Domki na drzewie albo inaczej domki widokowe powstają na całym świecie – niektórzy mieszkają w nich na stałe (zobaczcie niezwykły dom na palach z tarasami i basenem), większość to jednak azyle, które służą do odpoczynku od zgiełku miasta. I właśnie z projektem takich domków – jest ich aż pięć – dziś do Was przychodzimy.
Drewniane domki na palach
Prezentowane domki stoją w głębokim lesie w kanadyjskiej prowincji Quebec i noszą wspólną nazwę „Territoire Charlevoix”. Zaprojektowali je specjaliści od drewnianego budownictwa, czyli architekci z pracowni Atelier L'Abri.
Są minimalistyczne, modułowe, postawione na palach. Każdy z nich wielkimi przeszkleniami otwiera się na wschód i zachód – lokalizacja została tak wybrana, żeby z wnętrza można było podziwiać wschody i zachody Słońca. Pomyślano też o ochronie przyrody – brak tradycyjnych fundamentów pozwolił uniknąć stosowania ciężkiego sprzętu, nieodpowiedniego dla dzikiego środowiska.
Galeria:
Drewniane domki na palach projekt Atelier L'Abri
Podłoga na różnych wysokościach porządkuje przestrzeń
Układ wnętrz jest kompaktowy i funkcjonalny. Drewniane domki wyposażone są w aneks kuchenny, mały stół jadalniany, piec opalany drewnem i duże łóżko znajdujące się bezpośrednio przed wykuszem. Miejsca do siedzenia są zintegrowane z podłogą o różnych poziomach. Tak zabudowana przestrzeń umożliwia umieszczenie dodatkowego materaca, dzięki czemu w domku pomieszczą się trzy osoby. Poza tym różnice wysokości nadają hierarchię przestrzeniom i tworzą, bez zaśmiecania planu, granicę między obszarem roboczym w kuchni a strefą odpoczynku. Każde schronisko obejmuje również zadaszoną jadalnię na świeżym powietrzu oraz toaletę.
Meble modułowe – wygodne i kompaktowe
Wystrój wnętrz jest elegancki i ciepły. Seria modułów meblowych została zaprojektowana tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń przy rozsądnym budżecie. Te proste, użytkowe formy inspirowane są modernistycznymi poszukiwaniami z początku ubiegłego wieku, a zastosowanie ekonomicznych i standardowych materiałów, takich jak sklejka, przywołuje na myśl dzieła Donalda Judda (amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli minimalizmu). Białe drewniane panele łagodzą wrażenie surowości i zachęcają do wyciszenia, kontrastując z naturalnym wykończeniem zewnętrznej okładziny drewnianej, harmonizującej z otoczeniem.
Czytaj też:
Zmęczenie miejskim zgiełkiem, wypalenie w pracy? Tu odzyskasz siłyCzytaj też:
Domek na drzewie – świetne miejsce, by uciec z miasta. Chcielibyście w nim zamieszkać?