowych płyt z lakierowanego MDF
Okno w kształcie bulaja sprawia, że sypialnia przypomina kapitańską kabinę na statku
I jeszcze jeden detal sypialni – miejsce do odpoczynku z widokiem na jezioro
Ta łazienka skradła moje serce! Pomysł na kabinę prysznicową, która jest jednocześnie ozdobą wnętrza
Mozaikę z heksagonów ułożono w czarno-biały wzór, a całość ujęto w czarną ramę
Pokój córek
Łazienka gospodarzy urządzona z powściągliwą elegancją. Tu też są sześciokątne płytki, ale matowe i grafitowe
Siłą tego projektu jest precyzja, z jaką go zrealizowano
Sypialnia gości z czerwonym łóżkiem
Kącik do czytania ze specjalnie zaprojektowanym siedziskiem
Stara ławka w holu
Prośba do studia projektowego Reigo & Bauer polegała na przywróceniu jak najwięcej z historycznego uroku i oryginalnych detali budynku, przy jednoczesnym nadaniu przestrzeniom charakteru odzwierciedlający współczesne gusta estetyczne rodziny. Delikatna, ale efektowna renowacja tradycyjnego domku pokrytego gontem obejmowała modernizację wnętrz i wybór zabawnych mebli, które kontrastowałyby z architekturą i uzupełniały imponującą kolekcję dzieł pop-artu.
Do domu przylega zadaszona weranda
A tak weranda wygląda wewnątrz. Pomalowano ją na biało i rządzono meblami w kolorach nawiązujących do pop artu – właściciele są miłośnikami twórczości Andy'ego Warhola
Kolorowe pufy i worki do siedzenia
Na otwartym tarasie zaprojektowano kuchnię na świeżym powietrzu
Jest też miejsce do wypoczynku z widokiem na jezioro
Widok na dom z lotu ptaka. Kiedyś była tu karczma
Kolorowe designerskie meble dodają smaku
Choć trudno w to uwierzyć, nowym elementem są panele ścienne z czerwonego cedru – wyglądają jakby były tu od zawsze, są naturalnym dodatkiem do kamiennego kominka i starych drewnianych podłóg. Kolory wprowadzono z umiarem. Zabudowy meblowe są białe, pozostałe elementy wyposażenia czerwone, niebieskie i zielone, w akcentach pojawia się też czerń. Współgrają z obrazami, m.in. Andy'ego Warhola. W salonie uwagę przyciąga prosta komoda ozdobiona wzorem przypominającym piksele – to mebel „Dream”, zaprojektowany przez Cristiana Zuzunagę. Designerskich smaczków jest więcej. W sąsiedztwie komody stoją sofa „Beam” autortstwa Patricii Urquioli i lampa Jaspera Morisona, a przy wejściu do kuchni kolorowe pianino ozdobione przez artystę Thrusha Holmsa. Jest też siedzisko z serii „Togo”, którą Michel Ducaroy zaprojektował dla Ligne Roset. To ponadczasowy klasyk, który w tym roku skończył 50 lat!
Czytaj też:
Fornir drewniany – czym jest? Jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz?Czytaj też:
Panele ścienne – aranżacja mieszkania z nowoczesną drewnianą boazerią