Domki na drzewach, podobnie jak zawieszone wśród ich koron ścieżki przyrodnicze z punktami widokowymi, to hit ostatnich lat. Są materialnym przejawem tęsknoty za dziecięcą beztroską i niezakłóconym kontaktem z przyrodą, ale bez rezygnowania z wygód współczesnego świata. Projektowanie „gniazd”, jak powszechnie nazywa się siedziby w koronach drzew, przestało być architektoniczną ciekawostką, stało się częścią branży budowlanej – jeśli nie poważną, to zdecydowanie zauważalną.
Dziś pokażemy Wam całoroczny domek wymyślony przez architektów z holenderskich pracowni NAMO Architecture oraz i29 Architects (ci ostatni uwielbiają podobne wyzwania, zobaczcie ich dom w wieży). Postawili go w środku parku narodowego Hoge Veluwe niedaleko Arnhem, gdzie na terenie dawnych koszar wojskowych mieszka i pracuje kilkudziesięciu artystów i przedsiębiorców z branży kreatywnej. W ramach specjalnego projektu gminy Arnhem w ubiegłym roku powstało tu 11 leśnych obiektów wczasowych. Tematem przewodnim jest „kamuflaż”, nawiązujący do historii miejsca.
Domek na drzewie – dla ludzi, ptaków i zwierząt
Domek w kształcie budki lęgowej umieszczony jest na czterech smukłych nogach – ludzie wchodzą do niego po krętych schodach. Ale architekci pomyśleli też o odwiecznych mieszkańcach lasu – nogi są chropowate, żeby zwierzęta, które wspinają się po drzewach, mogły wejść także do domku. Z myślą o ptakach zrobili warstwową elewację, za okładziną schronienia szukają kowaliki, dzięcioły, a także fruwające ssaki – nietoperze. Czarna stalowa rama i belki cokołu pod podniesioną podłogą również zapewniają schronienie dla zwierząt.
Jak optycznie powiększyć wnętrze? Uniwersalne sztuczki aranżacyjne
Na pierwszym poziomie, prawie osiem metrów nad ziemią, znajdują się kuchnia, salon i taras, z którego widać poranne i wieczorne Słońce. Aby efektywnie wykorzystać niewielką przestrzeń, część pomieszczenia gospodarczego połączono z szafką schodową, z której wchodzi się do łazienki na antresoli, jeszcze wyżej umieszczono sypialnię. Łóżko jest czteroosobowe!
Galeria:
Domek na drzewie, projekt NAMO Architecture & i29 Architects
Mimo że wnętrze jest małe, nie ma w nim wrażenia ciasnoty. Sprytnie ukryte szafki to jeden z zabiegów optycznie powiększających przestrzeń. Drugim jest plan mieszkania pomyślany tak, żeby po rozsunięciu wewnętrznych drzwi, widoczne były wszystkie okna na danym poziomie. I to one są najważniejsze, a także widoczna z nich linia horyzontu. Jeśli oko patrzącego nie napotyka na przeszkody, odnosi on wrażenie, że wokół siebie ma więcej miejsca, niż jest go w rzeczywistości.
Studio i29 – architekci, którzy projektują doznania
Wielokrotnie nagradzane biuro projektowania wnętrz i architektury z siedzibą w Amsterdamie. Architekci z pracowni i29 mówią, że projektują fizyczne doświadczenia, a ich prace są sensualne, ale równocześnie nowoczesne i zaskakujące, o silnej tożsamości i bardzo wyraziste. Poznajcie inne inspirujące projekty Jaspara Jansena i Jeroena Dellensena: dom na wodzie w Amsterdamie oraz mieszkanie urządzone w garażu.
Czytaj też:
Dom marzenie! Czy też chcielibyście zamieszkać w koronach drzew?Czytaj też:
Drewniany domek, który uzdrawia drzewa w sąsiedztwie